socjologia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Kluby, restauracje, kawiarnie – czyli gdzie pracują studenci?

Celem spotkania jest zaprezentowanie wyników badań i dyskusja nad pracą młodych osób, szczególnie studentów w „pracochłonnym podsektorze” rynku pracy. Spotkanie posłuży nam do opisania i zanalizowania warunków pracy oraz trendów na dzisiejszym rynku pracy. W trakcie spotkania przedstawię dane odnośnie struktury zatrudnienia, rynku pracy, głównych problemów i perspektyw pracy w Polsce. Porozmawiamy o takich zjawiskach i wartościach jak: prekaryzacja zatrudnienia, elastyczność pracy, mobilność na rynku pracy, godna płaca, overeducation, life-work balance, rozwój zawodowy, samorealizacja itp.

Jednocześnie przyjrzymy się z perspektywy pracowniczej „mikrokosmosowi” pracy studentów w branży gastronomicznej i rozrywkowej, które są branżami mało zbadanymi na gruncie polskich nauk społecznych. Jak wynika z badań prowadzonych wśród pracowników gastronomii przyjęli oni etos nowej klasy średniej (której filarami są wolność, dynamizm, skłonność do zmiany) i chcą by praca zawodowa zapewniała im poczucie samorozwoju, jak i środki do utrzymania się. Pracę w gastronomii traktują jako przejściową, do momentu ukończenia studiów. Dlatego akceptują niejednokrotnie trudne warunki pracy, niskie płace czy tymczasowe zatrudnienie. Jednocześnie mają świadomość, że sytuacja na rynku pracy nie jest dla nich korzystna i by uzyskać wymarzoną pracę, zgodną ze swoim kierunkiem studiów lub zainteresowaniami będą musieli włożyć w to dużo starań i wysiłków.

Na koniec wspólnie zastanowimy się jakiej pracy (prac) i jakiego rynku pracy chcemy w Polsce, jak powinien on wyglądać i jakie są na to perspektywy.

socjologia
  • sob., 2016-09-24 10:30
Spotkanie festiwalowe Mors malum non est, sola ius aequum generis humani. Śmierć oczami socjologa

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób sprawdza się wytrzymałość samochodów w wypadkach? Albo jak badania nad użyźnianiem roślin ogrodowych wpływają na codzienną medycynę? Spotkanie jest propozycją dla osób o otwartych umysłach, nie obawiających się dyskusji na trudne tematy. Jest to także propozycja dla osób, które są ciekawe wykorzystania niekonwencjonalnego tematu do badań przemian społecznych.

Rozmawiać będziemy o tym, jak kultura oraz kontekst społeczny wpływają na sposób postrzegania śmierci. Zastanowimy się wspólnie nad przemianami, które doprowadziły do masowego exodusu pojęcia i figury śmierci ze świadomości jednostek na przełomie XX i XXI wieku. Przyjrzymy się praktykom osób, dla których śmierć jest przedmiotem codziennej pracy zawodowej. Dyskutować będziemy także nad etycznymi i metodologicznymi wymiarami socjologii i antropologii stosowanej w kontekście badań nad przestrzeniami związanymi ze śmiercią.

socjologia
  • sob., 2016-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak zmierzyć ideologię i umieścić ją w układzie współrzędnych?

Pojęcia lewicy i prawicy są często wykorzystywanym sposobem mówienia o partiach politycznych i politykach. Co się za tym kryje? Czy określenia te niosą rzeczywistą treść i można się nimi posługiwać w sposób naukowo poprawny czy też są jedynie narzędziem społecznego naznaczania i walki politycznej? A może są już tylko reliktem przeszłości i dziś już nie mają znaczenia, choć miały je kiedyś?

Podczas lekcji festiwalowej spróbujemy znaleźć inne sposoby na przedstawienie tego, czym różnią się od siebie stanowiska i programy partii politycznych.  Pokazane zostaną różne źródła danych, które pozwalają socjologom polityki badać, jakie stanowiska reprezentują sobą partie polityczne i jaki ma to związek z tym, jak ludzie głosują. Następnie spróbujemy wykorzystać istniejące dane, aby pokazać w formie graficznej, jak można umieścić stanowiska partii politycznych w przestrzeni ideologicznej.

socjologia
  • sob., 2016-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Kim staje się jednostka ludzka w cyfrowym świecie

W każdej epoce dziejów ludzkich społeczeństwo, gospodarka, kultura posiadały system komunikacji oparty o dominujące medium. W każdym społeczeństwie istniały punkty węzłowe, w których akumulowano i przekazywano wiedzę o gospodarowaniu, kulturze, polityce itp.  Przez wieki takimi węzłami były szkoły, uniwersytety, biblioteki, później media masowe. Obecnie funkcję takiego megawęzła pełni Internet, cokolwiek o nim sądzimy. On wirtualizuje społeczeństwo i gospodarkę, a poniekąd także nas samych. Co z tego wynika? Co wiemy o nowym społeczeństwie, co nowego się rodzi? Kim staje się jednostka ludzka w świecie cyfrowym? jak zachowują się w sieciach instytucje, organizacje, ludzie, które formy naszej działalności, się przeżywają, które ulegają transformacji, a jakie nowe się rodzą? Warto się pokusić o refleksję na te tematy. 

socjologia
  • sob., 2016-09-24 15:00
Spotkanie festiwalowe Valle de Aran – dolina wielu języków i kultur

Valle de Aran jest szczególnym miejsce na mapie Europy i Hiszpanii. Jest to comarca północnej Katalonii położona w dolinie na granicy Hiszpanii z Francją, której terytorium w 30% położone jest na wysokości powyżej 2000 m. Jest to jedyny fragment Katalonii, który należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Nazwa doliny w języku kastylijskim brzmi Valle de Aran. Nazwa ta to pleonazm, gdyż słowo aran wychodzi się z baskijskiego haran, oznaczającego samo w sobie dolinę, a val to z kolei dolina po gaskońsku, tak jak valle po hiszpańsku i vall po katalońsku. Ta skomplikowana opowieść już w samej nazwie pokazuje jak wieloma językami posługują się nieliczni mieszkańcy (10.090 osób). W Valle de Aran, ponieważ należy do Hiszpanii na poziomie państwowym, obowiązkowa konstytucyjnie jest znajomość języka kastylijskiego. Jest to język, który najczęściej usłyszymy na ulicy, gdyż rozwijająca się od lat pięćdziesięciu dolina przyciągnęła pracowników z innych regionów kraju. Jako, że Valle przynależy do Wspólnoty Autonomicznej Katalonia, językiem oficjalnym jest również kataloński i obchodzone są tu święta katalońskie, choć mniej okazale niż poza nią. Sama Valle de Aran ma odrębny statut, uchwalony przez parlament kataloński w 1990 roku. Główną instytucją władz lokalnych na mocy odrębnego statusu Valle jest Eth Conselh Generau d’Aran (Rada Aran). Wszystkie trzy oficjalne języki są uwzględnione w systemie edukacji jako obowiązkowe, obok istotnych dla turystyki angielskiego i francuskiego.  Wszystkie te cztery odmienne kultury miały wpływ na to, jaka jest dzisiejsza dolina.

socjologia
  • ndz., 2016-09-25 10:30
Spotkanie festiwalowe Geralt, Tyrion i Darth Vader. O korzeniach współczesnej fantastyki

Dlaczego gramy dzisiaj w Wiedźmina 3? Czemu czytamy książki Andrzeja Sapkowskiego? Dlaczego oglądamy Grę o tron i Gwiezdne Wojny?

Współczesna fantastyka czerpie z tysięcy lat historii kultury: od Eposu o Gilgameszu, przez Odyseję, Eddę starszą i romanse arturiańskie, do Frankensteina i Drakuli. W pierwszej części spotkania przyjrzymy się tym korzeniom na przykładzie gatunku fantasy oraz cyklu powieści George’a R. R. Martina Pieśń lodu i ognia, ekranizowanego dziś jako serial Gra o tron.

Historię fantastyki można też opowiedzieć inaczej. Można skupić się na pisarzach, redaktorach, tłumaczach i czytelnikach, dzięki którym w dwudziestym wieku ukształtowały się gatunki znane dziś jako science fiction i fantasy. W części drugiej opowiem o amerykańskich magazynach groszowych i tanich książkach w miękkiej oprawie. Wyjaśnię, jak zainspirowały Franka Herberta do napisania powieści Diuna i jak ona z kolei wpłynęła na George’a Lucasa, twórcę świata Gwiezdnych Wojen.

W trzeciej części przedstawię dzieje fantastyki w Polsce. Będę mówił o książkach Stanisława Lema i powstaniu środowiska miłośników science fiction w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych; o cenzurze, braku papieru i amatorskich tłumaczeniach z angielskiego; o czasopismach i seriach wydawniczych. Właśnie w takim świecie w grudniu 1986 roku zadebiutował Andrzej Sapkowski jako autor opowiadania Wiedźmin. Przybliżę początki jego kariery i pokażę, jaką drogą doszedł do pozycji najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy.

socjologia
  • ndz., 2016-09-25 12:00
Spotkanie festiwalowe Moja ulica

Jedna ulica, cztery pokolenia, inny świat? A może gentryfikacja, transformacja, rewitalizacja i wykluczenie? Zobaczymy jak można rozumieć te pojęcia i porozmawiamy o zmianach w Polsce, które dotyczą także naszego życia. Przewodnikiem będzie dla nas film Marcina Latałło, który przedstawia życie ubogiej łódzkiej rodziny, od pokoleń związanej z fabryką Poznańskiego w momencie, gdy zmienia się ona w Manufakturę –nowoczesne centrum handlowo-usługowe.

socjologia
  • ndz., 2016-09-25 14:00
Lekcja festiwalowa Gdzie szukać i jak znaleźć? Rzecz o informacjach, wiedzy i prawdzie

Jak szukać informacji, aby znaleźć? Czy zbiór informacji to wiedza/ Dokąd prowadzą nas internetowe poszukiwania odpowiedzi? Czy znalezienie jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie jest możliwe? W czasie lekcji uczniowie będą mieli możliwość zastanowienia się nad powyższymi pytaniami. Wykonując zadania i ćwiczenia przyjrzą się z meta poziomu współczesnym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem wiedzy. Podczas spotkania będą nazywać współczesne źródła wiedzy oraz określać ich użyteczność w konkretnych sytuacja, analizować treści, dokonywać ich krytycznego rozbioru oraz dyskutować, czym jest prawda.
Zagadnienia poruszane podczas lekcji:
- jak szukamy informacji
- jakie są źródła wiedzy
- ocena i krytyka treści medialnych
- analiza tekstu naukowego
- prawda a tekst publicystyczny/medialny

socjologia
  • pon., 2016-09-26 10:00
  • pon., 2016-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Chociaż krowie dasz kakao, nie wydoisz czekolada, skąd się wzięła czekolada

"Chociaż krowie dasz kakao, nie wydoisz czekolady"* - skąd się wzięła czekolada

* Stanisław Jerzy lec

Osładza nam życie, czasem bywa chwilą zapomnienia, innym razem formą pocieszenia. Uwielbiana przez dzieci i dorosłych, przez niektórych nazywana najlepszym przyjacielem kobiet, detronizującym diamenty - czekolada, bo o niej tu mowa, stała się smakołykiem bez, którego nie wyobrażamy sobie naszego życia. Ale czy wiemy czemu zawdzięcza swój hipnotyczny , brązowy kolor oraz zapach, drażniący nasze zmysły od momentu otwarcia opakowania aż do ostatniej kostki. Jednak czy czekolada zawsze miał postać znanej nam tabliczki? Dlaczego nazywana jest pokarmem bogów i wojowników? Czy faktycznie była tak cenna, że pełniła rolę pieniądza?

Myśląc o czekoladzie, a w zasadzie o kakao, jego pochodzeniu i znaczeniu dla tradycji i kultury, automatycznie nasuwają się skojarzenia z cywilizacjami prekolumbijskimi, ceniącymi ziarno kakaowca do tego stopnia, ze uznawano je za dar boga kakao. Podczas wykładu dowiemy się jaka była "czekolada" jej pierwszych smakoszy, jak ją przygotowywano i czy była smaczna. Zgłębimy tez się w mit El dorado, który rozpalał wyobraźnię odkrywców Nowego Świata, a doprowadził między innymi do tego, że ładownie statków konkwistadorów, zamiast złota, wypełniały worki czarnego złota. Zapoczątkowana, w ten sposób kariera czekolady na europejskich stołach rozpoczyna długi proces rozwoju produkcji i popularyzacji tego smakołyku.

socjologia
  • pon., 2016-09-26 11:30
Lekcja festiwalowa Gdzie szukać i jak znaleźć? Rzecz o informacjach, wiedzy i prawdzie

Jak szukać informacji, aby znaleźć? Czy zbiór informacji to wiedza/ Dokąd prowadzą nas internetowe poszukiwania odpowiedzi? Czy znalezienie jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie jest możliwe? W czasie lekcji uczniowie będą mieli możliwość zastanowienia się nad powyższymi pytaniami. Wykonując zadania i ćwiczenia przyjrzą się z meta poziomu współczesnym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem wiedzy. Podczas spotkania będą nazywać współczesne źródła wiedzy oraz określać ich użyteczność w konkretnych sytuacja, analizować treści, dokonywać ich krytycznego rozbioru oraz dyskutować, czym jest prawda.
Zagadnienia poruszane podczas lekcji:
- jak szukamy informacji
- jakie są źródła wiedzy
- ocena i krytyka treści medialnych
- analiza tekstu naukowego
- prawda a tekst publicystyczny/medialny

socjologia
  • pon., 2016-09-26 10:00
  • pon., 2016-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Człowiek w mass mediach

Człowiek żyje od wielu pokoleń w świecie stworzonym przez media. Media masowe, a następnie internet umożliwiły przekazywanie informacji na duże odległości i na masową skalę. Ludzie mają dostęp do informacji z odległych zakątków świata, bez wychodzenia z domu. Świat zbliżył się do człowieka, ale czy człowiek zbliżył się do świata? Czy media to źródło informacji o rzeczywistości czy raczej jej kolejna interpretacja przez tych, którzy posiadają władzę nad informacją?

Media dostarczają rozrywki, pozwalają na „oderwanie się od rzeczywistości”, ale czy jest to rozrywka na poziomie czy raczej igrzyska śmierci i życia? Podłączeni do komputera czy telewizora oglądamy, konsumujemy, spożywamy treści medialne.

Media stworzyły nowe formy egzystencji człowieka w świecie - tworzą naszą rzeczywistości, wykorzystywane są w systemie edukacji, w medycynie, w polityce i w życiu codziennym. Porozmawiajmy. Podyskutujmy. Zastanówmy się czy możemy stać się bardziej uważnymi konsumentami mediów.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Niepoczytalni i religijni? Terroryzm muzułmański a badania psychologiczne

Myśląc o terrorystach zakładamy, że muszą oni być nienormalni, skoro dokonują tak strasznych czynów. W przypadku muzułmanów dodatkowo myślimy, że w ich religii jest coś co sprzyja terroryzmowi. Tymczasem nie jest to takie oczywiste. Podczas wykładu omówię problemy i wyzwania związane z badaniem terrorystów przez psychologów, trudności definicyjne pojęcia terrorysta, psychologiczne uwarunkowania podejmowania działalności terrorystycznej, a także przedstawię możliwą rolę islamu.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Nowoczesne rozrywki młodzieży - dlaczego były złe, są złe i będą złe?

Młodzież, zainteresowana nowoczesnością i spędzaniem czasu w ulubiony przez siebie sposób jest zalewana informacjami, dlaczego jest to szkodliwe i dla zdrowia psychicznego i dla zdrowia fizycznego. Wykład ma pokazač, że argumenty wysuwane przeciw " nowoczesnym rozrywkom" nie zmieniają się od stu lat co najmniej - choć młodzież zmienia swoje zainteresowania. Należałoby się więc zastanowić, o co tak właściwie tu chodzi i co tak usilnie zwalcza starsze pokolenie.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Badania opinii publicznej "od kuchni" - warsztaty socjologiczne

Uczestnicy poznają tajniki procesu realizacji badań sondażowych - jego możliwości i ograniczenia, a przy użyciu profesjonalnego oprogramowania statystycznego będą mogli zweryfikować własne hipotezy badawcze formułowane na bazie dostępnych materiałów. Opinia publiczna w społeczeństwach demokratycznych wywiera niekwestionowany wpływ na procesy podejmowania decyzji politycznych i kształtowania życia społecznego. Rozwój metod i technik badawczych w naukach społecznych w XX i XXI w. sprawił, że możliwości gromadzenia danych, ich analizy i praktycznego zastosowania są coraz większe. Badanie opinii publicznej nie jest jednak, i prawdopodobnie nigdy nie będzie, zautomatyzowanym procesem. Jego realizacja wymaga od badacza umiejętnego podejścia i opanowania odpowiedniego warsztatu metodologicznego i analitycznego. Oferowane warsztaty będą miały charakter teoretyczno-praktyczny. Uczestnicy dowiedzą się o potencjalnych możliwościach badacza i niebezpieczeństwach na niego czyhających.

socjologia
  • pon., 2016-09-26 16:30
Spotkanie festiwalowe Muzyka dla mas – czy istnieje jeszcze coś takiego jak muzyka alternatywna?

Muzyka subkulturowa zanika. Co więcej zanikają również wyraziste gatunku muzyczne. Klasyczne szufladkowanie przestaje mieć rację bytu. Czy można więc mówić jeszcze o muzyce alternatywnej? Czy w dobie youtube możemy rozgraniczać muzykę na mainstreamową i offową? Czy subkulturowe nisze mają jeszcze rację bytu? Czy może żyjemy w dobie płynnej nowoczesności, gdzie swój indywidualizm tworzymy niczym kolaż z różnych elementów szeroko rozumianej popkultury? Na wykład połączony z dyskusją, inspirowany badaniami opisanymi w książce „Brzydkie słowa, brudny dźwięk” oraz obserwacją zmieniającej się konsumpcji kultury, zaprasza dr Michał Jan Lutostański.

socjologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Zapomniane sąsiedztwo-Polacy i Żydzi na ziemiach polskich przed 1939 rokiem

Głównym celem wykładu ma być przybliżenie obyczajów, religii i świąt żydowskich. W związku z tym, że w programie szkół o Żydach nic właściwie się nie mówi - to znaczy nie było ich ( może poza Berkiem Joselewiczem) potem nastąpiła Zagłada i - nadal ich nie ma, wykład ma pokazać, jak wyglądała ta żyjąca przecież i współuczestnicząca w życiu kraju społeczność. Ma też przełamywać stereotypy - np.  o jednolitości społeczności żydowskiej, jej bogactwie czy niechęci do Polaków. Zostaną poruszone również kwestie stosunkôw polsko-żydowskich - zarówno ich ciemne, jak i jasne strony. Będzie mowa o samorządności, Sejmie Czterech Ziem, jak i o antysemityzmie, o asymilacji i akulturacji, oraz o tradycyjnych społecznościach dążących do zachowania odrębności kulturowej, o syjoniźmie, i tym, jak te nurty funkcjonowały w niepodległej Polsce. Innymi słowy - chodzi  między innymi o pokazanie wielokulturowości państwa polskiego, która słabo funkcjonuje w powszechnej świadomości.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy pozamałżeński seks to zawsze zdrada? O konsensualnej nie-monogamii

Podejście do miłości i seksualności znacząco zmieniło się na przestrzeni wieków. Ideał romantycznej miłości zastąpiła wizja tzw. czystej relacji (zakładającej warunkowość związku i nastawienie na zaspokajanie potrzeb). Rozluźnieniu uległy normy i konwencje społeczne. Współczesny człowiek podejmuje swoje decyzje coraz bardziej niezależnie od powszechnych opinii i odniesień do wzorców.

Na fali przemian wywołanych rewolucją seksualną lat 60 i 70. XX powstały nowe, alternatywne typy związków miłosnych – takie jak małżeństwa otwarte seksualnie, swinging czy poliamoria. Modele te możemy zaliczyć do kategorii konsensualnej nie-monogamii.

Czym jest konsensualna nie-monogamia? Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami związków? Jak funkcjonują żyjący w nich ludzie? Jakie są motywy wyboru alternatywnego modelu związku? Czy osoby decydujące się na konsensualną nie-monogamię zdradzają? Jaka jest ich definicja zdrady?

socjologia
  • pon., 2016-09-26 17:30
Lekcja festiwalowa Co wie o Tobie Facebook? Prywatność i wiarygodność w sieci

Przez wiele lat Internet wydawał się przestrzenią anonimowości i swobodnego wyrażania poglądów. Ten opis jest już nieaktualny – dzisiejsza przestrzeń wirtualna to miejsce powszechnej kontroli, rozciągającej się na wszystkie urządzenia podłączone do Internetu i wiele prywatnych aspektów naszego życia – jak rozmowy z przyjaciółmi, podróże, preferencje zakupowe, uprawiane sporty, a nawet godziny snu. Na całym świecie można zaobserwować zaostrzanie prawa dot. korzystania z Internetu oraz ograniczanie pola prywatności przez poszczególne rządy. Natomiast z drugiej strony występuje coraz większy zakres inwigilacji o charakterze komercyjnym, mającej na celu optymalne dopasowanie reklam do jednostki. Czy zdajemy sobie sprawę jakie urządzenia w jaki sposób nas obserwują i podsłuchują? Które czynności można wykonywać bezpiecznie, a które narażone są na wyciek danych? W jaki sposób skutecznie chronić swoją prywatność? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy warsztatu.

socjologia
  • wt., 2016-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Zgubny wpływ autorytetu

Figura „autorytetu” jest zazwyczaj przedstawiana w pozytywnym świetle, jako wzór godny do naśladowania, o szczególnej wartości dla ludzi młodych. W założeniu pełni on też istotne funkcje społeczne, wywołując określone zachowania, które ułatwiają podział pracy, podtrzymywanie tradycji, rozwój tożsamości kulturowej. Badania socjologiczne na ten temat pokazują jednak, że autorytet może mieć w równym stopniu wpływ korzystny na osoby, na które oddziałuje, jak również destrukcyjny. Zetknięcie jednostek o nierównych zasobach materialnych, społecznych lub symbolicznych powoduje wyuczoną uległość jednej ze stron, przeradzającą się w chęć podporządkowania, naśladowania i bycia docenionym. Uczestnicy i uczestniczki lekcji zapoznają się z najciekawszymi eksperymentami naukowymi, weryfikującymi negatywny wpływ autorytetu, a także konkretnymi przykładami historycznymi. Wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób można bronić się przed urokiem złego autorytetu.

socjologia
  • wt., 2016-09-27 15:00
Spotkanie festiwalowe Czego się nie robi dla urody....

Przyglądając  się metodom dbania o wygląd zewnętrzny sprzed wieków, niejednokrotnie jesteśmy zadziwieni, jakich sposobów imali się nasi prapradziadowie i praprababcie, aby wyglądać atrakcyjnie. Tematem wykładu będzie prześledzenie przykładów tych niekiedy już zapomnianych zabiegów oraz próba przeanalizowania towarzyszących im uzasadnień ich stosowania, aby dowiedzieć się więcej na temat minionych wzorów urody i "ducha czasów", w których obowiązywały. 

socjologia
  • wt., 2016-09-27 16:00
Spotkanie festiwalowe Dobro i zło - spojrzenie z perspektywy socjologii moralności

Kategoria dobra i zła pomagają uporządkować otaczający nas świat. Ocena postępowania z perespektywy moralnej pozwala ukierunkować nasze działania w świecie społecznym. W krótkim wstępie zostaną przybliżone podstawowe pojęcia i teorie z zakresu socjologii moralności. Przedstawione zostaną także jedne z najgłośniejszych tekstów kultury dotyczące oceny moralnej i etyki w działaniu.

Serdecznie zapraszam do dyskusji nad moralnością i etyką w codziennym życiu.

socjologia
  • wt., 2016-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Mobbing jako patologia działania zespołowego w instytucjach

Zjawisko mobbingu w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest istotnym problemem społecznym, który niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno w wymiarze indywidualnym, organizacyjnym jak i społecznym. W świadomości społecznej mobbing funkcjonuje jako problem wymagający zmiany, ale jego specyfika nie jest w pełni rozpoznana, ponieważ większość jego definicji traktuje o jego objawach a nie uwarunkowaniach. Pomimo tego, że regulacje dotyczące mobbingu pojawiły się w polskim prawodawstwie w styczniu 2004 roku, nadal nie bazuje się na wystarczająco jasnych i ugruntowanych powszechną praktyką kryteriach, według których możliwe byłoby bezsprzeczne rozdzielenie zjawiska mobbingu od innych działań pracodawców i współpracowników, zwłaszcza przy założeniu, że działania są nieetyczne. Niesprawiedliwe traktowanie, deprecjonowanie kompetencji pracowników, obrażanie, publiczne poniżanie, czy wykorzystywanie są tymczasem rezultatem celowego manipulowania opinią innych zatrudnionych osób. Mobbing można więc definiować jako patologiczny mechanizm władzy i nieformalnej kontroli.

socjologia
  • wt., 2016-09-27 17:00
Lekcja festiwalowa Seks- co warto o nim wiedzieć? Podstawy edukacji seksualnej

Wiedza o seksualności człowieka często bywa lekceważona, a źródłami informacji na temat tego aspektu życia dla młodych osób są rówieśnicy, Internet, pornografia. Celem warsztatu jest przybliżenie wiedzy z zakresu edukacji seksualnej opartej na wynikach badań naukowych jak również uwrażliwienie młodzieży na zależność między rzetelną wiedzą, a świadomym, zdrowym, bezpieczniejszym, satysfakcjonującym życiem seksualnym. Ponadto, zostaną wskazane źródła wsparcia (np. telefony zaufania) i rzetelnych informacji związanych z seksualnością człowieka. Osoby uczestniczące będą mogły same zadecydować, jakie tematy z zakresu edukacji seksualnej będą chciały podjąć w ramach spotkania. Do wyboru będą następujące zagadnienia: asertywność i komunikacja w związkach intymnych, rozwój psychoseksualny kobiety i mężczyzny, „norma” w seksuologii, antykoncepcja, choroby przenoszone drogą płciową, inicjacja seksualna oraz inne problemy, o których młodzież będzie chciała rozmawiać.

socjologia
  • śr., 2016-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Przemoc w miłości - jak jej przeciwdziałać?

Przemoc jest zjawiskiem nie tak rzadko występującym w relacjach intymnych. Zadaniem warsztatu jest uwrażliwienie młodych osób na wyznaczanie własnych granic, szanowanie granic drugiej osoby w bliskich związkach oraz reagowanie w sytuacji bycia świadkiem przemocy. Ponadto, zostaną przybliżone źródła wsparcia z jakich można skorzystać, np. telefony zaufania dla młodzieży. Podczas spotkania zostaną przedstawione wyniki badań naukowych dotyczące funkcjonowania polskiej młodzieży w związkach oraz zjawiska przemocy w relacjach intymnych.

socjologia
  • śr., 2016-09-28 11:30
Lekcja festiwalowa Smartfonowe dobre maniery

Zajęcia „Smartfonowe dobre maniery” będą dotyczyły przede wszystkim zasad savoir – vivre w korzystaniu ze smartfonów. Lekcja dedykowana jest zwłaszcza młodzieży, która według najnowszych badań statystycznych jest największą grupą użytkowników smartfonów, czyli inteligentnych telefonów. Niewątpliwą zaletą powszechności komunikacji elektronicznej jest jej mobilność i wszechobecność. W XXI wieku coraz rzadziej zdarza się przebywanie poza zasięgiem sieci telefonicznej czy Internetu. Nieustannie i szybko kontaktujemy się z całym światem – członkami rodziny czy znajomymi, a angielski zwrot „keep in touch” na stałe znalazł się w codziennym języku. Niestety, możliwość korzystania ze zdobyczy techniki w każdym miejscu i o każdej porze często bywa przyczyną wielu niezręcznych sytuacji. O nagminności łatwego zapominania o dobrych manierach podczas korzystania ze smartfonów świadczy fakt, iż stały się one przedmiotem analizy podręczników współczesnych dobrych manier. Podczas zajęć zostaną przedstawione i przedyskutowane z uczestnikami następujące bloki zasad savoir – vivre związane z korzystaniem ze smartfonów: zasady związane z podstawowymi funkcjami smartfonów (dzwonienie, SMSowanie), zasady związane z różnymi dodatkowymi aplikacjami w smartfonach, netykieta i mobikieta w smartfonie.

Kiedy wypada a kiedy nie wypada rozmawiać przez smartfona? Dlaczego uczniowie powinni wyłączać wszystkie urządzenia mobilne w szkole? Czy rozmawiając z kolegą „face to face” wypada pisać SMSa? – na te i wiele innych pytań udzielą odpowiedzi niniejsze zajęcia.

socjologia
  • pt., 2016-09-30 09:30
Lekcja festiwalowa Komu grozi i co to jest uzależnienie od smartfona?

Tym co najbardziej odróżnia smartfony (inteligentne telefony) od ich poprzedników, czyli telefonów komórkowych jest przede wszystkim stały dostęp do Internetu i niekończący się wachlarz możliwości z nim związanych. Celem zajęć „Komu grozi i co to jest uzależnienie od smartfona?” jest przedstawienie różnych rodzajów uzależnień związanych z nadużywaniem smartfonów przez młodzież takich jak: smartfonoholizm, fonoholizm i obselitofobia. Podczas zajęć zostaną przedstawione grupy najbardziej narażone na ten rodzaj uzależnienia, zagrożenia i skutki tych uzależnień oraz statystyki związane z tematem. Mobilny i z każdym rokiem szybszy Internet w smartfonach daje coraz większe możliwości, ale staje się również coraz bardziej niezbędnym narzędziem. Biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie ponad połowa Polaków posiada smartfony, a statystyki te rosną z roku na rok w zastraszającym tempie, zjawisko smartfonoholizmu to poważne zagrożenie dla społeczeństwa, a zwłaszcza dla młodzieży, która według badań jest najliczniejszą grupą użytkowników tych urządzeń. Z jakich stron internetowych/aplikacji mobilnych za pośrednictwem smartfonów korzystamy najczęściej? Ile czasu poświęcamy na „zabawę” smartfonem? Czym jest obselitofobia? Na te i wiele innych pytań postaram się udzielić odpowiedzi podczas dyskusji z młodzieżą.

socjologia
  • pt., 2016-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego tak trudno być dziś mamą?

Doświadczenie urodzenia dziecka jest doświadczeniem granicznym. Nie można się przygotować do macierzyństwa – ono zawsze, mniej lub bardziej zaskakuje. Młode kobiety stając się matkami wkraczają w zupełnie nową rolę, w nieznany obszar. Nierzadko brakuje im wsparcia matek i babć, które zostały w innej części Polski, nierzadko brakuje im wsparcia koleżanek na podobnym etapie, bo zwyczajnie ich nie ma wokół nich (albo swoje dzieci już urodziły albo tego nawet nie planują). Pozostawione same sobie stawiają niepewne kroki manewrując w gąszczu informacji i dobrych rad. Proste rzeczy stają się trudne, a decyzje niełatwe do podjęcia. Czy bycie matką jest dziś trudniejsze niż 30, 60 albo 100 lat tamu? Jak zmieniło się macierzyństwo i czy naprawdę „kłóci się” ono z późną nowoczesnością? W czasie spotkania przyjrzymy się temu, kim są współczesne, wielkomiejskie matki. Zastanowimy się również nad współczesnymi przemianami macierzyństwa. Zobaczymy co i dlaczego jest trudne w dzisiejszym byciu matką. Nazwiemy po imieniu zjawiska dotyczące matek, takie jak: polaryzacja wiedzy, chaos informacyjny, osamotnienie i brak wsparcia, presja społeczna.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 10:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego powstają i jak działają „firmy etniczne”?

Do Polski coraz częściej przyjeżdżają imigranci, chcąc tutaj zamieszkać i pracować.  W krajach Europy Zachodniej – o wieloletnich tradycjach wielokulturowości – zauważa się prawidłowość, że imigranci częściej niż reszta społeczeństwa zakładają własne firmy. Oferują one produkty i usługi związane z pochodzeniem kulturowym ich właścicieli; są to np. restauracje etniczne i firmy udzielające pomocy prawnej cudzoziemcom. Prezentacja skoncentruje się na wynikach badania dwóch szczególnie licznych społeczności imigranckich w Polsce: Ukraińców i Wietnamczyków. W obu grupach odnotowuje się w ostatnich latach wzrost popularności samozatrudnienia jako strategii obecności na polskim rynku pracy. Omówione zostaną przyczyny zakładania własnej działalności gospodarczej, branże w których działają imigranccy przedsiębiorcy oraz strategie rozwoju ich firm. Mimo wielu podobieństw w sferze dostępu do pracy w Polsce, aktywność przedsiębiorcza cudzoziemców z obu grup pokazuje również znaczące różnice.  Postawione zostanie pytanie, skąd bierze się popularność branży gastronomicznej wśród imigrantów wietnamskich oraz popularność sektora budowniczego wśród imigrantów ukraińskich.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 10:30
Spotkanie festiwalowe Jak (nie)religijni są Polacy?

Współczesny świat, a w nim polskie społeczeństwo, ulegają rozmaitym przemianom. Jednak religijność Polaków (w obrazie badań sondażowych) prawie nie drgnie. Czy na pewno? Dlaczego? Co się w takim razie zmienia? Być może to socjologowie od wielu lat badający religijność przy pomocy tych samych pytań (przygotowanych wiele lat temu) nie są w stanie oddać tego, czym jest religijność dzisiaj. Być może to statystyki - z natury konserwatywne - nie są w stanie uchwycić przemian, wręcz przeciwnie, konserwują obraz zmiany społecznej. Można przypuszczać, że zmienia się to, co ludzie rozumieją pod pojęciem „wierzący”, „religijny” albo identyfikują siebie zupełnie inaczej, ale nie ma dla nich odpowiedniej opcji w ankietach. Być może „niewierzący” powiedzieliby nam dużo więcej, gdyby pytania nie pozostawiały im tylko jednej, negującej, odpowiedzi.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie krótka prezentacja wyników badań sondażowych dotyczących religijności Polaków i jej przemian w ciągu ostatnich 20 lat. Przedstawione zostaną także badania nad ankietami – pokazujące jak Polacy rozumieją pytania i dochodzą do udzielanych odpowiedzi, jakich odpowiedzi im brakuje, jak woleliby się określać, w jakich miejscach ich zdaniem pytania są niepoprawne.

Będzie to okazja do przedyskutowania, jak zmienia się religijność Polaków, w czym przejawiają się zmiany, jak wygląda współczesna religijność, jakie grupy Polaków możemy w związku z tym wyróżnić, co je charakteryzuje i co w związku z tym powinni sobie wziąć do serca badacze religijności.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 10:30
Spotkanie festiwalowe Dlaczego w tolerancyjnym społeczeństwie tworzą się getta? Gra socjologiczna

Na mapach współczesnych miast można z łatwością znaleźć granice rozdzielające różne grupy czy kategorie społeczne, np. osoby o różnych rasach. W wielu miastach znajdziemy dzielnice bogate i biedne, „stare” i „młode”.  Taki stan rzeczy może zaistnieć nie tylko tam, gdzie jest wiele uprzedzeń i niechęci między różnymi grupami, ale też w społeczeństwie tolerancyjnym wobec odmienności.
Gra posłuży nam do znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tolerancyjnym społeczeństwie tworzą się getta. Bazuje ona na modelu zaproponowanym przez Thomasa Schellinga, laureata Nagrody Nobla z ekonomii, i ilustruje mechanizmy prowadzące do segregacji przestrzennej.
Gracze wcielą się w przedstawicieli 2 plemion: pomarańczowego i fioletowego, i będą szukać odpowiedniego miejsca do życia. Uczestnicy, tworząc wspólnie bardzo prostą symulację przestrzeni miejskiej, będą podejmować decyzje o przeprowadzce i obserwować, jak mało potrzeba, żeby się "odseparować" od innych.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 12:00
Spotkanie festiwalowe Garnek pełen dukatów - gra we wspólne działanie

Nie zawsze łatwo nam współpracować – czy to w pracy, czy w środowisku lokalnym. Żeby zilustrować, na czym polega trudność we wspólnym działaniu, zapraszamy uczestników do wzięcia udziału w grze pt. „Garnek pełen dukatów”.
W centrum wydarzeń będzie magiczny garnek, który pomnaża wszystko, co do niego wrzucimy… Gracze będą musieli podejmować decyzje – istotne nie tylko dla nich samych, ale dla całej grupy.
Gra  będzie stanowić pretekst i podstawę do dyskusji o tym, jakie czynniki ułatwiają nam wspólne działanie, a jakie je utrudniają. Bazuje ona na modelach pochodzących z teorii gier, matematycznej teorii podejmowania decyzji w warunkach interakcyjnych, powszechnie znanej przez ekonomistów, ale nadającej się doskonale również do analizy zjawisk społecznych.
W trakcie gry i w ramach podsumowania porozmawiamy o takich kwestiach jak pokusa bycia pasażerem na gapę (ang. freerider), brak zaufania, więzi społeczne, normy, sankcje i wiele innych.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 13:30
Spotkanie festiwalowe Demograficzne eksplozje/implozje a migracje. Specyfika Polski

Polska, będąca aktualnie jednym z demograficznie najmłodszych krajów europejskich, niebawem będzie jednym z krajów najstarszych. Wprawdzie problem starzenia się populacji dotyczy całej Europy (oraz większości pozaeuropejskich krajów wysokorozwiniętych), jednak Polskę charakteryzują pewne anomalie demograficzne sprawiające, że wspomniane procesy zachodzą u nas w wyjątkowo gwałtownym tempie.

Specyficzna sytuacja Polski (również sytuacja migracyjna) zostanie omówiona w szerokim kontekście. Objaśnione zostaną prawidłowości towarzyszące przemianom ludnościowym na świecie, ich przyczyny i konsekwencje.

Podstawą rozważań będą najważniejsze teorie ludnościowe, przede wszystkim teorie transformacji demograficznych. W kontekście teorii przejścia demograficznego zaprezentowane i omówione zostaną dane obrazujące struktury demograficzne społeczeństw będących jeszcze w fazie eksplozji albo dopiero wchodzących w fazę implozji demograficznej. Przeanalizowany zostanie związek tych procesów z ruchami migracyjnymi. Posiłkując się wynikami badań, spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania: Czy w Polsce odbywa się drugie przejście demograficzne? Czy zachodzi przejście migracyjne?

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wyniki najnowszych prognoz demograficznych wraz z wyjaśnieniem wątpliwości związanych z założeniami przyjmowanymi przy ich konstruowaniu.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 15:00
Spotkanie festiwalowe Migracje - asymilacje i odrzucenia, swoi i obcy

Pod wpływem wydarzeń związanych z "kryzysem migracyjnym" w Europie zaczęła się toczyć w Polsce od połowy 2015 r. debata publiczna o udziale naszego kraju w pomocy dla uchodźców i sposobach rozwiązania tego kryzysu. Wydarzenia te spowodowały głębokie i bardzo szybkie zmiany w opinii publicznej, dotyczące gotowości przyjmowania i udzielania pomocy uchodźcom.

socjologia
  • sob., 2016-10-01 17:00
Spotkanie festiwalowe Znaczenie głosu dla wyniku głosowania.

W swoim wystąpieniu chciałbym pokazać, jak ten sam wynik głosowania może przekładać się na inny rozkład mandatów w Sejmie. W Polsce w wyborach do Sejmu obowiązuje ordynacja proporcjonalna, a w związku z tym sposób przeliczania głosów jest kluczowy dla wyników wyborów. Symulacja ma pokazać słuchaczom, że ten sam głos oddany na komitet może mieć różną wagę oraz że zasady, w ramach których odbywa się głosowanie, determinują jego wyniki. Do symulacji posłużą metody stosowane do przeliczania mandatów. Chciałbym w swoim wystąpieniu przedstawić informacje, które pozwolą słuchaczom lepiej zrozumieć reguły rządzące wyborami, by stali się bardziej świadomymi wyborcami, gdyż dojrzałe głosowanie jest w interesie obywateli.

socjologia
  • ndz., 2016-10-02 11:00
Spotkanie festiwalowe Granice poświęcenia. Znaczenie pracy w kulturze japońskiej

Kiedy myślimy o Japończykach w kontekście pracy, w głowie uruchamia się stereptypowy obraz zapracowanego sararimana (przedstawiciela kategorii „białych kołnierzyków”), który wykonuje swoje obowiązki z takim poświęceniem, iż nierzadko wysiłek ten kosztuje go życie. Zjawisko to trafiło do powszechnego obiegu jako karōshi. W czasie wykładu zastanowimy się nad tym, jakie są społeczne i kulturowe źródła takiego poświęcenia. Jak się okaże, korzeni owego sposobu myślenia o pracy szukać należy w myśli konfucjańskiej i przesiąkniętych nią tradycyjnych sztukach japońskich. Większą wagę przywiązują Japończycy właśnie do samego procesu mozolnego podążania do celu, wysiłku fizycznego, którego znaczenie jest o tyle doniosłe, iż kształtuje (uszlachetnia) jednocześnie ciało oraz duszę jednostki.

Z drugiej strony, obok wymiaru indywidualnego dążenia do (nieosiąglanej) perfekcji, istota pracy leży w przyczynianiu się do wypracowywania i powiększania zbiorowego dobra. Ma ono charakter tak materialny (zyski konkretnego przesiębiorstwa przekładające się na wspólne dobro pracowników, ale i całego kraju), jak i symboliczny, przejawiający się w budowaniu i podtrzymywaniu więzi społecznych z grupą, do której przynależy jednostka. To postrzeganie pracy mimo zakorzenienia w tradycji nie jest stałe i zmienia się w czasie. Współcześnie, nie wszyscy młodzi Japończycy podzielają poglądy swoich rodziców. Dzieje się tak z powodu zmieniających się warunków społeczno-ekonomicznych (głównie zmiany na rynku pracy: wzrost umów śmieciowych i pracowników tymczasowych etc.). Na koniec wykładu wspólnie zastanowimy się czy jest coś, czego możemy się nauczyć od Japończyków w kwestii pracy.

socjologia
  • ndz., 2016-10-02 11:30
Spotkanie festiwalowe Współczesne losy skolektywizowanego rolnictwa na obszarze byłego ZSRR

Na wiejskich terenach Związku Radzieckiego przeprowadzono jeden z największych eksperymentów społeczno-ekonomicznych XX wieku – kolektywizację rolnictwa. Podstawą jego wprowadzenia w życie była chęć zapewnienia dostaw płodów rolnych do szybko industrializujących się miast, dążenie do stworzenia „fabryk na wsi” i proletariatu rolnego oraz eliminacja prywatnej własności ziemskiej. Polityka kolektywizacji rolnictwa wprowadzana była z użyciem drastycznych środków od końca lat 20., co przyniosło tragiczne skutki, takie jak Wielki Głód na Ukrainie czy w Kazachstanie. Operacja ta trwale zmieniła krajobraz radzieckiej wsi. Przez następnych 50 lat na terenie ZSRR dominowały państwowe gospodarstwa rolne (swohozy) i kooperatywy (kolkhozy), natomiast rolnictwo indywidualne było praktycznie nieobecne. Duże jednostki produkcyjne nie były wyłącznie producentami żywności, ale zapewniały także szereg usług publicznych (przychodnie, przedszkola itp.) oraz animowały życie kulturalne na wsi.

Upadek ZSRR sprawił, że niemalże cały sektor rolny, pozbawiony stabilnych dotacji państwowych, znalazł się w głębokim i długotrwałym kryzysie. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną główne kierunki przemian dużych, poradzieckich gospodarstw rolnych. Opisane zostaną przykłady prywatyzacji pracowniczych, uwłaszczenia dawnej nomenklatury oraz całkowitego upadku gospodarstw związanego na przykład z masowymi migracjami. Uwaga skupiać się będzie na terenach, gdzie rolnictwo  skolektywizowano już w latach 30-tych, a więc tam, gdzie funkcjonowało najdłużej (Rosja, Kazachstan). Szczegółowo zostanie opisany przypadek jednego, wielkoobszarowego gospodarstwa w północnym Kazachstanie, w którym autor prowadził badania.

socjologia
  • ndz., 2016-10-02 13:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego Żydzi? Polityka-Ideologia-Religia. SPOTKANIE ODWOŁANE! socjologia
  • ndz., 2016-10-02 15:00
Spotkanie festiwalowe Nuda - film dokumentalny

Nuda jest rzadko otwarcie poruszanym tematem w wielu środowiskach. Często uznawana jest za emocję wstydliwą, której pojawienie się w negatywnym świetle przedstawia doświadczającą jej osobę. Czym jest nuda, czy jest groźna, co o nudzie może powiedzieć nauka? Na te i inne pytania odpowie prezentowany w trakcie spotkania dokumentalny film o nudzie w reżyserii Alberta Nerenberga. Film kanadyjskiego twórcy jest jak dotąd jedynym tego typu przedsięwzięciem na świecie.

Projekcja zostanie poprzedzona krótkim wprowadzeniem przybliżającym postać reżysera oraz tematykę samego filmu. Po projekcji odbędzie się dyskusja dotycząca zagadnień poruszonych w filmie.

socjologia
  • ndz., 2016-10-02 15:00