Chemiczne światło / Promieniowanie wokół nas

Program pokazu będzie podzielony na kilka części. Pierwsza dotyczyć będzie promieniowania. Uczniowie będą mogli zaobserwować tory cząstek elementarnych w urządzeniu zwanym komorą Wilsona, a także uzyskają informacje nt. promieniowania naturalnego. Dowiedzą się, że zjawisko to towarzyszy nam na każdym kroku i nie należy się go obawiać. Uczestnicy pokazu będą mieli możliwość samodzielnego zmierzenia poziomu promieniowania wybranych materiałów, a nawet własnych dłoni przy pomocy licznika Geigera jak i bramki dozymetrycznej. W części  chemicznej za pomocą prostych doświadczeń i przy użyciu artykułów spożywczych zilustrowane zostaną podstawowe reakcje chemiczne. Dodatkowo zaprezentowane zostaną eksperymenty dotyczące barwnych reakcji oscylacyjnych, a także zostaniemy wprowadzeni w tajniki termodynamiki chemicznej.

Typ szkoły:
Liczba osób:
Klasa od:
Klasa do:
piątek, 25 Wrzesień, 2015 - 10:00
piątek, 25 Wrzesień, 2015 - 11:00
piątek, 25 Wrzesień, 2015 - 12:00
piątek, 25 Wrzesień, 2015 - 13:00
piątek, 25 Wrzesień, 2015 - 14:00
Pokazy chemiczne i doświadczenia mające na celu zaprezentowanie uczniom zjawiska promieniotwórczości, a także ilustrujące podstawowe reakcje chemiczne.
Współorganizator:
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej