Co ma soczewka do soczewicy? Garść anegdot o roślinach strączkowych

Numer: 
304

Wśród roślin strączkowych są liczne gatunki o dużym znaczeniu użytkowym. Groch zwyczajny, ciecierzyca pospolita i soczewica jadalna należą do grupy najstarszych roślin uprawnych. Historia ich upraw rozpoczęła się na Bliskim Wschodzie około 9 tysięcy lat temu. Równie stare są uprawy fasoli zwykłej na terenie Ameryki Południowej.

Ci odwieczni towarzysze człowieka stali się nie tylko stałym składnikiem naszej diety, ale także nieodłącznym elementem kultury. Na wykładzie omówione zostaną biblijne teksty  dotyczące roślin należących do szeroko rozumianej rodziny motylkowatych, takich jak groch, bób, ciecierzyca i soczewica oraz akacja, judaszowiec, kozieradka, strączyniec i szarańczyn. Podjęta zostanie również próba wyjaśnienia związku pomiędzy historią uprawy i własnościami biologicznymi roślin strączkowych a ich obecnością w bajkach: „Księżniczka na ziarnku grochu” Christiana Andersena, „Kopciuszek” braci Grimm i w starej angielskiej baśni „Jaś i magiczna fasola”. Słuchacze będą mogli poznać pochodzenie kilku polskich zwyczajów ludowych i powiedzeń (np. „zadać komuś bobu”, „rzucać grochem o ścianę” i „groch z kapustą”).

Uczestnicy spotkania dowiedzą się także, co roślinom strączkowym zawdzięcza współczesna nauka. Jaki jest związek pomiędzy barwą kwiatów grochu a prawami Mendla, mającymi fundamentalne znaczenie dla rozwoju genetyki? I wreszcie: co ma soczewka do soczewicy? Tego dowiedzą się Państwo na wykładzie!

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
7 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 13:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Rośliny strączkowe w nauce i sztuce. Bób, groch, soczewica, ciecierzyca i fasola w polskich zwyczajach, powiedzeniach, tradycji i medycynie ludowej oraz w Biblii i baśniach.
Organizator: 
Współorganizator: 
Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych
Wykonawca
dr
Halina
Galera
Miejsce spotkania: 
PAN Ogród Botaniczny- CZRB ul Prawdziwka 2
02-973 Warszawa
sala konferencyjna w budynku głównym Ogrodu