Odkryj kolory, czyli barwy zaklęte w kamieniu

Numer: 
600

Odkryj kolory na nowo! Zajrzyj do świata wielobarwnych minerałów i produkowanych z nich naturalnych pigmentów. Podczas warsztatów będziesz mieć niepowtarzalną okazję własnoręcznie wykonać naturalne farby z prawdziwych minerałów i wykorzystać je do malowania.

Zajęcia rozpoczną się krótką pogadanką (15-20min) dotyczącą naturalnych barwników stosowanych historycznie w produkcji farb. Uczestnicy zapoznają się z historią farb i dawnymi sposobami ich wytwarzania. Dowiedzą się, w jaki sposób – przed wprowadzeniem pigmentów syntetycznych – ludzkość pozyskiwała pigmenty z pomocą świata zwierząt i roślin. Głównym tematem spotkania będą barwniki pochodzenia mineralnego, wytwarzane z różnokolorowych minerałów – takich jak hematyt czy goethyt, a także malachit i azuryt. Poznamy również pierwsze, znane ludzkości przykłady wykorzystania barwników w malarstwie jaskiniowym, a także zdrowotne aspekty wykorzystania barwników mineralnych.

W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję osobiście zapoznać się z minerałami barwnymi i spróbować wydobyć z nich kolory. Zajmą się także malowaniem, wcześniej przygotowanych, reliefów przedstawiających sceny z życia ludzi i zwierząt w plejstocenie (tzw. epoce lodowcowej). W tym celu, w ramach warsztatów własnoręcznie wykonają farby z naturalnych, wydobytych ze skał, minerałów. Wykorzystają m.in. moździerze kamienne i oleje naturalne. Pomalowane farbami mineralnymi reliefy uczestnicy zabiorą ze sobą!

Forma: 
Termin: 
poniedziałek, 25 Września, 2023 - 09:00
poniedziałek, 25 Września, 2023 - 11:00
wtorek, 26 Września, 2023 - 09:00
wtorek, 26 Września, 2023 - 11:00
środa, 27 Września, 2023 - 09:00
środa, 27 Września, 2023 - 11:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Odkryj kolory na nowo! Zajrzyj do świata wielobarwnych minerałów i produkowanych z nich naturalnych pigmentów. Podczas warsztatów będziesz mieć niepowtarzalną okazję wykonać naturalne farby.
mgr
Krzysztof
Maliszewski
doktorant
Grzegorz
Skrzyński
doktorantka
Justyna
Rabińska
mgr
Karol
Truszkowski
Miejsce spotkania: 
al. Na Skarpie 20/26 i 27
00-488 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki