Sonda Międzygwiazdowa: następny krok

Numer: 
747

Wszechświat jest pełen galaktyk, a te – pełne gwiazd. Gwiazdy emitują w przestrzeń kosmiczną swoją materię, nazwalibyśmy ją wiatrem gwiazdowym, a obszar wypełniony wiatrem gwiazdowym i  gwiazdowym polem magnetycznym – astrosferą.

Obszar przestrzeni kosmicznej zanurzony w ekspandującej koronie słonecznej przenikniętej słonecznym polem magnetycznym to heliosfera.  Heliosfera jest naszą rodzimą astrosferą. Dużo już o niej wiemy, bo badamy więcej niż pół wieku. I chociaż misje Voyager są już poza granicą heliosfery – heliopauzą, to jednak za blisko, by mieć widok jak na astrosfery innych gwiazd – z daleka.

By tak się stało, musimy polecieć w kosmos znacznie dalej niż Voyagery, które niestety zakończą swoją misję około 2025 roku. I właśnie to jest zadanie Sondy Międzygwiazdowej, którą ludzkość zamierza wysłać około 2030 roku prawie 10 razy dalej od Słońca niż Voyagery.

O tej misji Sondy Międzygwiazdowej  opowiemy.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
poniedziałek, 21 Września, 2020 - 11:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Sonda Międzygwiazdowa około 2030 roku poleci w przestrzeń kosmiczną prawie 10 razy dalej od Słońca niż Voyagery i będzie badać koronę słoneczną przenikniętą słonecznym polem magnetycznym.
dr hab.
Romana
Ratkiewicz
Miejsce spotkania: 
Lekcja online w czasie rzeczywistym
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: 
Wydarzenie online na żywo