Otrzymywanie olejku eterycznego z goździków w procesie destylacji z parą wodną

Olejki eteryczne są mieszaniną lotnych z parą wodną związków naturalnych występujących w wielu surowcach roślinnych. W skład olejku może wchodzić kilkanaście lub więcej związków, przy czym jeden składnik jest zazwyczaj dominujący. Lotność z parą wodną składników olejków eterycznych jest tą ich cechą, którą wykorzystuje się dla wyodrębnienia olejków ze źródeł naturalnych oraz do oznaczania ich zawartości w surowcu roślinnym.

Popularne goździki  to wysuszone, nierozwinięte pączki kwiatowe drzewa goździkowego Eugenia caryophyllata. Są one jedną z najstarszych przypraw w historii ludzkości. Olejek goździkowy wykazuje działanie znieczulające, jest więc od dawna wykorzystywany w stomatologii w postaci pasty z tlenkiem cynku. Olejek ten, a właściwie jego główny składnik – eugenol, może jednak wykazywać działanie silnie drażniące i powodować uczulenia przy stosowaniu w dużych stężeniach.

Celem zajęć jest otrzymanie olejku eterycznego z handlowo dostępnych goździków. W trakcie ćwiczenia uczniowie samodzielnie wykonują wszystkie etapy procesu, od przygotowania miazgi goździkowej, przez montaż aparatury do destylacji i finalnej ekstrakcji.

Typ szkoły i dziedzina:
poniedziałek, 21 Września, 2020 - 10:00
Czy można zatrzymać zapach świąt w butelce? Z nami przekonasz się, że TAK!
Dodatkowe informacje:
Na adres e-mail nauczyciela przesłany zostanie skrypt do zajęć, tak aby uczniowie mogli zapoznać się z nim wcześniej.
Organizator:
dr hab.
ul. Pasteura 1
Zajęcia odbywają się w salach laboratoryjnych. Spotykamy się w holu głównym 15 minut przed czasem zajęć.
Wydarzenie online:
Wydarzenie online na żywo: