warsztat

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Dlaczego spadają liście? Jesienny spacer z przyrodnikiem

Jesień to czas przygotowywania się roślin do zimy. Przyjrzyjmy się
wspólnie owocom i nasionom roślin rosnących w naszym Ogrodzie.
Zobaczymy, kto je zjada. Czy wiecie, że rośliny również podróżują?
Zobaczmy, jakie wybierają strategie aby się rozsiać i przetrwać okres
zimowego spoczynku. Przyjrzymy się również bogactwu form i kolorów
jesiennych liści.

 

Nauki biologiczne
 • sob., 2020-09-19 11:00
Spotkanie festiwalowe O ruchu w brzuchu

Dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego.  W części praktycznej przekonają się, jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne
i wcielą się w enzymy trawienne człowieka oraz obliczą długość własnego przewodu pokarmowego. Swoją wiedzę dzieci będą mogły sprawdzić i utrwalić podczas quizu.

Nauki biologiczne
 • sob., 2020-09-19 11:00
 • sob., 2020-09-19 13:00
Spotkanie festiwalowe Kiedy nie znaczy tak – mylące pozory w tłumaczeniu z angielskiego na polski

Czy zdarza się, że good morning można przetłumaczyć na polski jako do widzenia? Czy słowo good zawsze znaczy to samo co dobry i czy second floor to na pewno drugie piętro? Celem proponowanych przez nas warsztatów tłumaczeniowych jest zaprezentowanie przypadków, w których zastosowanie najbardziej oczywistego „ekwiwalentu” może okazać się złym pomysłem, a otrzymane zdanie, nawet jeśli dobrze brzmi, może mieć zupełnie inne znaczenie. Przyjrzymy się również sytuacjom, w których trudno zdecydować co oznacza zawarte w tekście słowo, mimo że bez kontekstu jego znaczenie wydaje się nie budzić wątpliwości. Zajęcia kładą nacisk na fakt, że, po pierwsze, słowa rzadko są jednoznaczne; po drugie, ich sens zawsze zależy od kontekstu, w którego rozszyfrowaniu nie zawsze pomagają słowa towarzyszące; po trzecie, od dwóch różnych języków nigdy nie należy oczekiwać, że będą do siebie podobne; a po czwarte, słowniki tylko czasem są w stanie pomóc tłumaczowi w znalezieniu ostatecznego rozwiązania. Uczestnicy warsztatów będą tłumaczyć krótkie fragmenty tekstów z języka angielskiego na polski, po czym wspólnie omówimy napotkane problemy oraz porównamy propozycje wersji polskich. Przewidujemy pracę indywidualną, w parach i grupach, w zależności od preferencji uczestników.

Nauki humanistyczne
 • sob., 2020-09-19 11:30
Spotkanie festiwalowe Creative writing – how do I start? / Kreatywne pisanie – jak zacząć?

Czy masz czasami super pomysł na krótkie opowiadanie czy nawet powieść, ale nie wiesz, jak się zabrać za pisanie? Czy zdarzało ci się patrzeć przez godzinę na pusty ekran czy kartkę przed sobą? Podczas tego warsztatu uczestnicy będą mieli okazje wypróbować kilku rozgrzewek pisarskich, takich jak metoda 7x7x7, mających na celu pobudzenie kreatywności. Kreatywność jak najbardziej można rozwijać, a kreatywne myślenie jest pożądaną przez pracodawców umiejętnością w różnych zawodach. Po wspólnej „rozgrzewce” spróbujemy zacząć zarys wspólnej (bądź własnej, zależy od liczby uczestników) opowieści.

Nauki humanistyczne
 • sob., 2020-09-19 12:30
Spotkanie festiwalowe Jak dochodzi się do prawdy w nauce? Rola czasopism naukowych

Dla laika nauka to pasmo sukcesów, droga ciągłego postępu prowadząca od odkrycia do odkrycia czy od jednej do kolejnej błyskotliwej tezy. Gdy przyjrzymy się jednak codziennym praktykom badaczy, to otrzymamy obraz znacznie bardziej złożony. Nauka jest miejscem niezwykle intensywnych interakcji, często także kontrowersji i sporów oraz poszukiwania chwiejnego konsensusu. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w wypadku humanistyki, szczególnie w momencie, gdy jej przedstawiciele stawiają pytania o fundamenty, które z natury rzeczy pozostają kwestią sporną i nierozstrzygalną raz na zawsze. Kluczowym miejscem, w którym rozgrywa się spór o prawdę, są czasopisma naukowe. Muszą one spełniać sprzeczne oczekiwania. Z jednej strony, dopuszczać do publikacji jedynie artykuły dobrze uzasadnione i osadzone w dotychczasowej wiedzy i interpretacjach. Z drugiej strony, powinny przynosić odważne tezy i nowe perspektywy, przekraczające dominujące sposoby myślenia. W trakcie spotkania poznamy, w jaki sposób redakcje czasopism godzą te oczekiwania. Przyjrzymy się procesowi redakcyjnemu, szczególnie omawiając recenzowanie tekstów przez specjalistów z danej dziedziny nauki, ponieważ to on ma być gwarancją publikowania artykułów wysokiej jakości. Ponadto pokażemy, w jaki sposób publikacje w czasopismach budują prestiż autorów oraz jakie strategie stosują czasopisma, aby budować swoją pozycję na rynku wydawniczym, przyjrzymy się postulatowi umiędzynarodowienia oraz pokażemy sytuację polskich czasopism naukowych w światowym kontekście.

Nauki społeczne
 • sob., 2020-09-19 13:00
Spotkanie festiwalowe O ruchu w brzuchu

Dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego.  W części praktycznej przekonają się, jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne
i wcielą się w enzymy trawienne człowieka oraz obliczą długość własnego przewodu pokarmowego. Swoją wiedzę dzieci będą mogły sprawdzić i utrwalić podczas quizu.

Nauki biologiczne
 • sob., 2020-09-19 11:00
 • sob., 2020-09-19 13:00
Spotkanie festiwalowe Translating Comics: Approaches and Common Problems

The translation of works belonging to the comic medium has not been given much attention in translation studies. In general, any work created in the comic medium was analyzed from a textual point of view, while the iconic aspect was either ignored or pushed aside. One of the most common approaches to the translation of comics was, and still is, the constrained approach, which sees any other mode than the textual as an addition at best, and a hindrance at worst. While important, the verbal medium, which includes dialogues, captions, and narration, is not the only vital part of a comic. In comics, words work with images to create a coherent, multimodal work that depends on the reception of both modes in order for it to be understood. The following lecture will focus on selected academic approaches in translating comics, including the aforementioned constrained approach, a multimodal approach, and a semiotic approach. Furthermore, common problems arising from these approaches will be identified whilst citing examples. At the end of the lecture, there will be a discussion about the presented approaches, and a practical workshop where the audience will be given handouts and encouraged to try to translate a portion of a chosen comic page from English into Polish.

Nauki humanistyczne
 • sob., 2020-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe O czym opowiadają przedmioty? – warsztaty rodzinne

Stara zaśniedziała łyżeczka, dzbanek z ułamanym uszkiem, wyszczerbiony grzebień – czy to zwykłe śmieci, czy może skarby kryjące ciekawą historię? Na wystawie „Tu Muranów” poszukamy rzeczy opowiadających o przeszłości ― o miejscu, w którym teraz stoi nasze muzeum, a gdzie przebiegały kiedyś gwarne, pełne ruchu i życia ulice. Badając przedmioty, nauczymy się o nich opowiadać, doszukiwać się ich znaczeń. Zainspirowani fotografiami z wystawy stworzymy własne twórcze instalacje.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat i ich opiekunów.

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Tu Muranów".

Uwaga: Zapisy od 14 IX : www.bilety.polin.pl

Obszar sztuki
 • ndz., 2020-09-20 11:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego w nocy jest ciemno i w jaki sposób Albert Einstein poprawił sprawność naszego wzroku

Niska sprawność ludzkiego wzroku w warunkach nocnych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa nocnych misji lotniczych. Celem warsztatu jest wyjaśnienie uczestnikom Festiwalu Nauki dlaczego w nocy jest ciemno oraz zaprezentowanie osiągnięć techniki, które wspomagają widzenie człowieka w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Uczestnicy będą mieli okazję zrozumieć, jak działa narząd wzroku, noktowizor oraz na czym polega i gdzie znalazło zastosowanie zjawisko fotoelektryczne. Uczestnicy wcielą się w rolę pilota i na własne oczy przekonają się, jak wygląda świat nocą po założeniu gogli noktowizyjnych. Zobaczą, jak przy różnych efektach świetlnych wygląda nocą pas startowy lotniska, miasto oraz teren niezabudowany.

 • pon., 2020-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Jak powstają, czy są groźne i jak możemy przetwarzać odpady promieniotwórcze

Czym są odpady promieniotwórcze? Czy wszystkie składujemy i zabezpieczamy w ten sam sposób? Jak to jest w końcu
ze świeżym i wypalonym paliwem jądrowym?

W trakcie wykładu zostaną omówione różne rodzaje promieniowania jonizującego oraz sposoby jego oddziaływania z materią. Prześledzimy cykl paliwowy uranu od skał zawierających minerały uranonośne po przetworzenie i składowanie wypalonego paliwa jądrowego.

Wykład będzie połączony z pokazami detekcji różnego rodzaju promieniowania jonizującego, a także chemicznych sposobów separacji pierwiastków ważnych
w energetyce jądrowej.

 • pon., 2020-09-21 09:00
 • pt., 2020-09-25 09:00
Lekcja festiwalowa ODWOŁANE_Wprowadzenie do pisania akademickiego w języku angielskim

Na lekcji omówimy podstawy pisania tekstów akademickich w języku angielskim, skupiając się na zasadach stylu i słownictwie. Zajęcia będą miały formę teoretyczno-praktyczną. W trakcie lekcji uczniowie będą ćwiczyć edycję tekstów ze stylu potocznego na akademicki i napiszą krótki tekst. Zajęcia będą szczególnie pomocne dla uczniów, którzy planują podjęcie studiów anglojęzycznych w kraju lub za granicą, ale także dla wszystkich, którzy chcą poszerzać swoje słownictwo i umiejętność tworzenia jasnych i zwięzłych tekstów.

 • pon., 2020-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Bejt Tfila - Dom Modlitwy

Celem tej lekcji jest próba przybliżenia istoty, powodów i celów działania synagogi – jako instytucji żydowskiego życia religijnego, miejsca spotkań wspólnoty, ale także jako pełnego informacji tekstu kultury, który można, posiadając odpowiednie narzędzia interpretacyjne i odrobinę wiedzy, odczytywać jak opowieść o żydowskiej religijności i obyczajowości.

Spotkanie organizowane w ramach funduszu EOG przez– Islandię Liechtenstein i Norwegię

 • pon., 2020-09-21 10:00
 • śr., 2020-09-23 10:00
Lekcja festiwalowa Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni? - czyli o piwnicach w kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8

W czasie lekcji uczniowie przy pomocy zachowanych inskrypcji poznają historię zwyczajnej kamienicy z niezwyczajną przeszłością.  

 • pon., 2020-09-21 10:00
 • wt., 2020-09-22 10:00
 • śr., 2020-09-23 10:00
Lekcja festiwalowa Jak przygotować protest i strajk

Znów wyszli na ulice! Robotnicy strajkują! W niedzielę odbędzie się protest klimatyczny! Protest, strajk – słowa te często pojawiają się w internecie i telewizji. Co to jest protest społeczny i strajk? Czym się różnią? Jak przygotować skuteczny protest i strajk? Czy uczennice i uczniowie mogą strajkować?

Zapraszam na warsztat, na którym porozmawiamy o tym co to jest protest i strajk, czemu służą strajki, jak zorganizować skuteczny protest. Podczas spotkania zaprojektujemy też protest szkolny organizowany przez uczniów i uczennice.

 • wt., 2020-09-22 10:00
 • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Jak zrobić mapę ze zdjęć z dronów lub satelitów

W ramach zajęć będzie możliwość poznania poszczególnych etapów tworzenia ortofotomapy ze zdjęć z drona, począwszy od pozyskania zdjęć aż do ich przetworzenia na mapę. Będą też przedstawione możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych do oceny wegetacji roślin na wybranym obszarze.

 • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa O królewnie, która zniosła wszystkie prawa

Czy niechęć do szpinaku może mieć wpływ na losy królestwa? Po co nam prawo i gdzie jest ono zapisane? Co to znaczy, że ktoś mądrze rządzi państwem? Jakie znaczenie w budowaniu wspólnoty mają reguły i zasady? Lekcja na motywach filmu zrealizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia" (6 min + 20-minutowy warsztat).

 • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Otrzymywanie olejku eterycznego z goździków w procesie destylacji z parą wodną

Olejki eteryczne są mieszaniną lotnych z parą wodną związków naturalnych występujących w wielu surowcach roślinnych. W skład olejku może wchodzić kilkanaście lub więcej związków, przy czym jeden składnik jest zazwyczaj dominujący. Lotność z parą wodną składników olejków eterycznych jest tą ich cechą, którą wykorzystuje się dla wyodrębnienia olejków ze źródeł naturalnych oraz do oznaczania ich zawartości w surowcu roślinnym.

Popularne goździki  to wysuszone, nierozwinięte pączki kwiatowe drzewa goździkowego Eugenia caryophyllata. Są one jedną z najstarszych przypraw w historii ludzkości. Olejek goździkowy wykazuje działanie znieczulające, jest więc od dawna wykorzystywany w stomatologii w postaci pasty z tlenkiem cynku. Olejek ten, a właściwie jego główny składnik – eugenol, może jednak wykazywać działanie silnie drażniące i powodować uczulenia przy stosowaniu w dużych stężeniach.

Celem zajęć jest otrzymanie olejku eterycznego z handlowo dostępnych goździków. W trakcie ćwiczenia uczniowie samodzielnie wykonują wszystkie etapy procesu, od przygotowania miazgi goździkowej, przez montaż aparatury do destylacji i finalnej ekstrakcji. 

 • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Uczeń – Inny, odmienny (kulturowo) nie znaczy obcy

Celem warsztatu jest kształtowanie wśród uczniów kompetencji międzykulturowych poprzez wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę, a także umiejętności w zakresie okazywania szacunku i akceptacji wobec inności (odmienności) w jej poszczególnych wymiarach. W trakcie warsztatu uczniowie dowiedzą się, czym jest tolerancja i dlaczego warto mieć kolegów z różnych kultur. Uczniowie poznają ogólne zasady komunikacji międzykulturowej, a także poszczególne etapy procesu adaptacji kulturowej. Jednocześnie nauczą się, jakie działania mogą sami podejmować w ramach edukacji międzykulturowej. Uczestnicy warsztatów poznają również wybrane biografie dzieci z doświadczeniem migracyjnym.

 • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Zaburzenia psychiczne

Uczestnicy wykładu będą mogli zapoznać się ze specyfiką najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zdobyte informacje pozwolą na lepsze i pełniejsze zrozumienie specyfiki kryzysu psychicznego, a także pomogą uwrażliwić odbiorców na jego objawy.

 • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Geografia świata według roślin

W poszukiwaniu cennych roślin ludzie udawali się w dalekie podróże. Niektóre z przypraw były wyżej cenione niż złoto. Z ich powodu Europejczycy podbijali nowe lądy. Skąd pochodzą powszechnie używane dziś rośliny przyprawowe? Jaka jest ich historia? Dlaczego dawniej były tak bardzo pożądane?

 • pon., 2020-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa Ja i rówieśnik z niepełnosprawnością

Wokół nas jest wiele osób, które na co dzień doświadczają chorób i różnych niepełnosprawności. Często dostrzegamy, że osoba, którą znamy lub mijamy na ulicy, ma taką niepełnosprawność, lecz równie często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ niepełnosprawność jest niewidoczna. Czy ma to dla nas znaczenie? Czy inaczej spostrzegamy osoby, kiedy widzimy, że coś im dolega? O czym wtedy myślimy i jak się zachowujemy?

A kiedy osobą chorą lub osobą z niepełnosprawnością jest rówieśnik, twoja koleżanka lub kolega z klasy, szkoły, podwórka, czy dobrze go znamy? Najczęściej staramy się ją lub go poznać i spędzamy z nimi dobrze czas, dzielimy zainteresowania, rozmawiamy na wiele tematów.  Jednak bywa i tak, że trudno nam zrozumieć, jak funkcjonują, jakie mają potrzeby, ponieważ ich sposób bycia i poziom ich sprawności bardzo różni się od naszej. Z całą pewnością więcej cech nas łączy niż dzieli i niewiele trzeba zrobić, aby lepiej zrozumieć drugą osobę.

Zapraszam na zajęcia, podczas których porozmawiamy na temat osób z problemami zdrowotnymi i z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim spróbujemy w pewnym stopniu „poczuć” co się z nami dzieje. Jak się zachowujemy, gdy przez chwilę nie słyszymy, nie rozumiemy, nie widzimy lub nie możemy się swobodnie poruszać. Spróbujecie wykonywać codzienne czynności, np. pisanie, ubieranie się, pomaganie innym lecz w niecodziennych okolicznościach. W jakich? Zapraszam na warsztaty.

 • pon., 2020-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa Po co nam prawo?

Wyjątkowe zajęcia - z dojazdem prowadzących na terenie Warszawy i możliwością umówienia innego terminu!

Czy nie zastanawialiście się czasem: po co nam prawo? 

Odpowiedź na to pytanie może nie być taka prosta, ale będziemy się bardzo starać wspólnie z uczestnikami poszukać odpowiedzi. 

Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi, angażującymi uczniów. Porozmawiamy o tym, co to jest prawo i jaką pełni funkcję w społeczeństwie, państwie, w naszym codziennym życiu. 

 • pon., 2020-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa Stres – jak sobie z nim radzić

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, istotnie wpływającym na funkcjonowanie w każdym aspekcie. Uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą istoty stresu i tego, jak się przejawia. Zapoznają się także z możliwościami radzenia sobie ze stresem.

 • pon., 2020-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa Wszyscy jesteśmy znad morza

Morza i oceany odgrywają ogromną rolę w życiu każdego z nas. W oceanie powstało życie i z niego wywodzi się wszystko, dzięki czemu możemy funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, byśmy dbali o dobrostan ekosystemów morskich. Bez względu na to gdzie mieszkamy, wszyscy wywieramy wpływ na kondycję wszechoceanów. Wyrzucając śmiecie, marnując energię, używając niewłaściwych kosmetyków, kupujac ryby i owoce morza z niewłaściwych źródeł. Wszystko ma znaczenie i wszystko zależy od nas. To jak żyjemy ma ogromny wpływ na kondycję oddalonych o tysiące kilometrów raf koralowych i żyjące w głębinach organizmy. Na warsztatach zbudujemy minirafę koralową, zobaczymy, jakie znaczenie ma zanieczyszczenie wód plastikiem, dowiemy się, co to jest globalne ocieplenie i jakie są jego przyczyny oraz skutki, poznamy też mieszkańców naszych morskich akwariów, czyli koralowce, ukwiały, koniki morskie, amfipriony i wiele, wiele innych. 

 • pon., 2020-09-21 10:30
 • wt., 2020-09-22 10:30
 • śr., 2020-09-23 10:30
 • czw., 2020-09-24 10:30
 • pt., 2020-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Jak się relaksować? Techniki i tajniki relaksacji

Czym jest relaksacja? Jak się zrelaksować? Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o różnych technikach relaksacji oraz ich możliwościach w redukowaniu stresu.

 • pon., 2020-09-21 11:00
Lekcja festiwalowa Kształt danych

Matematyka daje możliwość wyabstrahowania wspólnych cech różnych obiektów i ich zbiorów. Weźmy dla przykładu liczby: pozwalają one przypisywać liczebność dowolnych klas obiektów, charakteryzując, w pewnym sensie, daną klasę. 

Nieco trudniejszym pojęciem jest pojęcie kształtu. Pojawia się ono już w Dialogach Platona i stanowi podstawę Idei Platońskich. W tym wykładzie przyjrzymy się matematycznym niezmiennikom opisującym kształt różnych obiektów zaczynając od podstawowych narzędzi geometrycznych, kończąc na metodach topologicznych. Omówmy również ich przykładowe zastosowania: od wysoko wymiarowych danych opisujących profile pacjentów z Covid19, przez materiały nanoporowate, które są skutecznymi filtrami dwutlenku węgla, kończąc na procesach w społeczeństwie na przykładzie Brexitu. 

 • pon., 2020-09-21 11:00
Lekcja festiwalowa Po co biologowi fizykochemia, czyli jak fizyk i chemik patrzą na życie

Lekcja z pokazami i eksperymentami wykonywanymi [również] przez uczestników. Będziemy opowiadać o świetle, dlaczego widzimy niebieskie niebo i czerwone zachody słońca, ale również zastanowimy się, jak badać coś, czego bezpośrednio nie możemy zobaczyć. Czy uzyskane w wyniku analizy rentgenowskiej obrazy cząsteczek przedstawiają rzeczywiste obiekty? Czy możemy użyć innych zmysłów np węchu, żeby 'zobaczyć' budowę cząsteczki? Przyjrzymy się też prymitywnym oczom pewnego morskiego głowonoga o wdzięcznej nazwie Nautilus, a stamtąd przeniesiemy się w kosmos, do laboratoriów fizyków i do pracowni fotografów.

 • pon., 2020-09-21 11:00
Lekcja festiwalowa Wirtualna podróż dookoła świata

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, co to jest geoinformacja, w jaki sposób korzystać z geowyszukiwarek i geoportali. Podczas lekcji zostanie przeprowadzony konkurs polegający na odgadnięciu miejsca przedstawionego na zdjęciu lotniczym lub satelitarnym. Lekcja może odbyć się w systemie zdalnym.

 • pon., 2020-09-21 11:30
Lekcja festiwalowa Fonologia dialektów języka angielskiego

Czy wiesz, jak się mówi po angielsku w poszczególnych częściach świata? Czym konkretnie się różnią warianty języka angielskiego?

Na zajęciach omówione zostaną najważniejsze cechy wybranych dialektów języka angielskiego, takich jak irlandzki, australijski, Received Pronunciation (standardowy brytyjski angielski) czy General American. Każda odmiana zostanie zaprezentowana na nagraniu, po czym, przy udziale słuchaczy, przeanalizowane zostaną jej konkretne właściwości fonologiczne. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w naśladowaniu dialektów.

Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy na temat różnorodności języka angielskiego.

 • pon., 2020-09-21 12:00
Lekcja festiwalowa Jak zrobić mapę ze zdjęć z dronów lub satelitów

W ramach zajęć będzie możliwość poznania poszczególnych etapów tworzenia ortofotomapy ze zdjęć z drona, począwszy od pozyskania zdjęć do ich przetworzenia na mapę. Będą też przedstawione możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych do oceny wegetacji roślin na wybranym obszarze.

 • pon., 2020-09-21 12:00
Lekcja festiwalowa Kilka sposobów na to, jak zapobiec kontuzji

Obecny tryb życia predysponuje do coraz wcześniejszego pojawiania się kontuzji u młodych osób podczas uprawiania sportu. Wynika to stąd, że po wielogodzinnym siedzeniu w szkole czy przy lekcjach, stresie z tym związanym, ich organizm nie jest gotowy na ciężką pracę podczas wieczornych treningów. Czy można temu zapobiec? Zdecydowanie tak. Istotnym elementem jest to, aby młody zawodnik zrozumiał, co jest dla niego zagrożeniem i co może być istotnym elementem w prewencji kontuzji. Dlatego nasze zajęcia będą miały następujący przebieg:
1. W pierwszej kolejności opowiem o tym, jakie kontuzje mogą spotkać młodego zawodnika oraz z czego to wynika. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, dlatego w każdej grupie wiekowej czyhają inne zagrożenia i ważne jest, żeby to zrozumieć, bo świadomość jest już połową sukcesu.
2. Następnie przejdziemy do części warsztatowej, gdzie będę wyjaśniała i pokazywała jak można zapobiec kontuzji. W jej skład będzie wchodzić przepracowanie poniższych elementów:
-jak zadbać o elastyczność mięśni,
-jak zadbać o stabilność stawów,
-jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka,
-jak powinien wyglądać stretching po aktywności fizycznej,
-kiedy i jak się rolować,
-jakie wady postawy predysponują do powstania kontuzji.
3. Ostatnią częścią będzie czas dla uczestników na zadawanie pytań odnośnie zagrożeń, jakie niosą za sobą uprawiane przez nich dyscypliny sportowe.
Z praktyki fizjoterapeutycznej wiem, że nie da się nauczyć ćwiczeń w teorii, dlatego zajęcia będą miały charakter warsztatowy.

 • pon., 2020-09-21 12:00
 • pon., 2020-09-21 13:30
Lekcja festiwalowa Obywatel a policja...co można, a czego lepiej nie robić

Wyjątkowy warsztat z możliwością dojazdu na terenie Warszawy i zmiany terminu spotkania.

Czasem się zastanawiamy, co można, a czego nie należy robić w kontaktach z policją? Jak się zachować? Czego się spodziewać? A co na pewno nie powinno się stać... Nasz warsztat to potężna dawka wiedzy z zakresu ustawy o policji, ale też i prawa konstytucyjnego, a także czystej praktyki z zakresu naszych codziennych kontaktów z policją. Uczestnicy otrzymają konkretną dawkę wiedzy i będą znali nie tylko swoje prawa, ale także obowiązki. 

 • pon., 2020-09-21 12:00
Lekcja festiwalowa Geoinformatyka wokół nas

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, co to jest geoinformatyka, poznają m. in. geoportale złożone aplikacje umożliwiające dostęp do informacji przestrzennej. Korzystając z Geoportalu krajowego, odnajdą wybrane miejsca na kilkudziesięciu warstwach informacyjnych, dokonają pomiarów, sprawdzą, w jaki sposób można pozyskać informację przestrzenną i ją interpretować. Korzystając z geoportalu M. st. Warszawy, zapoznają się z rozwojem terytorialnym miasta, mapą hałasu, zdjęciami historycznymi, zaś na geoportalu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska sprawdzą rozmieszczenie form ochrony przyrody, sprawdzą, w jaki sposób jest opisany wybrany obiekt w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody.

 • pon., 2020-09-21 13:00
Lekcja festiwalowa Kilka sposobów na to, jak zapobiec kontuzji

Obecny tryb życia predysponuje do coraz wcześniejszego pojawiania się kontuzji u młodych osób podczas uprawiania sportu. Wynika to stąd, że po wielogodzinnym siedzeniu w szkole czy przy lekcjach, stresie z tym związanym, ich organizm nie jest gotowy na ciężką pracę podczas wieczornych treningów. Czy można temu zapobiec? Zdecydowanie tak. Istotnym elementem jest to, aby młody zawodnik zrozumiał, co jest dla niego zagrożeniem i co może być istotnym elementem w prewencji kontuzji. Dlatego nasze zajęcia będą miały następujący przebieg:
1. W pierwszej kolejności opowiem o tym, jakie kontuzje mogą spotkać młodego zawodnika oraz z czego to wynika. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, dlatego w każdej grupie wiekowej czyhają inne zagrożenia i ważne jest, żeby to zrozumieć, bo świadomość jest już połową sukcesu.
2. Następnie przejdziemy do części warsztatowej, gdzie będę wyjaśniała i pokazywała jak można zapobiec kontuzji. W jej skład będzie wchodzić przepracowanie poniższych elementów:
-jak zadbać o elastyczność mięśni,
-jak zadbać o stabilność stawów,
-jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka,
-jak powinien wyglądać stretching po aktywności fizycznej,
-kiedy i jak się rolować,
-jakie wady postawy predysponują do powstania kontuzji.
3. Ostatnią częścią będzie czas dla uczestników na zadawanie pytań odnośnie zagrożeń, jakie niosą za sobą uprawiane przez nich dyscypliny sportowe.
Z praktyki fizjoterapeutycznej wiem, że nie da się nauczyć ćwiczeń w teorii, dlatego zajęcia będą miały charakter warsztatowy.

 • pon., 2020-09-21 12:00
 • pon., 2020-09-21 13:30
Lekcja festiwalowa CIEKAWI ŚWIATA…, czyli co można pokazać na mapie?

Podczas zajęć zaprezentowany zostanie szeroki wachlarz map, które na co dzień używane są przez ludzi. Od mapy dla dziecka, ucznia, mieszkańca miasta, kierowcy i turysty aż po mapy stanowiące elementy dekoracji. Uczniowie będą mogli poznać różne formy i zastosowania map, zarówno te klasyczne, papierowe, jak i te, które wyświetlane są na ekranach komputerów lub smartfonów. Po co nam mapy? Do czego służą? Czym różnią się od innych środków przekazywania informacji? Jak sprawnie i efektywnie można je wykorzystać?

 • pon., 2020-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANA _ Barwy ogrodu

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieć okazję wyizolować naturalne barwniki z roślin i dowiedzieć się, dlaczego liście zmieniają kolor w zależności od pory roku. Dlaczego liście są zielone latem i kolorowe jesienią?

Nauki biologiczne
 • pon., 2020-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Fascynujący świat glonów

Warsztaty te stanowią wstęp do poznania świata glonów. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak prowadzona jest hodowla jednokomórkowych glonów na przykładzie Coccomyxa subellipsoidea oraz Cyanidioschyzon merolae w warunkach laboratoryjnych. Glony postrzegane są jako fabryki żywych komórek wykorzystywanych do produkcji biopaliw i różnych biochemikaliów. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wyizolować z nich DNA oraz założyć własne hodowle na stałym podłożu.

Nauki biologiczne
 • pon., 2020-09-21 16:30
 • pon., 2020-09-21 18:00
Spotkanie festiwalowe Pływając z grafenem

Grafen - już od 16 lat dużo o nim słychać w mediach i świecie nauki. Czekając na superszybkie sensory, wytrzymałe ekrany dotykowe i wydajne ogniwa słoneczne, warto osobiście doświadczyć jego magii. Jak się go hoduje? Czy można go zobaczyć gołym okiem i dotknąć? Jak bardzo jest wytrzymały? W trakcie warsztatów obejrzymy grafen pływający na powierzchni wody i naniesiemy go na nanodruty. Następnie zaniesiemy go do układu eksperymentalnego, gdzie podejrzymy go pod mikroskopem i wykonamy kilka pomiarów optycznych. Będzie też tęcza, laser i prawdziwa magia: bezmasowe Fermiony Diraca.

Nauki fizyczne
 • pon., 2020-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Fascynujący świat glonów

Warsztaty te stanowią wstęp do poznania świata glonów. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak prowadzona jest hodowla jednokomórkowych glonów na przykładzie Coccomyxa subellipsoidea oraz Cyanidioschyzon merolae w warunkach laboratoryjnych. Glony postrzegane są jako fabryki żywych komórek wykorzystywanych do produkcji biopaliw i różnych biochemikaliów. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wyizolować z nich DNA oraz założyć własne hodowle na stałym podłożu.

Nauki biologiczne
 • pon., 2020-09-21 16:30
 • pon., 2020-09-21 18:00
Spotkanie festiwalowe Dashboardy i narzędzia Business Intelligence w Excelu

W ostatnich latach, z powodu ciągłego wzrostu wolumenu przetwarzanych i analizowanych danych, analityka biznesowa staje się coraz bardziej istotna. Niezwykle cenna jest umiejętność szybkiego wykonywania analiz i czytelnego prezentowania ich wyników (np. w formie dashboardów), niezależnie od zajmowanego stanowiska w firmie. Program Microsoft Excel daje duże możliwości w obszarze silnie rozwijającego się Business Intelligence w postaci odpowiednich narzędzi i dodatków Power Excel. W czasie warsztatu skupimy uwagę na aplikacjach pokazujących możliwe zastosowania biznesowe Excela, dodatków z grupy Power Excel oraz tworzenia profesjonalnych kokpitów menadżerskich.

W trakcie spotkania dowiesz się:

✅ Co kryje się pod hasłem Business Intelligence?

✅ Do czego służą narzędzia Power Excel (Power Query, Power Pivot, Power Map i Power View)?

✅ Jak tworzyć profesjonalne dashboardy w Excelu?

Nauki ekonomiczne
 • pon., 2020-09-21 19:00
Lekcja festiwalowa Geografia i biologia w przyrodzie

Wykład i warsztaty przybliżające powiązania pomiędzy przyrodniczymi warunkami położenia geograficznego Polski (gleba i klimat), a przystosowaniami biologicznymi podstawowych gatunków drzew leśnych (naturalny zasięg występowania, możliwości przystosowania do środowiska). Znaczenie przyrodniczej regionalizacji nasiennej drzew leśnych i jej zastosowanie w gospodarce leśnej.

 • wt., 2020-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Jak szukać zabytków z lotu ptaka

Lekcja ma na celu zapoznanie z najnowszymi technikami obrazowania powierzchni Ziemi z lotu ptaka: zdjęciami lotniczymi i lotniczym skanowaniem laserowym, dzięki którym widać ślady przeszłości. Produkty technologii prezentowane będą w krajowym portalu geoportal.gov.pl, w którym udostępniane są informacje bieżące i dane archiwalne.

 • wt., 2020-09-22 09:00
 • wt., 2020-09-22 10:30
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,

- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa).

 • wt., 2020-09-22 09:00
 • czw., 2020-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Miniatury i giganci w świecie ślimaków

Opowiemy o najmniejszych i największych ślimakach Polski. Poznamy ich budowę i  środowisko życia. Zastanowimy się, do czego służy muszla, sprawdzimy, ile waży i jak może być różnorodna. Dowiemy się, co ślimaki robią w nocy, podczas deszczu i gdzie chowają się na zimę. Nauczymy się także rozpoznawać najbardziej charakterystyczne dla Polski gatunki.

 • wt., 2020-09-22 09:00
 • wt., 2020-09-22 11:00
Lekcja festiwalowa Oczami satelitów, czyli Ziemia widziana z kosmosu

Co widzi satelita i dlaczego tak niesamowity jest świat widziany z kosmosu? Dlaczego satelita widzi inaczej niż człowiek? Co można zobaczyć z kosmosu? Młodzież pozna odpowiedź na te i inne pytania.

 • wt., 2020-09-22 09:00
 • wt., 2020-09-22 10:30
Lekcja festiwalowa Steampunk: Patrzenie na przeszłość przez gogle przyszłości

Steampunk jest jednym z najbardziej popularnych nurtów literackich i medialnych związanych z XIX wiekiem. Łącząc wiedzę historyczną z nowoczesnymi perspektywami literackimi, steampunk pozwala w ciekawy i jednocześnie merytoryczny sposób opowiadać o epoce wiktoriańskiej. W ramach zajęć uczniowie zostaną zapoznani z najważniejszymi faktami dotyczącymi XIX wieku w Wielkiej Brytanii, zarówno historycznymi jak i literackimi. Podczas spotkania zostaną omówione najciekawsze przykłady steampunku obecnego w literaturze, grach komputerowych, filmie i komiksie. Pod koniec zajęć uczniowie będą również mogli wziąć udział w dyskusji na temat polskiego steampunku - czy istnieje polski steampunk? Jak można spojrzeć na polską literaturę i historię z nowoczesnej perspektywy?

 • wt., 2020-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Szpargały z domowej szuflady, czyli tajemnice archiwum

Co to jest archiwum? Z czym nam się kojarzy? Jak wygląda? Co można w nim znaleźć?  Komu potrzebne jest archiwum i do czego? Czy można znaleźć w archiwum śmieci? Co mają ze sobą współnego pracownik archiwum i detektywi? Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby można znaleźć w archiwum? Skąd one tam się wzięły? Dlaczego się je gromadzi i przechowuje? A czy w swoich domach macie archiwa?

Na warsztatach w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Warszawie spróbujemy znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Odkryjemy, czym jest archiwum, jak ono się tworzy i jak wygląda praca w archiwum. Odkryjemy magazyny archiwalne, przyjrzymy się zgromadzonym w nich materiałom i spróbujemy wysłuchać opowieści zachowanych w starych szpargałach.

 • wt., 2020-09-22 09:00
 • śr., 2020-09-23 09:00
 • czw., 2020-09-24 09:00
 • pt., 2020-09-25 09:00
Lekcja festiwalowa Wyprawa na Marsa

W ramach lekcji uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z  podstawowymi informacjami o Marsie, obejrzeć zdjęcia 3D jego powierzchni oraz zobaczyć modele łazików.

Razem z prowadzącą zaplanują  własną wyprawę na Marsa, wybiorą środek transportu, strój oraz rozważą,  jaka baza do badań i mieszkania przez dłuższy czas na Marsie będzie najlepsza.

 • wt., 2020-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Nasz fascynujący mózg – poznaj, jak jest zbudowany i jak działa

Części prezentacji: 1. Ogólne wprowadzenie do budowy mózgu, 2. lokalizacja funkcji mózgu (czucie, ruch, widzenie, mowa, ręczność, myślenie, liczenie itd.) 3. co się dzieje, gdy niektóre części są uszkodzone. Prezentacja oraz pokazanie modelu mózgu.

 • wt., 2020-09-22 09:30
Lekcja festiwalowa Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z atrakcyjnych przyrodniczo fragmentów zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

Długość trasy: ok 8 km, czas trwania: ok. 4 godziny, liczba uczestników: maks. 30 os. Wymagania kondycyjne - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa, urozmaicona pod względem krajobrazowym, wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Podczas warsztatów omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

 • wt., 2020-09-22 09:30
 • czw., 2020-09-24 09:30