Nauki ekonomiczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Jak wycenić wartość znaku towarowego i patentu? Teoria a praktyka

Własność intelektualna (Intellectual Property – IP) odgrywa coraz większą rolę w budowaniu wartości przedsiębiorstw w gospodarce opartej na wiedzy (knowledge economy). Dlatego umiejętność określenia wartości poszczególnych składników budujących portfolio IP danej firmy staje się coraz ważniejsze. Tymczasem dla większości ekonomistów, a nawet finansistów, wycena IP jest wiedzą tajemną, z której nie potrafią korzystać w swojej codziennej pracy. Specjalistów z tej wąskiej dziedziny w całej Polsce jest bardzo niewielu – zwłaszcza takich, którzy mają doświadczenie praktyczne. Dlatego na zajęciach zostaną  przedstawione  podstawy wyceny własności intelektualnej, w szczególności znaków towarowych i patentów, oraz najczęściej stosowane metody wyceny IP wraz z ukazaniem ich głównych wad i zalet.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2020-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Dashboardy i narzędzia Business Intelligence w Excelu

W ostatnich latach, z powodu ciągłego wzrostu wolumenu przetwarzanych i analizowanych danych, analityka biznesowa staje się coraz bardziej istotna. Niezwykle cenna jest umiejętność szybkiego wykonywania analiz i czytelnego prezentowania ich wyników (np. w formie dashboardów), niezależnie od zajmowanego stanowiska w firmie. Program Microsoft Excel daje duże możliwości w obszarze silnie rozwijającego się Business Intelligence w postaci odpowiednich narzędzi i dodatków Power Excel. W czasie warsztatu skupimy uwagę na aplikacjach pokazujących możliwe zastosowania biznesowe Excela, dodatków z grupy Power Excel oraz tworzenia profesjonalnych kokpitów menadżerskich.

W trakcie spotkania dowiesz się:

✅ Co kryje się pod hasłem Business Intelligence?

✅ Do czego służą narzędzia Power Excel (Power Query, Power Pivot, Power Map i Power View)?

✅ Jak tworzyć profesjonalne dashboardy w Excelu?

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2020-09-21 19:00
Spotkanie festiwalowe Wodzeni na ekonomiczne pokuszenie. O niespójności czasowej preferencji i decyzji

Któż z nas nie zna z własnego życia następującej sytuacji – wieczorem ambitnie nastawiamy budzik na wczesną godzinę, żeby rano spokojnie zdążyć do pracy, bo śniadanie i brak pośpiechu są dużo ważniejsze niż dodatkowe kilkanaście minut spania, rano natomiast wykorzystujemy kilkakrotnie funkcję snooze budzika, bo konieczność natychmiastowego wstania jawi się dużo gorzej niż ewentualne nerwy i kolejna kawa na czczo. Co więcej – nie wyciągamy wniosków z tej historii i powtarza się ona kolejnego dnia. Ktokolwiek przeżył podobną historię najprawdopodobniej padł ofiarą zjawiska niespójności czasowej decyzji. Czy takie zachowanie da się jakoś racjonalnie wytłumaczyć? Czy uleganie takim pokusom jest dla nas zawsze złe? Dlaczego tak często łamiemy reguły, które narzuciliśmy sobie sami i mimo ciągłych ostrzeżeń nie zmieniamy swojego zachowania? Prelekcja przybliży zagadnienia dotyczące ekonomicznej interpretacji tzw. niespójności czasowej decyzji oraz kosztownej samokontroli, a także odpowie, ile, w rzeczywistości rynkowej, warto zapłacić za ograniczenie pokus.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2020-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Data Science w Pythonie

Python to obecnie najszybciej rozwijający się język programowania, także wśród analityków danych. Swoją popularność zawdzięcza prostej i czytelnej składni, wysokiej wydajności, a przede wszystkim ogromnej społeczności tworzącej biblioteki dla Pythona w niemal każdym obszarze programowania.

W pierwszej części warsztatu pokażemy praktyczne przykłady z analizy i wizualizacji danych w popularnych pakietach pandas i seaborn. W drugiej części dla zaznajomionych z Pythonem przedstawimy i wytrenujemy model lasów losowych z wykorzystaniem pakietu scikit-learn i własnego wrappera. Na praktycznym przykładzie wyjaśnimy m. in. jakie są mocne i słabe strony tego modelu, jak skutecznie dobierać hiperparametry i jak poprawnie przeprowadzić walidację krzyżową.

Warsztatowa forma szkolenia sprzyja zrozumieniu i zapamiętywaniu zagadnień Data Science i Machine Learning. Uczestnicy w ramach szkolenia otrzymują skrypty, które mogą niemal od razu wykorzystać we własnych projektach. Jeśli jesteś zainteresowany najnowszymi trendami w modelowaniu biznesowym, oraz uczeniu maszynowym – zapraszamy na nasz BEZPŁATNY webinar, na którym pokażemy zaawansowane zastosowanie bardzo popularnego języka programowania w interdyscyplinarnej analizie danych – Data Science.

Agenda warsztatu:

✅  wczytanie i przetwarzanie danych w pakiecie pandas
✅  wizualizacja danych w matplotlib i seaborn
✅  model lasów losowych (teoria, trening, walidacja, dobór hiperparametrów)

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2020-09-22 18:30
Spotkanie festiwalowe VBA w zastosowaniach biznesowych

Makra pozwalają automatyzować większość na co dzień wykonywanych czynności w Excelu (a także w innych programach pakietu MS Office), dzięki czemu nasza praca staje się bardziej wydajna oraz pozbawiona błędów. Nie marnuj cennego czasu na rutynowe, powtarzane codziennie czynności. Lepiej stworzyć aplikację, która będzie automatycznie importowała dane z Internetu do arkusza kalkulacyjnego, robiła raport graficzny i statystyczny, a następnie drukowała wyniki, bądź przesyłała je mailowo do Przełożonego/Klienta, niż wielokrotnie samemu wykonywać te same czynności. Możliwości języka VBA są ogromne. Podczas warsztatu pokażemy ci profesjonalne aplikacje biznesowe, które potrafią wprowadzić odbiorcę w zachwyt.

 

W trakcie spotkania dowiesz się:

 

✅ W jaki sposób automatyzować procesy raportowe za pomocą VBA?

 

✅ Jak tysiąckrotnie zwiększyć szybkość działania długotrwałych procedur?

 

✅ Jak sprawić, aby aplikacja wzbudziła zachwyt u odbiorców?

 

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2020-09-23 18:30
Spotkanie festiwalowe Data Science w programie R

We współczesnej gospodarce opartej na wiedzy, informacji i Big Data, wykorzystanie statystyki i ekonometrii w opisywaniu zjawisk politycznych, ekonomicznych czy biznesowych jest powszechnie przyjętym standardem. Analityk danych (data scientist) jest wymieniany wśród 10 najbardziej intratnych zawodów przyszłości. Efektywne zarządzanie informacją wymaga użycia specjalistycznego oprogramowania, które pozwala jednocześnie na wygodną pracę, wykorzystanie zaawansowanych algorytmów statystycznych i automatyzację zadań.

 

Na wykładzie przedstawimy najnowocześniejsze pakiety do analizy danych, które umożliwią automatyzację i przyśpieszenie pracy – szczególnie tej wykonywanej cyklicznej. Następnie zostaną omówione podstawowe zasady prezentowania wyników analiz statystycznych za pomocą zrozumiałych dla przeciętnego odbiorcy wykresów. Według kanonów sztuki tworzenia wykresów wizualizacje powinny być oszczędne (elementy nieprzekazujące informacji powinny być ograniczone do minimum lub zupełnie usunięte) ale również atrakcyjne dla ich adresata – opowiadać wciągającą historię i pokazywać ciekawe zależności pomiędzy zmiennymi. Pogodzenie ze sobą obydwu aspektów – prostoty i oryginalności jest kluczem do sukcesu w pracy statystyka.

 

Uczestnikom zostaną przekazane kompletne kody stworzone w R. Warsztaty będą składały się z części wykładowo – prezentacyjnej oraz ćwiczeniowej – rozwiązywanie zadań pod kierunkiem prowadzącego. Zapraszamy na nasz BEZPŁATNY webinar, na którym pokażemy zaawansowane zastosowanie bardzo popularnego języka programowania w interdyscyplinarnej analizie danych – Data Science.

 

Agenda warsztatu:

✅  Omówienie pakietów do efektywnego przetwarzania danych.

✅  Przegląd  najpopularniejszych pakietów do wizualizacji danych

Nauki ekonomiczne
  • czw., 2020-09-24 18:30
Spotkanie festiwalowe Młodzi Innowatorzy 2020

Młodzi innowatorzy 2020. Swoje działania w ich identyfikacji, promocji, wsparciu i rozwoju przedstawią stowarzyszenia, fundacje prywatne i publiczne. Poznamy źródła inspiracji, osiągnięcia i potrzeby laureatów konkursów. Specjalna sesja poświęcona będzie możliwościom wykorzystania innowacyjnych modeli biznesowych i cyfryzacji do wspierania rozwoju talentów z uwzględnieniem również warunków pandemii.

Nauki ekonomiczne
  • sob., 2020-09-26 12:00