historia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Nauka czasowstrzymywania

Czy obrazy przedstawiają tylko to, co na nich widzimy? Co szkodzi zabytkom, jak można naprawić zniszczenia, a jak zapobiec szkodliwym zmianom? Czym właściwie zajmuje się konserwator w muzeum? Na te i inne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi podczas zajęć skoncentrowanych na konserwacji malarstwa. Bohaterami będą najciekawsze obiekty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zobaczymy, jak na przestrzeni wieków zmieniła się fryzura Marszałkowej Lubomirskiej i odkryjemy tajemnicze, ukryte postacie!

• pon., 2021-09-20 09:00
Lekcja festiwalowa Gladiatorzy z Zaborowa, czyli historie szklanego pucharka

Punktem wyjścia do opowieści o starożytnych gladiatorach będzie niezwykły zabytek (najcenniejszy w naszym Muzeum) – puchar szklany z Zaborowa. Gdzie został wykonany, jak w starożytności trafił na tereny dzisiejszego Mazowsza, do kogo należał? – o tym dowiecie się podczas zajęć. Umieszczone na naczyniu wizerunki dwóch par walczących wojowników będą przyczynkiem do poznania historii walk gladiatorskich w starożytnym Rzymie. Kto mógł zostać gladiatorem? Jak i gdzie się szkolił? Jak wyglądały igrzyska gladiatorskie?
Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają szablon i będą mogli wykonać replikę pucharka
z Zaborowa.

• wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
Lekcja festiwalowa Gladiatorzy z Zaborowa, czyli historie szklanego pucharka

z Zaborowa.

• wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
Lekcja festiwalowa Nauka czasowstrzymywania

• pon., 2021-09-20 09:00
Lekcja festiwalowa Wojownicy epoki żelaza

Na przełomie er potęga Imperium Rzymskiego nie miała sobie równych, a jednak barbarzyńcy skutecznie rozpalali wyobraźnię Rzymian i wywoływali w nich paniczny strach. Jak więc wyglądał barbarzyński wojownik i jego wyposażenie? Czym walczył? Czym się bronił? Po jaką sięgał taktykę? I… jaką nosił fryzurę? Na każde z tych pytań (i nie tylko tych) znajdziemy odpowiedź.

• śr., 2021-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Czy archiwum jest potrzebne i komu?

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się, czym jest archiwum, jakie materiały są w nim gromadzone,  jak należy je przechowywać i porządkować. Uzcniowie spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy w swoich domach mają archiwa.

• śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Czy archiwum jest potrzebne i komu?

• śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Stosunki Rzeczypospolitej z Turcją za Zygmunta III Wazy

Pokazanie na przykładzie negocjacji pokojowych i zawierania traktatu po rozejmie 1621 r. Oryginalne dokumenty z kancelarii sułtańskiej.

• czw., 2021-09-23 09:00
  • czw., 2021-09-23 10:30