Jak (nie)religijni są Polacy?

Numer: 
428

Współczesny świat, a w nim polskie społeczeństwo, ulegają rozmaitym przemianom. Jednak religijność Polaków (w obrazie badań sondażowych) prawie nie drgnie. Czy na pewno? Dlaczego? Co się w takim razie zmienia? Być może to socjologowie od wielu lat badający religijność przy pomocy tych samych pytań (przygotowanych wiele lat temu) nie są w stanie oddać tego, czym jest religijność dzisiaj. Być może to statystyki - z natury konserwatywne - nie są w stanie uchwycić przemian, wręcz przeciwnie, konserwują obraz zmiany społecznej. Można przypuszczać, że zmienia się to, co ludzie rozumieją pod pojęciem „wierzący”, „religijny” albo identyfikują siebie zupełnie inaczej, ale nie ma dla nich odpowiedniej opcji w ankietach. Być może „niewierzący” powiedzieliby nam dużo więcej, gdyby pytania nie pozostawiały im tylko jednej, negującej, odpowiedzi.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie krótka prezentacja wyników badań sondażowych dotyczących religijności Polaków i jej przemian w ciągu ostatnich 20 lat. Przedstawione zostaną także badania nad ankietami – pokazujące jak Polacy rozumieją pytania i dochodzą do udzielanych odpowiedzi, jakich odpowiedzi im brakuje, jak woleliby się określać, w jakich miejscach ich zdaniem pytania są niepoprawne.

Będzie to okazja do przedyskutowania, jak zmienia się religijność Polaków, w czym przejawiają się zmiany, jak wygląda współczesna religijność, jakie grupy Polaków możemy w związku z tym wyróżnić, co je charakteryzuje i co w związku z tym powinni sobie wziąć do serca badacze religijności.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
12 lat
Dostępne do: 
99 lat
Termin: 
sobota, 1 Październik, 2016 - 10:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Czy religijność Polaków nie zmienia się od lat? A może to socjologowie nie są w stanie uchwycić tego, czym jest religijność dzisiaj? Spotkanie będzie okazją do dyskusji w oparciu o wyniki badań.
Organizator: 
Wykonawca
mgr
Marta
Bożewicz
Miejsce spotkania: 
Karowa 18
00-927 Warszawa
parter, sala im. Stefana Nowaka