Spotkanie całodniowe

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Goldszmitowie w Warszawie

„Winienem wiele miejsca poświęcić ojcu, realizuję w życiu to, do czego on dążył […]. Jestem i matką i ojcem. Wiem i wiele dzięki temu rozumiem” – pisał Janusz Korczak w Pamiętniku. Prezentowana wystawa planszowa jest jednym z dowodów na zasadność tego wyznania. Jej tematem jest działalność przodków Korczaka w Warszawie. Kluczowymi postaciami są tu dwaj bracia Józef i Jakub Goldszmitowie, ojciec i stryj Starego Doktora. Ci „Warszawianie z wyboru”, piórem walczący o równość praw dla wszystkich obywateli żyjących w Polsce, niezależnie od wyznania czy pochodzenia byli w swoim społecznikowskim zaangażowaniu w oświatę prekursorami w myśleniu o misji inteligencji późniejszego wybitnego pedagoga. Na dziesięciu planszach w dwu wersjach językowych, polskiej i angielskiej, zaprezentowano unikalne dokumenty, fragmenty tekstów i zdjęcia, w tym dwie jedyne fotografie z albumu rodzinnego Korczaka. Są to wizerunki stryja Jakuba – jeden gimnazjalisty, drugi prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. 

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 09:00
Spotkanie festiwalowe Najważniejsze dokonania edytorskie Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

Edytorstwo naukowe to fascynująca dziedzina i zadanie dla dociekliwych uczonych, którzy odnajdują radość w kompetentnym pośredniczeniu między nieobecnymi już autorami i żyjącymi czytelnikami, rozumiejąc potrzebę służenia w ten sposób narodowej kulturze w zmieniającym się świecie. Ważną częścią działań Instytutu Badań Literackich PAN,  w obliczu niespotykanego dotąd zniszczenia substancji kulturowej kraju w wyniku II wojny światowej, a także w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne  i badawcze rozwijającej się humanistyki, stało się opracowywanie nowoczesnych komentowanych wydań zarówno unikatowych zabytków najdawniejszego piśmiennictwa polskiego, narażonych na zniszczenie, jak i rozpowszechnionych dzieł najważniejszych klasyków, narażonych na błędne odczytanie i niezrozumienie. Na przykładzie dokonań edytorskich IBL PAN można prześledzić, jak wstępne instytutowe koncepcje trzech typów wydań naukowych przeznaczonych dla różnych czytelników interesująco zmieniały się w spotkaniu z potrzebami odbiorców, prowadząc do wykształcenia się nowych form wydań autorów epoki staropolskiej i oświecenia. W Instytucie kstałtowały się też zasady wydawania zarówno pełnych korpusów dzieł literackich wybitnych pisarzy romantyzmu, pozytywizmu i modernizmu, jak i korespondencji i literatury dokumentu osobistego – obszarów piśmiennictwa coraz bardziej interesujących dla współczesnych czytelników. W najnowszych czasach edytorzy naukowi stają też wobec nowych problemów dostosowania sposobów utrwalania i rozpowszechniania tekstów w środowisku cyfrowym, dającym nowe szanse wielowarstwowego udostępniania i opracowania tekstu. Od „Bogurodzicy” do wirtualnych „dzieł w toku” –  badacze związani z Instytutem od lat tworzą nowe standardy edytorstwa wszystkich gatunków literatury wszystkich epok.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 09:00
Spotkanie festiwalowe Polska Bibliografia Literacka: 70 lat tradycji

W 1948 roku pod kierownictwem prof. Stefana Vrtela-Wierczyńskiego powstała w Poznaniu Pracownia Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Zadaniem zespołu autorskiego PBB stało się opracowywanie serii „Polskiej Bibliografii Literackiej”. Tak oto został przerzucony bibliograficzny most łączący Poznań z Warszawą!

 

„Polska Bibliografia Literacka” gromadzi informacje o literaturze, teatrze i filmie. Zawarte w naszej bazie zapisy bibliograficzne wraz z adnotacjami tworzą panoramę polskiej kultury literackiej w Polsce i na świecie. PBL to 45 roczników, obejmujących materiał z lat 1944/45-1988 (1,8 mln zapisów) oraz 700 000 rekordów w bazie danych za lata 1989-2003. Razem mamy ponad 2,5 mln danych bibliograficznych!

 

Z okazji jubileuszu zapraszamy na wystawę zatytułowaną Polska Bibliografia Literacka: 70 lat tradycji – 40 000 stron bibliografii – 2,5 mln danych o kulturze poświęconą historii Pracowni Bibliografii Bieżącej oraz losom „Polskiej Bibliografii Literackiej”. Opowiemy o twórcach bibliografii, zaprezentujemy dokonane przeobrażenia w pracy bibliograficznej od fiszek po nowoczesną bazę danych oraz pokażemy unikatowe pamiątki związane z Pracownią.

 

Rok 2018 to również rocznica zaistnienia bibliograficznej bazy danych PBL w Internecie. Z tej okazji mamy dla Państwa niespodziankę. Zapraszamy na prapremierę nowego portalu PBL! W niedzielę, 30 IX o godzinie 15.00 zaprezentujemy nową odsłonę portalu i odpowiemy na wszelkie pytania.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 09:00
Spotkanie festiwalowe Las, jakiego nie znamy - Piknik rodzinny IBL

Podczas Pikniku przeprowadzimy:

  • gry i zabawy ruchowe,
  • rozpoznawanie głosów i tropów zwierząt,
  • odkrywanie wieku drzew,
  • zajęcia na ścieżce zdrowotnej,
  • wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Spere Aude

Spere Aude – Miej odwagę być mądrym to hasło  Festiwalu Nauki w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie, który odbywa się już po raz 16. Na gości czekają interesujące pokazy, wykłady i pogadanki, warsztaty i wystawy dotyczące różnych dziedzin nauki.  40 współorganizatorów  – instytuty PAN, wyższe uczelnie, stowarzyszenia naukowe, fundacje i przedsiębiorstwa – w sposób przystępny i zrozumiały opowiedzą o swoich badaniach i ich praktycznych zastosowaniach.

  • sob., 2018-09-22 10:00
  • ndz., 2018-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN

W programie:

Cykl wykładów popularnonaukowych:

9:00 – 15:00 cykl sześciu wykładów popularnych (szczegółowy program na stronie www.camk.edu.pl ukaże się 1 września)

15:00 -16:00 Na pytania publiczności odpowiadają wykładowcy Dnia Otwartego

Taras:

  9:00 – 15:00 pracownicy CAMK i członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - pokazy plam słonecznych (przy bezchmurnej pogodzie);

 9:00 – 15:00 – model Układu Słonecznego w skali 1:50 mln.;

- układ pokazujący różnice siły ciążenia na powierzchni różnych ciał  niebieskich;

Biblioteka:

9:00 – 15:00 (pokazy co godzinę) - pokaz Tellurium – mechanicznego modelu Układu Słońce-Ziemia-Księżyc, wyjaśniającego zjawiska dnia i nocy, pór roku, zaćmień Słońca i Księżyca, faz Księżyca;

Sala Seminaryjna:

9:30 – 16:00 “Wszechświat w komputerze” - pokazy astronomicznych programów komputerowych;

Hall Główny

W godzinach 9:00 -16:00 na terenie Centrum Astronomicznego otwarte będą stoiska:

- Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii prezentujące amatorski sprzęt astronomiczny i zdjęcia, a także oferujące porady dla miłośników astronomii;

- Klubu Almukantarat;

- firm oferujących amatorski sprzęt optyczny do obserwacji astronomicznych;

- wydawnictw z literaturą popularnonaukową;

 

Szczegółowy program Dnia Otwartego ukase się na stronie www.camk.edu.pl .

Nauki fizyczne
  • ndz., 2018-09-23 09:00
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Badań Kosmicznych PAN

W czasie Dnia Otwartego w CBK PAN zapraszamy na warsztaty ukazujące, jak formuje się jądro komety oraz jak powstają kratery uderzeniowe. Przewidujemy gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, a dla starszych pogadanki i prezentacje, m.in. wyjaśnimy, dlaczego satelity nie spadają na Ziemię, jakie są następstwa ruchu obiegowego i obrotowego naszej planety. Poza tym będzie możliwość zobaczenia i porozmawiania na temat instrumentów naukowych opracowanych w CBK i pracujących obecnie w przestrzeni kosmicznej na różnych satelitach oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Nauki fizyczne
  • ndz., 2018-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Piknik urodzinowy dinozaura Dyzia

We wrześniu tego roku opierzony dinozaur Dyzio, który mieszka w Muzeum Geologicznym, kończy 21 lat i serdecznie zaprasza na swoją imprezę urodzinową!
Zapraszamy wszystkich 23 września do Muzeum Geologicznego PIG-PIB na rodzinny piknik .

W programie:

- spotkanie z paleontologami
- wykłady popularnonaukowe
- pokazy zdjęć z wykopalisk paleontologicznych
- mini-wykopaliska dla najmłodszych
- gry i zabawy edukacyjne
- warsztaty plastyczne
- rozpoznawanie skał i skamieniałości
- geologiczne i paleontologiczne konkursy z nagrodami

................. i wiele wiele innych

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2018-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Spere Aude

Spere Aude – Miej odwagę być mądrym to hasło  Festiwalu Nauki w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie, który odbywa się już po raz 16. Na gości czekają interesujące pokazy, wykłady i pogadanki, warsztaty i wystawy dotyczące różnych dziedzin nauki.  40 współorganizatorów  – instytuty PAN, wyższe uczelnie, stowarzyszenia naukowe, fundacje i przedsiębiorstwa – w sposób przystępny i zrozumiały opowiedzą o swoich badaniach i ich praktycznych zastosowaniach.

  • sob., 2018-09-22 10:00
  • ndz., 2018-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE - Studencki symulator lekkiego samolotu

Symulatory coraz częściej spotykane są w różnych dziedzinach życia. Szkolą się na nich kierowcy, operatorzy elektrowni czy też maszyniści. Symulatory odgrywają również bardzo ważną rolę w trakcie szkoleń lotniczych.

Symulator Cessny - SyMELator 4 uświadamia, jak istotne w lotnictwie są koncentracja oraz refleks. Uczeń pilot może pod okiem instruktora poznać swoje możliwości, ograniczenia i niedociągnięcia. Obraz jest wyświetlany na trzech ekranach ustawionych przed kokpitem. Dużym walorem są również wrażenia słuchowe, które pochodzą z pięciu ukrytych w konstrukcji głośników. Przed rozpoczęciem lotu pilot zakłada słuchawki, aby mieć stały kontakt z kontrolą lotów, by nadać jeszcze więcej realizmu...

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-29 09:00
Spotkanie festiwalowe Co wiesz o promieniowaniu?

Na zwiedzających czeka zestaw fascynujących ciekawostek naukowych w postaci zagadek sprawdzających ich wiedzę o promieniowaniu. Za udział w zgadywaniu przewidziano nagrody rzeczowe!

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Jak osłonić się przed promieniowaniem?

Doświadczony pracownik NCBJ, za pomocą radiometrów, pokaże zjawisko pochłaniania promieniowania alfa, beta i gamma przez różne przesłony. Zwiedzający dowiedzą się także, jak i kiedy chronić się przed promieniowaniem jonizującym.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Od "Smyka" do lotnika

Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 "Smyk". Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 „Smyk” z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu, gdzie powstał szybowiec PW-5 „Smyk”, zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec Klasy Światowej.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Promieniowanie z natury nieszkodliwe

Doświadczony pracownik NCBJ w fascynujący sposób opowie o promieniotwórczości obecnej w naszym codziennym życiu. Wykorzystując licznik Geigera-Müllera, dokona pomiarów promieniowania różnych przedmiotów znanych z codziennego otoczenia, np. soli kuchennej, płyty granitowej, kafelka, elektrody spawalniczej, zegarka. Pokaże również mapę naturalnego promieniowania tła w Polsce i w woj. mazowieckim, a także zmierzy skażenie piasku na butach zwiedzających.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Reaktor jądrowy w służbie medycyny i przemysłu

Zwiedzający będą mogli użyć zbudowanego przez nas manipulatora, wykorzystując go do spakowania próbek z reaktora do pojemników transportowych. W dalszej kolejności poznają dwa przykłady wykorzystania tych próbek. Z pomocą licznika promieniowania odszukają wewnętrzne defekty w rurociągu, a także promieniotwórczy farmaceutyk w ciele pacjenta-manekina.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Symulator reaktora jądrowego

Na udostępnionym stanowisku komputerowym zwiedzający będą mogli skorzystać z aplikacji symulującej sterownię reaktora jądrowego. Symulacji tej używano do szkolenia zawodowych operatorów. Pod opieką doświadczonych pracowników NCBJ zwiedzający przeprowadzą rozruch reaktora i poznają podstawowe zasady jego działania, zobaczą także makiety elementów paliwowych reaktora i innych jego części.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Szafa mionowa i komora mgłowa

Zaprezentowane zostaną dwa urządzenia. Pierwsze z nich to detektor promieniowania kosmicznego wykrywający i sygnalizujący przelot cząstek wspomnianego promieniowania, głównie mionów. Wyświetlacz detektora będzie wyświetlał trajektorie lotu rejestrowanych cząstek. Drugie z prezentowanych urządzeń to komora mgłowa. Pozwala ona na obserwację śladów, jakie w sztucznie wytworzonej mgle pozostawiają cząstki emitowane przez materiał promieniotwórczy.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Trening pilotów: wirtualna rzeczywistość i symulatory

W ramach warsztatów będzie można zapoznać się ze współczesnymi urządzeniami służącymi do treningu pilotów. Zaprezentujemy profesjonalny symulator śmigłowca SW-4 (http://sim.meil.pw.edu.pl) z rzeczywistą kabiną i panoramicznym ekranem sferycznym o średnicy 6 metrów. Będzie też można zapoznać się z symulatorami opartymi o techniki wirtualnej rzeczywistości: usiąść za sterami współczesnego samolotu komunikacyjnego lub zwiedzić wnętrze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Specjaliści z Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego zapoznają uczestników z zasadami budowy i wykorzystania symulatorów w treningu pilotów.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Zdrowa dawka zabawy

Zwiedzający zobaczą rozmaite przedmioty, które wprawione w ruch zachowują się w zadziwiający sposób, a jednocześnie prezentują ważne zjawiska fizyczne. Zaprezentowane zostaną:
- bączek tippe-top,
- kamień celtycki,
- podwójny stożek na V-szynach (pozornie samodzielnie wjeżdżający pod górę),
- gumowa półkula wyrzucająca piłeczki,
- miedziana rura spowalniająca przelatującą przez nią magnetyczną kulkę,
- żyroskop,
- dysk Eulera,
- młynek Crookesa,
- elektromagnes
- nurek Kartezjusza i inne.

Prezentacje opatrzone zostaną naukowymi komentarzami pracownika NCBJ.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie laboratoriów Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Zwiedzanie laboratoriów Instytutu Fizyki  Polskiej Akademii Nauk w grupach kilkuosobowych tworzonych na bieżąco w godz. 10.00-15.00. Zbiórka kolejnych grup przy portierni instytutu. W trakcie zwiedzania uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesną aparaturą naukowo-badawczą i zobaczyć, jak pracują fizycy. Czas zwiedzania ok. 60 min

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Do kogo należy Polska? Propagandowe kartki pocztowe z czasów I wojny światowej

Pomysł i koncepcja wystawy wyszły od prof. Rudolfa Jaworskiego, wybitnego niemieckiego historyka Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, emerytowanego profesora Uniwersytetu w Kilonii, od 2014 roku mieszkającego w Konstancji. Profesor Jaworski opracował również scenariusz wystawy, przede wszystkim jednak należą mu się podziękowania za udostępnienie zbioru 54 kart pocztowych, które tworzą podstawowy zrąb tej wystawy, a obecnie znajdują się w zbiorach Instytutu Herdera w Marburgu. Pozostałe karty pocztowe pochodzą ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz muzeum Warszawy. Zebrany materiał daje bardzo ciekawy obraz postrzegania Polski i sprawy polskiej podczas I wojny światowej w propagandzie różnych stron konfliktu za pomocą tak masowego nośnika, jakim były pocztówki.

Prezentowany na wystawie materiał daje wycinek bujnej produkcji kart pocztowych z polskimi motywami, będącymi w obiegu podczas I wojny światowej. Karty miały na celu uchwycenie szybkiego i wiarygodnego przeglądu propagowanych w czasie I wojny światowej wyobrażeń na temat Polski i Polaków. Obok patriotycznej autoprezentacji Polaków i sekundującej im perspektywy francuskiej, mamy oczywiście także punkty widzenia trzech mocarstw rozbiorowych: Rosji, Prus (Niemiec) i Austro-Węgier.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Ku niepodległości. Emancypacja, wynalazki, patriotyzm, czyli jak przetrwać w czasach zaborów

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na spotkanie weekendowe skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach politycznej nieobecności, Rzeczpospolita odzyskała niepodległość. Wydarzenie to ma przybliżyć uczestnikom dzieje Polski w drugiej połowie XIX wieku. Społeczeństwo polskie, mimo braku państwowości, kultywowało przywiązanie do historii, tradycji, języka. Zamierzeniem Muzeum jest opowiedzenie o drodze do niepodległości, o różnych obliczach kultury kształtowanej przez Polaków podczas zaborów, o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu. Szacunek dla dziedzictwa przodków, duma z ich dokonań, a przede wszystkim zrozumienie naszych sukcesów i porażek - to cel naszego projektu. 

W programie: 

g. 13.30 Prelekcja „Polacy w armiach zaborców"

g. 11:00 – 15:00

  • Krynoliny, gorsety, kapelusze, czyli moda w II połowie XIX wieku.
  • Żołnierze końca XIX wieku - umundurowanie, broń, musztra, pokazy, pogadanka.
  • Czarna biżuteria - warsztaty inspirowane motywami biżuteri po powstaniu styczniowym. Jakie miala znaczenie, czym sie charakteryzowała, dlaczego była powszechna w końcu XIX wieku.
  • Cylinder - element ubioru elegancego mężczyzny (warsztaty).  
  • Samowar - powszechny atrybut w domach w zaborze rosyjskim (degustacja).
  • Zajęcia animacyjne dla dzieci "Krasnoludki są na świecie!"
  • Adapter, maszyna do szycia, maszyna do pisania, lampa naftowa, czyli nowe technologie XIX wieku.  
  • Kalendarium wydarzeń, Polska i świat (prezentacja).
Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Od "Smyka" do lotnika

Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 "Smyk". Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 „Smyk” z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu, gdzie powstał szybowiec PW-5 „Smyk”, zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec Klasy Światowej.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe XI Piknik Geologiczny

Zapraszamy na Piknik Geologiczny, aby wspólnie, wraz z wieloma zaproszonymi gośćmi, odkrywać fascynujące tajemnice Ziemi. Poznamy historię jej powstania i zmiany, jakie zaszły na przestrzeni milionów lat. Zajrzymy do wnętrza skał i odkryjemy ich tajemnice.

Podróżując palcem po mapie, poznamy bogactwa naturalne Polski, ich genezę i obecne wykorzystanie, a także bogatą historię polskiego górnictwa. Dowiemy się, czy warto wykorzystywać niekonwencjonalne źródła energii i czy są one naszą przyszłością.

Dowiemy się, dlaczego ożywają wulkany i będziemy podziwiać spektakularne wybuchy, lepić swoje własne naczynia i tworzyć prehistoryczne arcydzieła sztuki, a także podziwiać niesamowite tempo wzrostu kryształów.

Zaprosimy najmłodszych do wspólnej zabawy w strefie malucha, a starszych do udziału w grach i konkursach, oczywiście z nagrodami.

Piknik Geologiczny to nauka i zabawa dla każdego.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2018-09-30 11:00
Spotkanie festiwalowe Rośliny i klimat

Astronomiczne pory roku wyznacza cykliczny ruch Ziemi wokół Słońca. Na skutek ruchu Ziemi i nachylenia osi ziemskiej w stosunku do orbity następują zmiany w ekspozycji na światło słoneczne w różnych rejonach naszej planety w cyklu rocznym, a tym samym ulegają zmianie warunki klimatyczne, różnicując pory roku. Pory roku wyraźnie różnią się między sobą m.in. temperaturą powietrza i w ich powszechnym określeniu pomagają pomiary wykonywane za pomocą odpowiednich przyrządów. W klimacie Polski, umiarkowanym, wyróżnia się 4 astronomiczne pory roku: wiosnę, lato, jesień, zimę, które są określone przez daty górowania Słońca w zwrotniku (20/21.06., 21/22.12.) lub równiku (20/21.03., 22/23.09.). Wyróżnia się także tzw. termiczne pory roku, gdzie to temperatura służy jako wyznacznik dla określenia pór roku. Wówczas, biorąc pod uwagę przedziały temperatur progowych, do czterech astronomicznych pór roku dodaje się dwie dodatkowe dla okresu przejściowego - przedwiośnie i przedzimie. W innych rejonach świata występować mogą inne pory roku. Ten niezmienny rytm wyznacza  wiele zależności w życiu roślin i zwierząt, a ich badaniem zajmuje się fenologia. Podobnie jak w przypadku astronomicznych pór roku, wyróżnia się fenologiczne pory roku, których może być do kilkunastu. Fenologiczne pory roku, wyznaczane przez rytm rozwoju organizmów żywych, mają znaczenie między innymi jako obserwacje przyrodnicze pozwalające na wykazanie zmian klimatycznych i środowiskowych i towarzyszących im anomalii. Zmiany klimatyczne wpływają na wzrost i rozwój roślin, decydując ostatecznie o zasięgu ich występowania. Przykłady drastycznych zmian klimatu spotyka się w przyrodzie do dziś, czego dowodem są np. relikty polodowcowe.

Nauki rolnicze i leśne
  • ndz., 2018-09-30 12:00