Geologia na banknotach, cz. 3: lodowce, jaskinie, wulkany, gejzery

Lodowce są malowniczym składnikiem krajobrazu, ale i w sposób potężny kształtują go. Ślady ich istnienia to zarówno doliny o charakterystycznym przekroju i niekiedy wielostopniowych zboczach, wygładzone zbocza gór, zagłębienia (kary, kotły polodowcowe), a także nagromadzony materiał przynoszony przez lodowiec. Następne części prezentacji odnoszą się do zjawisk podziemnych – jaskiń i ich szaty naciekowej, wulkanizmu i związanych z nim wypływów gorących wód – gejzerów. Wulkanizm jest omówiony na przykładach z różnych części kuli ziemskiej, także wysp wulkanicznych. Uzupełnienie stanowią schematy wulkanów oraz omówienie związku wulkanizmu z otwieraniem się oceanów, grzbietami śródoceanicznymi i wędrówką płyt skorupy ziemskiej.

Typ szkoły i dziedzina:
poniedziałek, 21 Września, 2020 - 10:00
Lodowce to potężny czynnik, kształtujący powierzchnię Ziemi, jaskinie – pracownie dzieł sztuki, wulkany – dzieci wędrówek płyt skorupy ziemskiej, gejzery – piękne fontanny. Zobacz na banknotach!
Organizator:
prof. dr hab.
Andrzej
Kozłowski
Katarzyna
Rudowska
Wydarzenie online:
Wydarzenie online
Wydarzenie online na żywo: