Kiedy filozof się myli? Filozofia eksperymentalna jako nowa filozofia

Numer: 
137

Filozofia eksperymentalna jest bardzo nową gałęzią filozofii. Filozofowie eksperymentalni poszukują  pewnych powtarzających się wzorców w intuicjach ludzi na temat kwestii filozoficznych. Mają przy tym przynajmniej dwa cele: chcą sprawdzić po pierwsze, na ile pewne rozwiązania czy niejawnie przyjmowane przez ludzi poglądy filozoficzne są powszechne i niezależne od kultury czy języka. Po drugie, interesuje ich, czy tradycujne analizy filozoficzne mają swe korzenie w tym, jak i co ludzie myślą, jak rozumieją pojęcia i jakie podejmują decyzje. Czy przypadkiem filozofowie zamknięci w wieży z kości słoniowej nie zaczęli tworzyć teorii, które w żaden sposób nie odpowiadają naszym powszechnym intuicjom? To ważne pytanie, jeśli uważamy, że wciąż jednym z zadań filozofii jest zrozumienie człowieka, jego sposobów myślenia i działania.

Na Festiwalu pokażemy warsztat filozofów eksperymentalnych – metody, z których korzysta, prowadząc swe badania. Przedstawimy najważniejsze wyniki ich badań oraz ich wpływ na rozważania teoretyczne. Zaproponujemy też wspólne stworzenie eksperymentu filozoficznego tak, by każdy mógł sprawdzić, czy jego intuicje są podzielane przez innych

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
120 lat
Termin: 
środa, 28 Wrzesień, 2016 - 17:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Filozof eksperymentalny wychodzi z gabinetu i pyta, co ludzie myślą. Jakie są ich intuicje na temat sprawiedliwości, istnienia, myślenia i wiedzy? Czy to ludzie mają rację, czy filozof?
Organizator: 
Współorganizator: 
Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Warszawski
Wykonawca
dr
Katarzyna
Kuś
Wykonawca
Student
Bartosz
Maćkiewicz
Miejsce spotkania: 
Stara Biblioteka, Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
sala 205, II piętro