O ziołach botanicznie

Numer: 
416

Leki roślinne to najstarsze medykamenty ludzkości. Zioła znano zarówno w małych wioskach, jak i na dworach władców. Od tysięcy lat służyły do przygotowania różnego rodzaju leków, a osoby znające ich właściwości i umiejące się nimi posługiwać były szczególnie cenione i szanowane w społeczeństwie. Nierzadko właściwości roślin były wykorzystywane w celach innych niż lecznicze, nie zawsze zgodnych z normami społecznymi i moralnymi. W niektórych przypadkach wiązano je z magią i nadprzyrodzonymi mocami, co miało swoje konsekwencje społeczne i prawne. Sytuacja zmieniła się, gdy zioła i leczenie nimi stało się domeną mnichów i mniszek, którzy także mieli ogromny wpływ na rozwój ich uprawy w przyklasztornych ogrodach i rozwój botaniki.

W Ogrodzie Botanicznym rośnie wiele znanych i cenionych ziół. Tymczasem wiele gatunków przedstawia swoją wartość magiczną również od strony botanicznej, i właśnie ze względu na swą ciekawą anatomię i morfologię stanowiły zagadkę dla człowieka w przeszłości i budziły jego zainteresowanie. Zainteresowanie było na tyle silne, że próbował leczyć nimi swoje niedomagania. Wśród nich np., miłorząb chiński o dichotomicznie rozgałęzionych nerwach liści, przypominający człowieka korzeń mandragory, aromatyczny arcydzięgiel litwor o ogromnych baldachokształtnych kwiatostanach, majestatyczne magnolie o spiralnie zbudowanych kwiatach, wytrzymująca ekstremalne warunki wysokich gór kosodrzewiny, zakwitający zimą i na przedwiośniu oczar wirginijski, i wiele, wiele innych. Dziś wiele tych niezwykłych roślin spotykamy w herbatkach, suplementach diety, kosmetykach i preparatach ziołowych.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
1 lat
Dostępne do: 
99 lat
Termin: 
niedziela, 2 Październik, 2016 - 11:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Zioła to najstarsze medykamenty, wykorzystywane też inaczej niż leczniczo. Znane i cenione przedstawiają swoją wartość magiczną od strony botanicznej ze względu na swą ciekawą anatomię i morfologię.
Dodatkowe informacje: 
Warsztaty terenowe w kolekcjach Ogrodu Botanicznego
Organizator: 
Wykonawca
mgr inż.
Agnieszka
Kościelak
Miejsce spotkania: 
Prawdziwka 2
02-973 Warszawa
Przed Centrum Edukacji PAN Ogród Botaniczny CZRB