Instytut Badawczy Leśnictwa

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Piknik Rodzinny w IBL

Na terenie Lasów Sękocińskich odbędzie się weekendowy Piknik Rodzinny. W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku

  • sob., 2022-09-24 09:30
Lekcja festiwalowa Grzyb grzybowi nierówny

Głównym celem wycieczki terenowej będzie zapoznanie się z tematyką grzybobrania. Uczniowie będą zdobywali wiedzę dotyczącą zasad, których należy przestrzegać podczas grzybobrania żeby uniknąć pomyłki i zatrucia. Nie zabraknie również prostych gier i zabaw, zadań i quizów na temat grzybów, które będą zachęcały młodzież do rywalizacji lub współdziałania w grupie. Na koniec uczniowie obejrzą wystawę dotyczącą „Skarbu odzyskanego - trufli”. Opis skrócony: Uczniowie podczas lekcji nauczą się rozpoznawania podstawowych gatunków grzybów i stosowania zasad, których należy przestrzegać podczas grzybobrania, żeby uniknąć pomyłki i zatrucia.

  • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Rozpoznawanie gatunków drzew

Głównym celem zajęć będzie interaktywna nauka rozpoznawania drzew: po liściach i owocach oraz kwiatach. Po samodzielnie wykonanej przez uczestników zajęć „ściągawce terenowej”, będzie można zdobytą wiedzę sprawdzić w terenie na ścieżce edukacyjnej ”Na sosnowym szlaku”. Nie zabraknie również prostych gier i zabaw, zadań i quizów na temat drzew.

  • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Dobre i złe strony ognia w lesie – czy to możliwe

Słuchacze na spotkaniu dowiedzą się: Dlaczego pożary są groźne dla ekosystemów leśnych i co może być ich przyczyną? Czy zawsze ogień w lesie jest niebezpieczny dla środowiska przyrodniczego? Jakie działania są podejmowane, aby wykryć pożar lasu? Jakie są sposoby gaszenia pożarów lasu?

  • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Bezkręgowce naszych lasów – nie tylko owady i pająki

Bezkręgowce to nie tylko owady czy pajęczaki, ale także wiele innych, znacznie mniejszych grup zwierząt, z którymi spotykamy się często nieświadomie na co dzień. Należą do nich wije i skorupiaki, często mylone z owadami, ale także mięczaki, do których zaliczają się ślimaki oraz pierścienice z dżdżownicami i pijawkami na czele.

Zszokować może informacja, że do bezkręgowców należy aż 99% współcześnie żyjących zwierząt, a liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion! Różnorodność bezkręgowców jest ogromna i wręcz zadziwiająca.

Dlatego warto je poznać!

  • czw., 2022-09-29 09:30

©2022 Festiwal Nauki