Porowata przyroda – od nanoporów do kości i betonu

Lekcja organizowana w ramach Festiwalu Nauki w IPPT PAN ma charakter lekcji z przyrody i ma dwa wątki przewodnie.

Wątek teoretyczny obejmuje fascynujące zagadnienie różnych ośrodków porowatych, z pustkami występującymi w różnych skalach. Dotyczy to zarówno ośrodków spotykanych w naturze np. drewno i kości, jak i w technice – np. sztuczne nanostrukury oraz powszechnie znany i stosowany beton. Omówiona zostaje technologia, historia i zastosowanie betonu jako podstawowego materiału konstrukcyjnego współczesności.

Pokaz praktyczny obejmuje dynamiczne badanie wytrzymałości mechanicznej materiałów – na przykładzie doświadczenia z uderzeniem wysokoenergetycznej fali mechanicznej w próbkę. Część doświadczalna jest uzupełniona krótkim wprowadzeniem do zagadnienia.

Typ szkoły i dziedzina:
czwartek, 24 Września, 2020 - 10:00
Wątek teoretyczny obejmuje zagadnienie ośrodków porowatych w różnych skalach, zarówno w przyrodzie (np. drewno, kości), jak i w technice (np. nanostruktury i beton).
dr hab. inż.
Przemysław
Ranachowski
dr inż.
Ryszard
Wojnar
ul. Pawińskiego 5b
Budynek przyjazny dla niepełnosprawnych, lekcja może odbyć się w szkole, której zostanie przyznana lekcja.
Wydarzenie online:
Wydarzenie online na żywo: