Ekonomia behawioralna, czyli czemu na świecie nie ma jednorożców

Numer: 
10

Współczesna teoria ekonomii opiera się na koncepcji racjonalnych wyborów, które dokonywane są przez podmioty gospodarcze i osoby fizyczne. Zakłada m.in., że ludzie potrafią wykonywać skomplikowane obliczenia, w swoim postępowaniu nie kierują się emocjami, absolutnie nigdy nie tracą samokontroli i są zapatrzonymi jedynie w siebie egoistami. Noblista Richard H. Thaler nazywany „ojcem założycielem” ekonomii behawioralnej uważa, że założenia te są równie realne jak jednorożce. Tak samo trudno bowiem spotkać jednorożca, jak i człowieka, który zawsze jest w 100% racjonalny przy podejmowaniu decyzji. Ekonomia behawioralna bierze więc pod uwagę to, że decyzje ekonomiczne z reguły nie są podejmowane w sposób w pełni racjonalny. Jest to stosunkowo nowy nurt ekonomii. Wykorzystując osiągnięcia psychologii i innych nauk społecznych ekonomia behawioralna stara się tworzyć bardziej realistyczne podstawy do objaśniania zachodzących zjawisk ekonomicznych.

Podczas zajęć wspólnie postaramy się sprawdzić, czy na pewno gdzieś nie ukrywa się jakiś jednorożec, spróbujemy sprowadzić ekonomię na ziemię oraz przekształcić nasze myślenie zarówno o samych sobie, jak i o otaczającym nas świecie.

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
piątek, 27 Września, 2019 - 17:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Noblista R.H. Thaler - twórca ekonomii behawioralnej uważa, że założenia klasycznej ekonomii są równie realne jak jednorożce. Spotkać jednorożca to tak jak i człowieka, który jest w 100% racjonalny.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 16 IX pod adresem: festiwal@uw.edu.pl
Organizator: 
Współorganizator: 
Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
dr
Bartłomiej
Suchodolski
Miejsce spotkania: 
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-926 Warszawa
Budynek Starej Biblioteki UW, sala nr 211