edukacja dla bezpieczeństwa

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?

Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.

Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.

  • pon., 2022-09-26 13:00
Lekcja festiwalowa Nowoczesne uzależnienia i ich wpływ na bezpieczeństwo młodzieży

Nowoczesne uzależnienia, obok tradycyjnych, takich jak alkoholizm, narkomania, czy nikotynizm, stały się problemem społecznym, który identyfikowany jest w wymiarze jednostkowym, lokalnym i narodowym, a nawet międzynarodowym. Do grupy nowych uzależnień zaliczamy takie zjawiska jak bigoreksja, hyperphagia, estetoreksja, tatuaże, piercing, czy tanoreksję. Wypływają one negatywnie na poziom zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka, a szczególnie młodych ludzi, którzy pod wpływem grupy rówieśniczej, czy też presji środowiska, ulegają coraz silnej potrzebie korekty własnego ciała. Stąd istnieje konieczność uświadamiania młodzieży oraz ich edukacji, jak nowoczesne uzależnienia mogą zdominować życie i jakie są skutki ich nadmiernego stosowania.

  • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Wsparcie informatyczne warunkiem bezpieczeństwa szkoły

Bezpieczeństwo szkoły jest tu rozumiane jako umożliwienie funkcjonowania i prowadzenia działalności edukacyjnej dzięki wykorzystaniu wsparcia informatycznego. Na lekcji zostaną zaprezentowane wyniki badań.

  • wt., 2022-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Po co naukowcom symulator samochodu ciężarowego?

Celem warsztatu będzie zaprezentowanie Uczestnikom Festiwalu Nauki osiągnięć techniki w zakresie symulowania jazdy samochodem ciężarowym. Uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z symulatorem samochodu ciężarowego oraz będą mieli możliwość doświadczenia niebezpiecznych sytuacji drogowych w bezpiecznym środowisku laboratoryjnym. Podczas warsztatu Ochotnicy będą mogli trenować jazdę w zmiennych warunkach pogodowych i na różnym terenie (miasto, teren poza miastem, góry), sprawdzić swoje umiejętności na placu manewrowym, a także wziąć udział w sytuacjach nagłych i niebezpiecznych, jakie mogą wydarzyć się na drodze, np. wtargnięcie pieszego na jezdnię, zmiana położenia ładunku na ciężarówce, awaria pojazdu czy też kolizja z innym uczestnikiem ruchu drogowego.

  • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Mój (pozytywny) wizerunek w sieci

Podczas warsztatów licealiści dowiedzą się czym jest i jakie elementy składają się na ich wizerunek w sieci. Odpowiemy na pytanie, czy publikowanie zdjęć w internecie może wpływać na naszą przyszłość? Zastanowimy się dlaczego tak ważne jest dbanie o swój pozytywny wizerunek w sieci i jakie znaczenie może mieć on w naszym życiu.

  • czw., 2022-09-29 09:00
Lekcja festiwalowa Jak być odpornym na dezinformację w codzienności?

Lekcja ma przedstawić uczniom działanie dezinformacji i jej konsekwencje w codziennym życiu. Fałszywe informacje wpływają realnie na naszą rzeczywistość na wielu poziomach. Wiedza o kluczowych mechanizmach rządzących dezinformacją oraz wprowadzenie elementów fact-checkingu pozwoli uczniom na świadome korzystanie ze źródeł informacji.

  • czw., 2022-09-29 12:00
Lekcja festiwalowa Nie daj się cyberprzestępcom – czyli jak nie stracić twarzy w sieci

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się czym są ataki socjotechniczne oraz jakie są ich rodzaje na podstawie najczęściej występujących w polskiej cyberprzestrzeni. Poznają sposoby rozpoznawania ataków oraz techniki reagowania na te ataki. W czasie zajęć będą elementy praktyczne ataków z wykorzystaniem ataku typu phishing. Dodatkowo uczniowie w czasie lekcji będą mogli sprawdzić samych siebie, korzystając z gotowych narzędzi (quizy) oraz po wykładzie zostaną sprawdzone ich umiejętności rozpoznawania ataków.

  • czw., 2022-09-29 13:00
Lekcja festiwalowa Światełko w tunelu czyli jak uratować życie?

Naucz się odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, poznając zasady pierwszej pomocy. Podczas tych warsztatów, uczestnicy Festiwalu Nauki zapoznają się z podstawowymi zabiegami ratującymi ludzkie życie. Zostaną poruszone zagadnienia postępowania w stanach nagłych, jak np.: zawał serca, reakcje alergiczne, udar, i inne.

  • pt., 2022-09-30 10:00

©2022 Festiwal Nauki