Kodowanie neuronalne, czyli jak mózg zapisuje i przetwarza informacje

Numer: 
724

Ludzki mózg składa się z kilkudziesięciu miliardów komórek nerwowych – neuronów. Tworzą one gęstą sieć połączeń, która nieustannie przetwarza informacje i w której aktywności zakodowane są wszystkie nasze myśli oraz pamięć. Ponad stuletni okres badań neurobiologicznych nad tymi zagadnieniami pozwolił na zmapowanie mózgu i tym samym wskazanie konkretnych jego części odpowiedzialnych za te procesy. Poznaliśmy również mechanizmy przebudowy sieci neuronalnej, które stoją za tworzeniem się wspomnień.

Obecnie, poprzez badania aktywności neuronalnej staramy się rozszyfrować system kodowania śladów pamięciowych oraz myśli w mózgu. Nowe techniki mikroskopowe i genetyczne pozwalają na obserwację, wygaszanie a nawet tworzenie fałszywych wspomnień i przeżyć.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie obecna wiedza na temat mechanizmów kodowania informacji przez mózg oraz nowoczesne techniki eksperymentalne, pozwalające badać te procesy.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 22 Września, 2020 - 10:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Badania umysłu pozwoliły na opisanie mechanizmów tworzenia się pamięci i myśli przez komórki nerwowe. Obecnie sięgamy dalej i chcemy rozszyfrować, jak wygląda system kodowania informacji w mózgu.
doktorant
Łukasz
Bijoch
Miejsce spotkania: 
Lekcja prowadzona zdalnie przez platformę Zoom. Nauczyciel proszony jest o kontakt z organizatorem najpóźniej dzień wcześniej w celu otrzymania linku do spotkania.
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: 
Wydarzenie online na żywo