Diagnostyka molekularna, czyli jak potwierdzić zarażenie SARS-CoV-2

Rozwój nauki i nowoczesnych technologii pozwalają szybko i dokładnie określić, czy człowiek albo zwierzę ma w sobie konkretną bakterię, wirusa, grzyba, czy pasożyta. Testy są coraz dokładniejsze i wiarygodniejsze. Mogą być wykonane w kilka godzin w profesjonalnie wyposażonym laboratorium, a ich dokładność jest praktycznie 100%. Na zajęciach uczestnicy przeprowadzą reakcję diagnostyczną PCR na obecność nieszkodliwej bakterii i zinterpretują wynik reakcji (diagnostyka COVID-19 będzie omówiona tylko teoretycznie, ale zasady diagnostyki są takie same). Omówione zostaną zasady projektowania testów diagnostycznych w oparciu o genetykę i biologię molekularną.

Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 22 Września, 2020 - 10:00
Uczestnicy zajęć poznają zasady przeprowadzania molekularnych testów diagnostycznych na obecność różnych patogenów, w tym na obecność SARS-CoV-2.
Dodatkowe informacje:
Lekcja będzie poprowadzona on-line, z wykorzystaniem baz danych zawierających sekwencje genomowe (konieczny dostęp uczniów do internetu).
dr hab. inż.
Piotr
Bąska
Lekcja online w czasie rzeczywistym