Czy wystarczy znać 1000 słówek? Ilościowe aspekty znajomości słownictwa języka obcego

Numer: 
795

Wszyscy, którzy uczyli się kiedykolwiek języka obcego, przyznają, że bardzo ważną – jeśli nie najważniejszą – umiejętnością jest znajomość słownictwa. To ono pozwalaja przekazać to, co chcemy powiedzieć, i choć nie można pominąć znaczenia innych elementów wiedzy językowej (gramatyki czy wymowy), to bez wyrazów nie ma komunikacji. To dlatego naukę języka obcego zaczynamy najczęściej od zakupu słownika.

Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ilościowych aspektów znajomości słownictwa języka obcego. A przecież mierząc się z nowym zadaniem, warto zdawać sobie sprawę z jego rozmiaru. Celem tego spotkania jest przedstawienie faktów, które zdemistyfikują wyzwanie, przed którym staje każdy z nas, rozpoczynając naukę. Podczas wykładu uczestnicy poznają odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Ile wyrazów jest w języku polskim i angielskim?
  2. Ile wyrazów w języku polskim znają uczestnicy wykładu?
  3. Ile wyrazów zna przeciętny użytkownik języka angielskiego?
  4. Ile wyrazów trzeba znać w języku angielskim, aby swobodnie rozmawiać, czytać i pisać w tym języku?
  5. W jaki sposób mierzy się te wartości?

Spotkanie będzie miało charakter wykładu z elementami warsztatu. Uczestnicy będą zachęcani do uczestnictwa we wspólnym poszukiwaniu odpowiedzi na wymienione powyżej pytania.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
czwartek, 24 Września, 2020 - 11:00
czwartek, 24 Września, 2020 - 13:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Ile wyrazów jest w języku polskim i angielskim i ile wyrazów trzeba znać w tych językach, aby swobodnie się nimi posługiwać? I jak to się liczy?
dr
Agnieszka
Leńko-Szymańska
Miejsce spotkania: 
Lekcja online na platformie Zoom
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: 
Wydarzenie online na żywo