Instytut Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Ryzyk – fizyk czyli jak nasze emocje wpływają na podejmowane decyzje

Chłodne spojrzenie, stalowe nerwy, pokerowa twarz – powszechnie uważamy, że powstrzymując nasze emocje, jesteśmy w stanie podjąć racjonalne, trafne decyzje. Badania psychologiczne udowadniają jednak, że incydentalne emocje często nie pozostają bez znaczenia podczas podejmowania decyzji. Nasze decyzje - od kupna akcji na giełdzie, przez wybór uczelni, po decyzję o ukaraniu dziecka są powiązane z naszym nastrojem. Na nasze decyzje ma wpływ zarówno pogoda - np. słoneczny czy zachmurzony dzień, jak i muzyka, której słuchaliśmy w drodze do szkoły lub pracy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy świadomi, że emocje wywołane przez te poboczne zdarzenia mogą wpłynąć na nasze decyzje. Potwierdza to szereg badań, które pokazują, że emocje nie tylko potrafią zmodyfikować zrozumienie sytuacji, ale i wpłynąć na naszą percepcje ryzyka. A jeśli tak, to czy powinniśmy się starać pozbyć emocji? Czy faktycznie tylko przeszkadzają nam w procesie podejmowania decyzji?

• pt., 2016-09-30 15:00
Spotkanie festiwalowe Społeczeństwo - układ złożony

Ośrodek Badania Układów Złożonych ISS UW od ponad 20 lat zajmuje się analizowaniem i modelowaniem procesów społecznych.  Poza układami złożonymi czyli complex systems podstawę stanowią także: dynamiczna psychologia społeczna, biologia ewolucyjna, memetyka, ekonomia... Nasza działalność jest bardzo interdyscyplinarna - tzn. że inspirację czerpiemy z wielu źródeł, a także publikacje mamy w różnych dziedzinach: od psychologii i kulturoznawstwa, aż po fizykę i infomatykę.
Choć tematyka, a zwłaszcza metodologia naszych badań bywają trudne dla laików, postanowiliśmy w tym roku spróbować przybliżyć ją szerszej publiczności.
Pomoże nam gościnnie najlepsza w Polsce specjalistka od memetyki - prof. Uniwersytetu Śląskiego, pani Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska.

Będą bogato ilustrowane wykłady, pokazy symulacji komputerowych a także prezentacje "jeszcze ciepłych" wyników badań, a na koniec dyskusja panelowa.
Więcej infomacji na facebooku: https://www.facebook.com/ModelowanieProcesowSpolecznych/

• pt., 2016-09-30 15:00
Spotkanie festiwalowe Memy to nie tylko śmieszne obrazki

"Śmieszne obrazki", nazywane memami, "żyją sobie w necie", o czym wie każdy użytkownik Internetu. Ale czy wiecie, że żyją także w naszych głowach? Mało, czy wiecie, że nasze głowy są nimi wypełnione bez reszty, bo to umysły (zwłaszcza ludzkie) służą memom jako maszyny replikacji?  Memy mają wiele dróg replikacji,  żyją, wymierają, mutują, są - obok genów - drugą, co do ważności, postacią ewoluującej informacji. Ten wykład będzie o prawdziwym życiu informacji i o tym, co nam "robi wodę z mózgu". O mniej ważnych sprawach, jak kultura, religia, wolna wola będzie również. Zaczniemy od pewnej dziwnej teorii, że to nie my stworzyliśmy cywilizacją, ale że ona stworzyła nas. I - być może -  nadal robi z nami, co zechce. Potem będą już tylko pouczające przykłady. I trochę teorii ewolucji.

W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony" główna polska specjalistka od memetyki, autorka "Mocy narrativum" i redaktor naczelny "Zeszytów Memetycznych" przedstawi swój autorski wstęp do "wirusów umysłu" w "genetyce kultury" "maszyn memowych" (uwaga świadome zapożyczenia!)

wiedza o języku i kulturze
  • pt., 2016-09-30 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak nowe technologie informacyjne zmieniają życie społeczne

Mało kto jest sobie w stanie wyobrazić życie bez internetu - a co dopiero telefonu komórkowego! A jednak te i inne rozwiązania technologiczne wspomagające komunikację i relacje z innymi rozpowszechniły się niespełna 20 lat temu. Fakt, że wydają nam się niezbędne do codziennego funkcjonowania jest świetnym dowodem na to, że ich rola w życiu społecznym jest niebagatelna. Na wykładzie pokażemy jak nauki społeczne - wspomagane metodami fizyki i matematyki - próbują rozgryźć, co dokładnie zmieniło się w życiu społecznym od czasu boomu komunikacyjnego i co jeszcze może się zmienić.

• pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Symulacja społeczeństwa - rozprzestrzeniania się memów i ewolucja kultury

Programy komputerowe są pierwszymi w dziejach ludzkości systemami, nad którymi możemy mieć absolutną władzę. Nie krępują nas nawet prawa fizyki, niekiedy tylko dostępna moc obliczeniowa. Wiele nauk posługuje się tym narzędziem odkąd tylko komputery stały się dostępne czyli już od ponad pół wieku! Z symulacyjnymi komputerowymi ukrytymi pod postacią gier nawet laicy gier stykają się na co dzień. Oczywiście odmienny jest cel – w nauce zrozumienie złożonych procesów, w grach naśladowanie dla lepszej rozrywki odbiorcy. Symulacje komputerowe to jedno z najważniejszych narzędzi badania układów złożonych, a społeczeństwo jest właśnie tego rodzaju systemem. Dzięki niej możemy zrozumieć dynamikę wyborczą, zmiany zachodzące w kulturze na przestrzeni lat czy też problemy wynalazców z zarobieniem na swoich pomysłach.
Na spotkaniu, nieco od kuchni, pokażemy jak wyglądają modele, z których w publikacji naukowej zostają zwykle suche liczby i wykresy.

matematyka i informatyka
  • pt., 2016-09-30 19:00