Fuzja jądrowa, czyli krótka historia o tym, jak sprowadzić Słońce na Ziemię

Podczas wykładu uczniowie dowiedzą się, dlaczego w dzisiejszych czasach tak istotnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Omówionych zostanie kilka głównych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, do których należą:

• energetyka odnawialna,
  • energetyka jądrowa,
  • energetyka nieodnawialna oparta na spalaniu paliw kopalnych.

Szerzej przedstawimy alternatywną metodę wytwarzania energii elektrycznej, czyli kontrolowaną reakcję syntezy jądrowej (fuzję jądrową), która w przyszłości może zostać źródłem energii bezpiecznej dla ludności i środowiska. W wyniku reakcji syntezy jądrowej lekkich pierwiastków (np. deuteru i trytu będącymi izotopami wodoru) wyzwalana jest energia, która następnie może zostać praktycznie wykorzystana. Reakcje tego typu mogą zachodzić jedynie w ściśle określonych warunkach podobnych do tych, które występują we wnętrzach gwiazd.

W trakcie wykładu uczniowie dowiedzą się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc przeprowadzić kontrolowaną reakcję syntezy jądrowej w warunkach ziemskich, a także trudności z tym związane.

Podczas wizyty w IFPiLM zaprezentujemy uczniom także ekspozycję upowszechniającą fuzję jądrową oraz odwiedzimy:

• Laboratorium układu plasma focus PF1000U,
  • Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych,
  • Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy,
  • Pracownię Spektroskopii Plazmy Wzbudzonej Laserem.
środa, 23 Września, 2020 - 10:00
Czy możliwe jest stworzenie sztucznego słońca na Ziemi i wykorzystanie go do pozyskiwania energii elektrycznej? Nasi naukowcy odkryją przed wami wszystkie tajniki fuzji jądrowej.
mgr
Tomasz
Fornal
Lekcja online na żywo lub w szkole, której przyznano lekcję, termin do ustalenia.
Wydarzenie online:
Wydarzenie online na żywo:
Wydarzenie online na żywo