Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Sport osób niepełnosprawnych - wyczyn czy rehabilitacja?

Sport osób niepełnosprawnych przeszedł w ostatnich 20 latach olbrzymią metamorfozę. Początkowo traktowany był jako forma rehabilitacji, lecz z czasem przeistoczył się w sport profesjonalny. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają możliwość uprawiania niemal wszystkich dyscyplin sportu, które są dostępne dla osób pełnosprawnych. Współzawodnictwo w sporcie niepełnosprawnych odbywa się na każdym możliwym poziomie: regionalnym, narodowym oraz paraolimpijskim. Technologia wspomagająca oraz rozwój metod treningowych sprawia, iż poziom współzawodnictwa stale rośnie, a niepełnosprawni sportowcy rywalizują razem z pełnosprawnymi. Aktualnie sportowcy z niepełnosprawnością mogą rywalizować na Igrzyskach Paraolimpijskich w 22 letnich i 6 zimowych dyscyplinach sportu. Od wielu lat Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w tym samym roku i na tych samych obiektach co olimpijskie, ciesząc się wielkim zainteresowaniem kibiców oraz coraz większym mediów.

W przypadku wielu osób niepełnosprawnych sport stał się ich sposobem na życie. Zawodnicy w wielu dyscyplinach mają możliwość uprawiania sportu na poziomie zawodowym na wzór sportowców pełnosprawnych. Sport to również naturalne środowisko integracji osób pełno – i niepełnosprawnych, jest jej bardzo ważnym środkiem. Niepełnosprawni sportowcy oraz ich sukcesy osiągane na zawodach najwyższej rangi motywują do podejmowania aktywności fizycznej innych niepełnosprawnych. Pokazują im, że ciężką pracą oraz wytrwałością w dążeniu do celu można osiągnąć sukces w sporcie, który może mieć realne przełożenie na sukcesy odnoszone w życiu. Dla pełnosprawnych są dowodem na to, że ograniczenia istnieją tylko w nas samych!

• pon., 2020-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Ja i rówieśnik z niepełnosprawnością

Wokół nas jest wiele osób, które na co dzień doświadczają chorób i różnych niepełnosprawności. Często dostrzegamy, że osoba, którą znamy lub mijamy na ulicy, ma taką niepełnosprawność, lecz równie często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ niepełnosprawność jest niewidoczna. Czy ma to dla nas znaczenie? Czy inaczej spostrzegamy osoby, kiedy widzimy, że coś im dolega? O czym wtedy myślimy i jak się zachowujemy?

A kiedy osobą chorą lub osobą z niepełnosprawnością jest rówieśnik, twoja koleżanka lub kolega z klasy, szkoły, podwórka, czy dobrze go znamy? Najczęściej staramy się ją lub go poznać i spędzamy z nimi dobrze czas, dzielimy zainteresowania, rozmawiamy na wiele tematów.  Jednak bywa i tak, że trudno nam zrozumieć, jak funkcjonują, jakie mają potrzeby, ponieważ ich sposób bycia i poziom ich sprawności bardzo różni się od naszej. Z całą pewnością więcej cech nas łączy niż dzieli i niewiele trzeba zrobić, aby lepiej zrozumieć drugą osobę.

Zapraszam na zajęcia, podczas których porozmawiamy na temat osób z problemami zdrowotnymi i z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim spróbujemy w pewnym stopniu „poczuć” co się z nami dzieje. Jak się zachowujemy, gdy przez chwilę nie słyszymy, nie rozumiemy, nie widzimy lub nie możemy się swobodnie poruszać. Spróbujecie wykonywać codzienne czynności, np. pisanie, ubieranie się, pomaganie innym lecz w niecodziennych okolicznościach. W jakich? Zapraszam na warsztaty.

• pon., 2020-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa Kilka sposobów na to, jak zapobiec kontuzji

Obecny tryb życia predysponuje do coraz wcześniejszego pojawiania się kontuzji u młodych osób podczas uprawiania sportu. Wynika to stąd, że po wielogodzinnym siedzeniu w szkole czy przy lekcjach, stresie z tym związanym, ich organizm nie jest gotowy na ciężką pracę podczas wieczornych treningów. Czy można temu zapobiec? Zdecydowanie tak. Istotnym elementem jest to, aby młody zawodnik zrozumiał, co jest dla niego zagrożeniem i co może być istotnym elementem w prewencji kontuzji. Dlatego nasze zajęcia będą miały następujący przebieg:
1. W pierwszej kolejności opowiem o tym, jakie kontuzje mogą spotkać młodego zawodnika oraz z czego to wynika. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, dlatego w każdej grupie wiekowej czyhają inne zagrożenia i ważne jest, żeby to zrozumieć, bo świadomość jest już połową sukcesu.
2. Następnie przejdziemy do części warsztatowej, gdzie będę wyjaśniała i pokazywała jak można zapobiec kontuzji. W jej skład będzie wchodzić przepracowanie poniższych elementów:
-jak zadbać o elastyczność mięśni,
-jak zadbać o stabilność stawów,
-jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka,
-jak powinien wyglądać stretching po aktywności fizycznej,
-kiedy i jak się rolować,
-jakie wady postawy predysponują do powstania kontuzji.
3. Ostatnią częścią będzie czas dla uczestników na zadawanie pytań odnośnie zagrożeń, jakie niosą za sobą uprawiane przez nich dyscypliny sportowe.
Z praktyki fizjoterapeutycznej wiem, że nie da się nauczyć ćwiczeń w teorii, dlatego zajęcia będą miały charakter warsztatowy.

• pon., 2020-09-21 12:00
  • pon., 2020-09-21 13:30
Lekcja festiwalowa Kilka sposobów na to, jak zapobiec kontuzji

-jak zadbać o elastyczność mięśni,
-jak zadbać o stabilność stawów,
-jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka,
-jak powinien wyglądać stretching po aktywności fizycznej,
-kiedy i jak się rolować,
-jakie wady postawy predysponują do powstania kontuzji.

• pon., 2020-09-21 12:00
  • pon., 2020-09-21 13:30