Tadeusz Kościuszko: "najczystszy syn wolności, jakiegokolwiek spotkałem…"

„Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – stwierdził w mowie wygłoszonej w Kongresie po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 r. deputowany William Henry Harrison, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych. Kościuszko, jeden z najbardziej zasłużonych uczestników wojny o niepodległość amerykańskich kolonii, późniejszy Naczelnik polskiej insurekcji z 1794 r. do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych Polaków w historii Europy i Stanów Zjednoczonych. Już za życia uznany za bohatera i męczennika sprawy wolności, stał się jedną z ważnych postaci ówczesnej zbiorowej wyobraźni, nie tylko Polaków, ale także w kręgach europejskich i amerykańskich elit politycznych oraz intelektualnych. Dyskusja dotyczyć będzie dróg, które prowadziły Kościuszkę z dworku w Mereczowszczyźnie na karty wielkiej historii. W dyskusji prowadzonej przez dr hab. Urszulę Kosińską IH UW wezmą udział prof. Jarosław Czubaty, prof. Piotr Ugniewski  (IH UW) i dr Adam Danilczyk (IH PAN). Elementem panelu dyskusyjnego będzie pokaz akt. Pokaz obejmować będzie archiwalia wybrane na wystawę „Tadeusz Kościuszko – człowiek i bohater” zorganizowaną w AGAD. Omówione zostaną akta ukazujące pobyt Kościuszki w Szkołę Rycerskiej, udział w wojnie 1792 r., zwierzchnią role w powstaniu 1794 r., ostatnie lata życia oraz uroczystości organizowane po jego śmierci."

Dostępne od:
Dostępne do:
sobota, 23 Wrzesień, 2017 - 17:00
o najczystszy syn wolności, jakiegokolwiek spotkałem – pisał w Thomas Jefferson, w przyszłości trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych – i to takiej wolności, która należy się wszystkim.
Dodatkowe informacje:
AGAD