Wydarzenia dodatkowe

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Spacer po cmentarzu żydowskim

Powstały w 1806 roku cmentarz przy ul. Okopowej jest drugą co do wielkości żydowską nekropolią w Polsce i jednym z nielicznych już świadków kilkuwiekowej historii społeczności żydowskiej w Warszawie. Podczas spaceru zobaczymy różne typy nagrobków — macewy, ohele, obeliski, przyjrzymy się ornamentom i dowiemy się, jakie jest ich symboliczne znaczenie. Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca pochówku m. in. Bera Sonnenberga, Ludwika Zamenhofa, Adama Czerniakowa i Marka Edelmana.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

  • wt., 2020-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Spacer: Impresja o Dzielnicy Północnej

 

Spacer ścieżką łączącą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Żydowskim Instytutem Historycznym. Dzielnica Północna, na której zgliszczach, spalonych cegłach oraz popiele wybudowano po wojnie socrealistyczne osiedle Muranów, jest jednym z najbardziej bogatych w historię miejsc współczesnej Warszawy. To właśnie w Dzielnicy Północnej, i to nie tylko w jej bijącym sercu na słynnych Nalewkach, w dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie żydowskie — zarówno handel, jak i kultura. To również tutaj, w czasie okupacji niemieckiej, znajdowało się tzw. duże getto, na terenie którego trwały walki powstańcze w 1943 roku. W czasie spaceru zostanie przypomniana przedwojenna historia dzielnicy, jak również ostatni akt istnienia jej i jej mieszkańców. 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

 

 

 

 

 

  • czw., 2020-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe Widoczność w nieskończonym lesie

 Stoimy u progu nieskończenie milowego, nad wyraz uporządkowanego lasu. Najlepszym miejscem na uporządkowany las jest oczywiście układ współrzędnych. Pnie drzew, które są odcinkami, umieszczone są w punktach o współrzędnych całkowitych nieujemnych. Nasz wzrok z punktu (0,0) w którym drzewa nie ma, przygląda się temu zjawisku. Taki las ciągnie się nieskończenie daleko... Co możemy, a czego nie możemy zobaczyć w takim nieoczywistym lesie?
Po wykładzie odbędzie się ogłoszenie wyników Konkursu Prac Uczniowskich. Więcej:
www.deltami.edu.pl/delta/redakcja/konkurs_prac_uczniowskich/

  • pt., 2020-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Wycieczka w pobliże zera absolutnego

 

Widzowie będą mieli unikalną okazję zobaczyć jak wygląda ciekły hel o temperaturze -269 stopni Celsjusza – nalany do przezroczystego kriostatu. Przy okazji dowiedzą się jak jest zbudowany taki kriostat i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby utrzymać hel w stanie płynnym. Co więcej, oziębimy hel do jeszcze niższej temperatury około -272 °C, czyli zaledwie 1.2 °C  powyżej zera absolutnego. W tak niskiej temperaturze hel staje się nadciekły. Polega to na tym, że może on przepływać swobodnie przez otwory o bardzo małej, nawet nanometrowej średnicy.  Pokażemy efekt „fontanny helowej”, który jest jedną z konsekwencji nadciekłości.

  • sob., 2020-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Fotowoltaika

 

Gwałtowny wzrost ludności Ziemi i industrializacja zagrażają dalszemu postępowi. Podstawowym problemem ograniczającym dalszy rozwój naszej cywilizacji będzie przede wszystkim brak energii. „Czarny scenariusz” przewiduje konieczność podwojenia produkcji energii elektrycznej do roku 2050. Największym problemem staje się wtedy olbrzymia emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, jeśli nie zmienimy obecnego profilu energetyki. Niestety postępujący wzrost ilości gazu cieplarnianego w atmosferze oznacza nieodwracalne zmiany klimatyczne!  W referacie omówię rosnącą rolę „zielonej energetyki” (fotowoltaika) i wagę działań proekologicznych.

  • sob., 2020-09-26 11:00
Spotkanie festiwalowe Światłowód z wody

Korzystając z soli, wody i wskaźnika laserowego zaprezentujemy podstawowe prawa optyki pozwalające uwięzić światło w szklanym włóknie. Eksperymenty można powtórzyć w domu!

"Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych". Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.2. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nr projektu POIR.04.02.00.00-B003/18

Gospodarzami laboratoriów są:
dr hab. Piotr Fita, prof UW,
dr hab. Jan Suffczyński, prof UW, 
dr Michał Karpiński, 
dr Mariusz Semczuk
i inni

  • sob., 2020-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Laboratoria Optyczne Wydziału Fizyki UW

Zapraszamy do laboratoriów Zakładu Optyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie krótkiej wycieczki pokażemy jak optyka pozwala zgłębiać biologię, chemię, mechanikę kwantową i kontrolować nawet pojedyncze atomy i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści mogą z tego wyniknąć dla nas wszystkich.
Gospodarzami laboratoriów są:
dr hab. Piotr Fita, prof UW,
dr hab. Jan Suffczyński, prof UW, 
dr Michał Karpiński, 
dr Mariusz Semczuk
i inni


"Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych". Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.2. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nr projektu POIR.04.02.00.00-B003/18

  • sob., 2020-09-26 13:00