Czy średniowieczni święci lubili zwierzęta? O irlandzkich mnichach i ich pupilach

Numer: 
176

Często żyjemy w przeświadczeniu, że współczucie dla zwierząt to wynalazek naszych czasów, a średniowiecze było epoką tak okrutną, że nie było w niej miejsca na cieplejsze uczucia względem innych stworzeń. Wystarczy jednak przeczytać kilka żywotów irlandzkich świętych żyjących w okresie wczesnego średniowiecza (V-X wiek), aby znaleźć liczne przykłady niezwykle serdecznych relacji między zwierzętami a świętymi. Płaczące konie, przywracane do życia krowy, psotne lisy, zaprzyjaźnione muchy, a nawet zwierzęta pełniące rolę mnichów – cała ta menażeria zasiedla irlandzkie hagiografie i miejscowe legendy opowiadające o średniowiecznych świętych.

W ilustrowanej slajdami części wykładowej uczestnicy zapoznają się ze szczególnie interesującymi przykładami przyjaźni między zwierzętami a ludźmi. Następnie wspólnie zastanowimy się, co takie opowieści mówią nam o ludziach żyjących w średniowieczu. Czy w ogóle możemy je uznać za wiarygodne źródło?

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 19 Września, 2020 - 12:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Przeniesiemy się do okresu średniowiecza, by sprawdzić, czy irlandzcy święci lubili zwierzęta. Poznamy historie niezwykłych przyjaźni i zastanowimy się, co mówią nam o ludziach w średniowieczu.
Organizator: 
mgr
Julia
Wilde
Miejsce spotkania: 
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online
Wydarzenie online na żywo: