Geralt, Tyrion i Darth Vader. O korzeniach współczesnej fantastyki

Numer: 
316

Dlaczego gramy dzisiaj w Wiedźmina 3? Czemu czytamy książki Andrzeja Sapkowskiego? Dlaczego oglądamy Grę o tron i Gwiezdne Wojny?

Współczesna fantastyka czerpie z tysięcy lat historii kultury: od Eposu o Gilgameszu, przez Odyseję, Eddę starszą i romanse arturiańskie, do Frankensteina i Drakuli. W pierwszej części spotkania przyjrzymy się tym korzeniom na przykładzie gatunku fantasy oraz cyklu powieści George’a R. R. Martina Pieśń lodu i ognia, ekranizowanego dziś jako serial Gra o tron.

Historię fantastyki można też opowiedzieć inaczej. Można skupić się na pisarzach, redaktorach, tłumaczach i czytelnikach, dzięki którym w dwudziestym wieku ukształtowały się gatunki znane dziś jako science fiction i fantasy. W części drugiej opowiem o amerykańskich magazynach groszowych i tanich książkach w miękkiej oprawie. Wyjaśnię, jak zainspirowały Franka Herberta do napisania powieści Diuna i jak ona z kolei wpłynęła na George’a Lucasa, twórcę świata Gwiezdnych Wojen.

W trzeciej części przedstawię dzieje fantastyki w Polsce. Będę mówił o książkach Stanisława Lema i powstaniu środowiska miłośników science fiction w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych; o cenzurze, braku papieru i amatorskich tłumaczeniach z angielskiego; o czasopismach i seriach wydawniczych. Właśnie w takim świecie w grudniu 1986 roku zadebiutował Andrzej Sapkowski jako autor opowiadania Wiedźmin. Przybliżę początki jego kariery i pokażę, jaką drogą doszedł do pozycji najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
12 lat
Dostępne do: 
99 lat
Termin: 
niedziela, 25 Wrzesień, 2016 - 12:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Dlaczego gramy dziś w Wiedźmina 3, oglądamy Grę o tron i Gwiezdne Wojny? Przedstawię literacką i społeczną historię fantastyki: od starożytnych eposów, przez George’a Lucasa, do Andrzeja Sapkowskiego.
Organizator: 
Wykonawca
mgr
Stanisław
Krawczyk
Miejsce spotkania: 
Karowa 18
00-927 Warszawa
parter, sala im. Stefana Nowaka