Ciała stałe, ciecze, gazy i to co pomiędzy nimi

Lekcja oparta na pokazie doświadczeń które zajmują ok 80% czasu. Większość eksperymentów wykonywana jest przez uczniów pod nadzorem prowadzącego. Pokazujemy ciekły azot, suchy lód, proces sublimacji i skraplania [tlenu]. Mówimy o prawach gazowych, o modelu gazu doskonałego i gazach rzeczywistych [porównując zmianę objętości gazu podczas jego schładzania]. Porównujemy gęstości różnych gazów i ich rozpuszczalność w wodzie. Dodatkowo parę słów o ciekłych kryształach, których modelem może być paczka zapałek. W trakcie lekcji pokazujemy jakie znaczenie ma w naukach przyrodniczych eksperyment. Stawiamy hipotezy i weryfikujemy je eksperymentalnie.

Typ szkoły:
Liczba osób:
Klasa od:
Klasa do:
poniedziałek, 21 Wrzesień, 2015 - 11:00
wtorek, 22 Wrzesień, 2015 - 11:00
Organizator:
Instytut Chemii Fizycznej PAN
Roman
Luboradzki
Kasprzaka 44/52
lekcja w auli, wejście po szerokich schodach, ale bez windy, w samej auli można bez problemu postawić wózek inwalidzki