Nanobiotechnologia, czyli nanocząstki w służbie człowieka

Numer: 
727

Opowiemy, czym są nanocząstki i nanomateriały, oraz wyjaśnimy, co sprawia, że nanobiotechnologia to dzisiaj jedna z najbardziej obiecujących technologii. Dowiecie się, w jakich produktach codziennego użytku możemy znaleźć nanocząstki, które gałęzie przemysłu korzystają ze zdobyczy nanotechnologii, a które dopiero będą z nich korzystać, czyli nad czym pracują naukowcy. Podczas praktycznych warsztatów poznacie metody wytwarzania nanocząstek, m.in. wykorzystując takie produkty jak kawa i herbata – czyli ekologiczną metodę zielonej syntezy. Zobaczycie, jak można zmierzyć nanocząstki. Dowiecie się również, jak prowadzić hodowle mikrobiologiczne, przygotowując posiewy mikroorganizmów z własnych palców, oraz wspólnie z nami zbadacie właściwości antybakteryjne nanocząstek, w tym najpopularniejszych nanocząstek srebra.

W przypadku trudności związanych ze stanem epidemiologicznym, lekcje zostaną przeprowadzone w wersji zmodyfikowanej i skróconej w formie 30-minutowego nagrania on-line.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 23 Września, 2020 - 09:30
środa, 23 Września, 2020 - 12:30
czwartek, 24 Września, 2020 - 09:30
czwartek, 24 Września, 2020 - 12:30
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Opowiemy o nanocząstkach i ich zastosowaniu, podczas warsztatów poznacie ekologiczne metody wytwarzania nanocząstek oraz badania ich właściwości antybakteryjnych w hodowli mikrobiologicznej.
Współorganizator: 
Międzywydziałowe Koło Naukowe Nanobiotechnologii SGGW
dr
Barbara
Strojny-Cieślak
dr hab.
Sławomir
Jaworski
mgr
Malwina
Sosnowska
Miejsce spotkania: 
Lekcja odbędzie się online poprzez platformę MS Teams - link zostanie podany szkole, której przyznano lekcje.
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: 
Wydarzenie online na żywo