Wieczór z nauką

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Ciuciubabka ze światłem

Światło w zakresie widzialnym i rozpoznawalnym dla oka ludzkiego to podstawowe narzędzie obserwacji, analizy i poznawania otoczenia. Pomimo, iż w zasadzie towarzyszy nam od urodzenia aż do śmierci, jego działanie jako elementu poznawania środowiska jest obarczone róznorodnymi złudnymi efektami o których często nie zdajemy sobie pojęcia. To podstawowy element naszej lekcji dla osób najmłodszych oraz najstarszych, który być może przybliży słuchaczom w drodzie pokazu oraz uczestnictwa aktywnego słuchacza lepsze poznanie elementów współczesnej optyki.

astronomia, fizyka, geofizyka
  • pt., 2016-09-30 17:00
Spotkanie festiwalowe Noc biologa

Poznaj zjawisko fluorescencji, zobacz jak działają neurony, ułóż model mózgu i poznaj funkcje jego struktur. Gra śledcza - odnalezienie „zaginionego szczura” (zbieranie śladów, izolacja DNA, identyfikacja osobnika). Poznaj życie mrówek. Kącik plastyczny.

biologia
  • pt., 2016-09-30 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy na tym zdjęciu jest pingwin, czyli o sztuce postrzegania

Wykład rozpoczyna wprowadzenie podstawowych zagadnień związanych z psychologią postrzegania obrazów oraz dyskusja na temat ich konsekwencji dla przetwarzania obrazów w teledetekcji – lotniczych i satelitarnych. Na przykładzie obrazu tytułowego pingwina (ale nie tylko, będą również foki i dalmatyńczyki) dyskutowana jest różnica między postrzeganiem obrazu przez człowieka a widzeniem maszynowym. Przedstawione są przykłady wybranych operacji przetwarzania obrazów stosowanych w automatycznym wykrywaniu obiektów na zdjęciach lotniczych i satelitarnych, między innymi klasyfikacji spektralnej, analizy teksturowej i segmentacji wododziałowej.

technika i technologia
  • pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Hologramy jak z Gwiezdnych Wojen w zasięgu Twojej ręki?

Holografia jest wyjątkową techniką 3D, która pozwala na zapis i odtworzenie przestrzennej, świetlnej kopii przedmiotu z dokładnością do 0,000001 milimetra. Jednak dla większości z nas pierwsze skojarzenie z hologramami to zawieszony w powietrzu obraz Księżniczki Lei wyświetlany przez R2-D2. W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o projekcjach holograficznych wykorzystywanych w reklamie i na koncertach - czy jednak na pewno mamy tutaj do czynienia z hologramami?

Podczas spotkania zdemaskujemy techniki 3D, które holograficzne są jedynie z nazwy. Przedstawimy także podstawy tej wyjątkowej technologii i aktualne zaawansowanie prac nad wyświetlaczami holograficznymi. Spotkanie zakończy się wizytą w Laboratorium Holografii Cyfrowej, gdzie w ramach projektów naukowo-badawczych prowadzone są prace nad budową wyświetlacza holograficznego, a w 2010 roku miała miejsce pierwsza na świecie telewizyjna transmisja holograficzna z Bremen (Niemcy) do Warszawy.

 

technika i technologia
  • pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Obserwacje zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w dolnej atmosferze

Seria 30-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących różnorodne obserwacje i pomiary atmosferyczne z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery IGFUW.

Przedstawimy techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli atmosferycznym oraz ich wpływu na bilans radiacyjny w oparciu pomiary teledetekcyjne prowadzone w Laboratorium Transferu Radiacyjnego IGFUW oraz za pomocą satelitów meteorologicznych. Pokażemy jak działa lidar aerozolowy oraz fotometr słoneczny.

Uczestnikom pokazu zademonstrujemy działanie ultraszybkiego termometru UFT do pomiarów temperatury w chmurach – unikalną i oryginalna konstrukcje Zakładu Fizyki. Pokażemy komorę chmurową, w której badamy procesy fizyczne zachodzące w malej skali. Opowiem o pomiarach pomiarowych z wykorzystaniem samolotów badawczych i dronów.

astronomia, fizyka, geofizyka
  • pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Rycerze Koherencji: w poszukiwaniu Gargulca

Legenda głosi, że Wydział Mechatroniki zamieszkują tajemnicze Gargulce. Stworzenia te zwabione światłem osiedliły się w Zakładzie Inżynierii Fotonicznej wraz z otwarciem pierwszych laboratoriów optycznych w 1953 roku. Po wielu latach grupa studentów postanowiła w końcu udokumentować ich obecność wykorzystując poznane na studiach zjawiska optyczne. Wyposażeni w lasery, czyli koherentne źródła światła, studenci nazwali siebie Rycerzami Koherencji i przemierzają laboratoria w poszukiwaniu śladów pozostawionych przez Gargulce. Przyłącz się do nich i pomóż im zbadać zwyczaje tych tajemniczych stworzeń!

technika i technologia
  • pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Szmaragdy Kolumbii i Brazylii

Bardzo dobrej jakości szmaragd jest bardziej ceniony od diamentu i od tysiącleci fascynował niepowtarzalną zieloną barwą. Dowiemy się skąd ta barwa pochodzi, jak powstaje szmaragd oraz gdzie jest wydobywany. Poznamy najcenniejsze z nich. 

geologia
  • pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Spacer z nietoperzami

Czy w mieście z jego hałasem, nocnym oświetleniem i ruchem drogowym jest miejsce dla nietoperzy? Czy stworzenia, których strategia łowiecka polega na nasłuchiwaniu echa własnych dźwięków mogą w wielkomiejskich warunkach znaleźć wystarczająco spokojne i wystarczająco zasobne żerowiska? Postaramy się o tym przy odrobinie szczęścia przekonać podczas wieczornej wycieczki, wyposażeni w chytre elektroniczne urządzenia, które pozwalają usłyszeć to, co normalnie dla naszych, ludzkich uszu niesłyszalne (i zapewne zwrócimy prowadzącemu spotkanie uwagę, że nie dla wszystkich ludzkich uszu tak do końca niesłyszalne...). Spróbujemy odróżniać niektóre gatunki nietoperzy na podstawie wydawanych przez nie dźwięków i zauważymy, że w wielu wypadkach równie ważną rolę odgrywa to, gdzie tego czy owego nietoperza spotkaliśmy, jaka była pora dnia i co on wtedy robił. Dowiemy się przy okazji nieco o tym, jakie techniki i metody mają obecnie do dyspozycji badacze latających ssaków oraz o tym, czego jeszcze ciągle - pomimo dynamicznego rozwoju warsztatu naukowego w ostatnich czasach - nie wiemy o zamieszkujących nasz kraj nietoperzach. 

biologia
  • pt., 2016-09-30 18:30
Spotkanie festiwalowe Wieczór zielonego kamienia - malachit uralski

Najsłynniejszy barwny kamień dekoracyjny eksploatowany przez ok. 200 lat na południowym uralu. Malachit ma niezwykły wzór w różnych odcieniach zieleni co pozwala na tworzenie pięknych kompozycji od biżuterii przez wazy po kolumny.

geologia
  • pt., 2016-09-30 19:30