Złoto dla zuchwałych

Numer: 
633

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w tzw. Złotej Komnacie zgromadziliśmy wyroby złotnicze powstałe na przestrzeni wieków. Piękne, stare naczynia ze złota, srebra, ze szlachetnymi kamieniami – prawdziwe złoto dla zuchwałych!

A kto jest tym zuchwalcem? Twórca złotniczego dzieła, czy oglądający te wyroby i odkrywający ukryte w monstrancjach i kielichach tajemnice?

Mistrz złotnictwa musiał wykazywać się pewną zuchwałością, czyli odwagą sięgając po tak drogocenny materiał jak złoto, aby wyczarować z niego piękno.  Poza odwagą, musiał posiadać zdolności manualne i artystyczne, wiedzę o przyrodzie i musiał być bardzo pracowity, bo droga od ucznia (czeladnika) do mistrza złotnictwa była długa i wymagająca.   

Zuchwały twórca – jednym z nich był sam król Zygmunt III Waza, który złotnictwem zajmował się hobbystycznie a wykonane przez króla naczynie można oglądać w Muzeum. Z kolei zawodowiec, Michał Mair z Augsburga wykonał tzw. komplet augsburski (kielich, taca i ampułki), misternie zdobione kamieniami szlachetnymi i ręcznie malowanymi emaliami.

Wielu dawnych twórców pozostaje bezimiennych, choć zuchwały zwiedzający może odnaleźć na naczyniu specjalne znaki stanowiące "logo" warsztatu złotniczego.
 

Podczas lekcji uczniowie będą mogli poznać znakomite wyroby jak monstrancje, kielichy, puszki, patery, krzyże ołtarzowe, kadzielnice i wiele innych wyrobów liturgicznych. Najstarsze pochodzą ze średniowiecza, wiele z XVIII i XIX wiecznych warsztatów europejskich. 

Dzieła zgromadzone w Złotej komnacie oczarowują widza, budzą zachwyt i chęć ich głębszego poznania. Zatem zapraszamy wszystkich odważanych odkrywców na lekcję  „Złoto dla Zuchwałych”.

Typ szkoły: 
Dziedzina: 
Forma: 
Liczba osób: 
30
Termin: 
środa, 27 Wrzesień, 2017 - 11:00
czwartek, 28 Wrzesień, 2017 - 11:00
piątek, 29 Wrzesień, 2017 - 11:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Złotej Komnacie zgromadziliśmy wyroby złotnicze powstałe na przestrzeni wieków. Poznaj piękne, stare naczynia ze złota, srebra, ze szlachetnymi kamieniami – prawdziwe złoto dla zuchwałych!
Dodatkowe informacje: 
Lekcja muzealna prowadzona w sali ekpozycyjnej w podziemiach MAW.
Wykonawca
mgr
Daniel
Górnicki
Miejsce spotkania: 
ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa
Lekcja odbywa się w podziemiach Muzeum. Spotkanie na 10 min. przed lekcją na parterze budynku przy recepcji.