Janek Bytnar „Rudy” – bohater pokolenia

Mauzoleum Walki i Męczeństwa Al. Szucha 25 to autentyczne, zachowane wnętrze tzw. Aresztu domowego w latach 1939-1945. W części przyziemia przedwojennego budynku Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (dziś Ministerstwa Edukacji Narodowej) okupant urządził areszt dla więźniów przywożonych z miasta lub więzienia na Pawiaku, w którym oczekiwali na przesłuchania. Jednym z nich był aresztowany 23 marca 1943 r. wraz z ojcem Stanisławem Janek Bytnar „Rudy”. Przez cały czas poddawany był ciężkim przesłuchaniom. Jego koledzy postanowili wyrwać go z kazamatów gestapo. W tym celu zorganizowali akcję, która do historii przeszła jako Akcja pod Arsenałem. Dla uczniów i nauczycieli tworzymy możliwość dotknięcia w dosłownym tego słowa znaczeniu historii i skonfrontowania jej z wizją literacką.

Typ szkoły i dziedzina:
środa, 23 Września, 2020 - 11:00
Tematyka lekcji obejmuje zagadnienia związane z historią Mauzoleum i martyrologią więźniów w latach 1939-1945 – również tych spod znaku „Szarych Szeregów”. Uzupełnienie lektury "Kamienie na szaniec".
Organizator:
mgr
Piotr
Piegat
Wydarzenie online:
Wydarzenie online
Wydarzenie online na żywo: