Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Tajemnice ukryte we krwi

Uczestnicy lekcji w trakcie zajęć obejrzą rozmazy krwi pochodzące od różnych gatunków zwierząt. Przybliżona zostanie rola tej unikatowej płynnej tkanki oraz jej skład. Opowiemy o najnowszych odkryciach związanych z krwią ludzi i zwierząt.

  • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Szczepionki – jak działają i co nam dają?

Od kiedy Edward Jenner opracował szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej rozpoczęła się nowa era w walce z chorobami zakaźnymi. Układ immunologiczny dzięki szczepionce ma szansę zapoznać się z intruzem i nauczyć się z nim walczyć. Naukowcy opracowują coraz to nowe podejście do konstrukcji szczepionek. W trakcie prelekcji Uczestnicy zapoznają się ze szczepionkami klasycznymi oraz nowej generacji – opracowanymi przy wykorzystaniu metod inżynierii genetycznej. Podczas zajęć praktycznych Uczestnicy przeprowadzą elektroforezę, która jest jednym z etapów izolacji DNA kodującego antygen szczepionkowy.

  • wt., 2021-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Szkielety ssaków i ptaków domowych oraz dziko żyjących

Lekcja festiwalowa odbędzie się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Prowadzący zaprezentuje i omówi najważniejsze elementy budowy szkieletów ssaków i ptaków na przykładzie ich wyizolowanych kości. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość obejrzenia złożonych szkieletów wybranych gatunków zwierząt, m.in. żyrafy, konia Przewalskiego, żubra, dromadera, lwa.

  • wt., 2021-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Wirusy - nieproszeni goście

Wirus - w dosłownym tłumaczeniu z łaciny virus - jad, co oznacza, że wirusy są czynnikami wyłącznie patogennymi. Warto jednak pamiętać, że są one również współtowarzyszami, najdyskretniejszymi współpracownikami. Są wszędzie: wewnątrz nas i na zewnątrz, a ich skuteczność działania powoduje, że można je uznać za doskonałą formę życia. Ale czy można powiedzieć, że wirusy żyją? Wirusy określa się przecież jako cząstki z pogranicza materii żywej i nieożywionej. 
Celem warsztatów będzie wprowadzenie młodych uczestników w ważny i ekscytujący świat wirusów. Pierwszym etapem będzie zapoznanie słuchaczy z budową wirusów oraz procesem zakażenia komórek ludzkich, zwierzęcych i bakteryjnych. Pokazane zostaną sposoby namnażania wirusów in vitro oraz metody ich wykrywania podczas pracy z mikroskopem. Następnie zaprezentowane zostanie ich działanie chorobotwórcze na przykładach chorób ludzi i zwierząt. W kolejnym etapie, wspólnie z uczestnikami, opiszemy sposoby radzenia sobie z wirusami. Przedstawiona zostanie walka, jaką toczy każdego dnia układ odpornościowy człowieka, i ocena, w jakim stopniu organizm skutecznie odrzuca atak niechcianych gości. Analizując rodzaje odpowiedzi przeciwwirusowej uczestnicy zobaczą, że kiedy wirus przeniknie przez pierwsze bariery ochronne i wniknie do komórek, to jedną z ostatnich desek ratunku organizmu  jest niszczenie samego siebie - własnych komórek. 
Młodzi uczestnicy warsztatów, dowiadując się o „sile” wirusów i o trudnościach, jakie sprawia walka z nimi, zrozumieją znaczenie wysiłku, jaki wkłada się w ochronę przed zakażeniem organizmu.

  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Szkielety zwierząt domowych i dziko żyjących

Lekcja festiwalowa odbędzie się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Prowadząca zaprezentuje i omówi najważniejsze elementy budowy szkieletu ssaków na przykładzie wyizolowanych kości zwierząt oraz szkieletów złożonych. Oprócz szkieletów psów, koni i bydła domowego, uczestnicy zajęć będą mieli możliwość obejrzenia złożonych szkieletów wybranych gatunków zwierząt dziko żyjących, w tym m.in. żyrafy, konia Przewalskiego, żubra, dromadera, lwa.

  • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Dobre i złe bakterie

Podczas spotkania opowiemy o bezpieczeństwie pracy w laboratorium mikrobiologicznym, poznamy "dobre" i "złe" bakterie, zobaczymy, jak można je hodować w laboratorium oraz jak wyglądają pod mikroskopem. Opowiemy, co można zrobić, aby ustrzec się przed „złymi” bakteriami. Wykonamy także preparaty z jogurtu oraz wody z ogórków kiszonych, aby poznać naszych sprzymierzeńców.

  • czw., 2021-09-23 09:00
Lekcja festiwalowa Anatomia porównawcza zwierząt domowych i dziko żyjących

Lekcja festiwalowa odbędzie się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych. Podczas warsztatów prowadząca zaprezentuje wyizolowane kości oraz szkielety wybranych gatunków zwierząt domowych i dziko żyjących. Omówione zostaną także zagadnienia z zakresu anatomii i fizjologii.

  • pt., 2021-09-24 11:00