Bądźcie spokojni, nic ode mnie nie wyjdzie

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy przybliżą uczniom dzieje II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii aresztu śledczego gestapo w Alei Szucha. W okazałym gmachu, który wcześniej pełnił rolę Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w trakcie wojny zainstalowało się tam m.in. gestapo, czyli tajna niemiecka policja polityczna, która zajmowała się tropieniem wszelkiego rodzaju ruchu oporu. Przeprowadzano tam tzw. badania, czyli przesłuchania więźniów, które przyjmowały formę tortur fizycznych i psychicznych. Na swoją kolej oczekiwano w celach zbiorowych – „tramwajach” i izolatkach. Do dzisiaj możemy oglądać oryginalne napisy pozostawione przez więźniów napisy wyryte na ścianach. To właśnie tu trzykrotnie „przesłuchiwany” był Jan Bytnar ps. Rudy, który nie wyjawił oprawcom konspiracyjnych tajemnic.

Typ szkoły i dziedzina:
piątek, 29 Września, 2023 - 09:00
Podczas wydarzenia zostaną przedstawione dzieje II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii aresztu śledczego gestapo w Alei Szucha.
mgr
Andrzej