Nauka otwiera drzwi – wizyta w obserwatorium w Świdrze

Numer: 
212

Zapraszamy na zajęcia w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze. W czasie tego spotkania uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnych formach zajęć. W jednym z budynków w Obserwatorium w Świdrze, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań Arktyki, jak i sprzęt codziennego użytku niezbędny polarnikom do tego, aby przetrwać trudne warunki klimatu polarnego. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści
o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Dodatkowo proponujemy zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Przedstawimy historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, wyjaśnimy potrzeby prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym globie. Zaprezentujemy wybraną aparaturę pomiarową stosowaną do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów
meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza. Podczas wydarzenia zorganizujemy stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen, popływać pontonem, czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR.

Najmłodsi będą mogli układać puzzle polarne na czas i wziąć udział w grze terenowej. Starszych zaprosimy do udziału w quizach online. Na uczestników gier i quizów czekają nagrody (oczywiście polarne!). 

Termin: 
sobota, 26 Września, 2020 - 11:00
Czas trwania: 
180 minut
Opis skrócony: 
Odwiedź minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych, obejrzyj wystawę polarną, posłuchaj opowieści o dalekiej północy i przenieś się na Spitsbergen dzięki okularom VR.
Dodatkowe informacje: 
Zajęcia w budynkach i na świeżym powietrzu. Uwaga: Dojazd uczestników we własnym zakresie (można skorzystać z komunikacji miejskiej, np. S1 do stacji Świder i 1300 m pieszo)
Organizator: 
Współorganizator: 
projekt EDU-ARCTIC.PL
dr
Jerzy
Giżejewski
dr
Marek
Kubicki
dr
Agata
Goździk
Anna
Wielgopolan
Miejsce spotkania: 
ul. Brzozowa 2
05-402 Otwock
Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Świdrze. Obserwatorium Geofizyczne w Świdrze, ul. Brzozowa 2, 05-402 Otwock Uwaga: Dojazd uczestników we własnym zakresie (można skorzystać z komunikacji miejskiej, np. S1 do stacji Świder i 1300 m pieszo)
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: