Centrum Studiow Latynoamerykańskich - CESLA

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Zdrowie i choroba w społeczneństwach tubylczych Ameryki Łacińskiej

"Choroba" i "zdrowie" są to kategorie, które nie we wszystkich społecznościach i kulturach rozumiane są tak samo. W społeczeństwach tubylczych zdrowie łączy się z pojęciem szczęścia, z życiem w równowadze. Równowaga wyznaczana jest przez normy i wartości danej kultury. Choroba bywa wywoływana czynnikami nadprzyrodzonymi, a często tylko nimi. Na przykładach kilku ludów indiańskich pochodzących z Amazonii, Andów oraz Meksyku przyjrzymy się temu, czym w tych kulturach jest choroba oraz jak wygląda jej leczenie. 

zdrowie i medycyna
  • śr., 2017-09-27 15:00
Spotkanie festiwalowe Legendarne mecze futbolu latynoamerykańskiego

Spotkanie w formie wykładu, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i materiałów audiowizualnych, przybliży uczestnikom najważniejsze mecze futbolu latynoamerykańskiego, które do dziś wzbudzają emocje w regionie.

Czy Papież organizuje mecze piłkarskie? Czym były batalia berneńska i szwedzka tragedia? Kto strzelił gola stulecia? Który sędzia faworyzował gospodarzy ze strachu przed kibicami? Co ma wspólnego żyletka z eliminacjami na Mundial? Który bramkarz stał się wrogiem publicznym w swoim kraju? I dlaczego Maracanę pomalowano na błękitno? Spotkanie „Legendarne mecze futbolu latynoamerykańskiego” odpowie na te i wiele innych pytań dotyczących zmagań piłkarskich, o których region pamięta do dziś. Za pomocą slajdów i fragmentów transmisji meczów uczestnicy przeżyją emocje towarzyszące kibicom z różnych krajów latynoamerykańskich podczas pamiętnych zwycięstw i sromotnych porażek, jakich doświadczały ich reprezentacje od połowy XX w. aż do dziś. Podczas spotkania zostaną przybliżone zarówno podstawowe informacje, jak i ciekawostki, dotyczące takich meczów jak m.in.: Mecz dla Pokoju, Centenariazo, Batalia berneńska, Szwedzka tragedia, Condorazo, Mineirazo, Bitwa z Santiago czy Maracanazo.

socjologia
  • czw., 2017-09-28 15:00
Spotkanie festiwalowe Współczesne gospodarki latynoamerykańskie

Ameryka Łacińska to nie tylko samba, piłka nożna i karnawał. To także laboratorium globalizacji i innowacyjności. Gospodarki Ameryki Łacińskiej przeszły głębokie przemiany od czasów kryzysu zadłużeniowego i "straconej dekady" lat 80. XX wieku.
Podczas wykładu przeanalizujemy procesy zachodzące w Ameryce Łacińskiej wraz z ich wynikami, omówimy instytucjonalne i strukturalne cechy gospodarek Ameryki Łacińskiej, przyjrzymy się ich silnym i słabym stronom. Gospodarki Ameryki Łacińskiej zostaną pokazane w ujęciu historycznym oraz na porównawczym tle międzynarodowym. Wykład zostanie wzbogacony prezentacją multimedialną i zdjęciami z regionu.

 

ekonomia
  • czw., 2017-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Piaskownica Uniwersytecka: Ameryka Łacińska dla najmłodszych - Ekwador

Podczas spotkania dowiemy się czy Ekwador leży w samym środku świata, czy mówi się tam po ekwadorsku, odwiedzimy Wyspy Galapagos, wybierzemy się do Amazonii oraz w Andy. Spotkanie rodzinne obejmujące mini-wykład o Ameryce Łacińskiej oraz o geografii, kulturze i sztuce Ekwadoru zostanie urozmaicone multimedialnym pokazem zdjęć z wypraw do Ekwadoru, oraz wystawą pamiątek z Ameryki Łacińskiej.

wiedza o języku i kulturze
  • sob., 2017-09-30 10:30