Komputerowe projektowanie leków, czyli farmacja in silico

Numer: 
306

molekularnym mechanizmom związanym z aktywnością farmakologiczną leków czyli odpowiedzi na pytanie dlaczego leki działają. W drugiej części  wykładu słuchacze zapoznają się ze współczesnymi metodami projektowania leków bazującymi na wykorzystaniu metod komputerowych czyli tzw. farmacji in-silico. Wprowadzenie na rynek  nowego leku jest procesem bardzo kosztownym oraz długotrwałym. Szacuje się, że koszt taki może sięgać miliarda dolarów i może to trwać kilkanaście lat. Klasyczny proces poszukiwania nowych substancji leczniczych to kilka etapów faz badawczych. Pierwszy etap to synteza, dająca serię związków, często liczy tysiące związków. Następnie badania podstawowe wykazujące aktywność farmakologiczną każdej substancji (badania in vitro i in vivo). Wybrane na tymetapie substancje poddane są fazie badań przedklinicznych, eliminującej te wykazujące wysoką toksyczność i mutagenność. Ostatnimi etapami są badania kliniczne. Najpierw na zwierzętach, a następnie na ludziach. Ocenia się tu efektywność terapeutyczną, toksyczność, jak i farmakokinetykę leku. Prawdopodobieństwo sukcesu jest niewielkie. Niska efektywność oraz wysokie koszty badań są główną przyczyną tak wysokich kosztów wprowadzenia nowego leku na rynek.   Obecnie dzięki technikom wykorzystującym metody modelowania molekularnego, selekcjonuje się związki, które z najwyższym prawdopodobieństwem będą wykazywały określoną aktywność farmakologiczną.  Dopiero tak wyselekcjonowane związki po zsyntetyzowaniu zostają poddane kolejnym, klasycznym etapom badań. Przyszłość to farmacja in silico.

 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Dostępne do: 
75 lat
Termin: 
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 10:00
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 11:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Czy wiesz, że można wykorzystać komputery w projektowaniu nowych leków? Czy wiesz co to: farmacja in-silico? Modelowanie molekularne to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się kierunków badań.
Dodatkowe informacje: 
Wykład w połączeniu z pokazem. Metody modelowania molekularnego wraz z komputerowo wspomaganym projektowaniem leków stanowią potężne narzędzie w projektowaniu leków. Umożliwiają one również głębszą analizę mechanizmów chemicznych związanych z procesami fizjologicznymi. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się kierunków badań związanych z rozwojem medycyny molekularnej.
Wykonawca
dr
Dariusz Maciej
Pisklak
Wykonawca
dr
Łukasz
Szeleszczuk
Miejsce spotkania: 
ul. Banacha 1
02-097 Warszawa
Główny gmach Farmacji