Klasyka literatury elektronicznej: Michael Joyce i "popołudnie, historia"

Numer: 
178

Wraz z rozpowszechnieniem się komputerów osobistych oraz Internetu, pisarze zaczęli się zastanawiać, jak zastosować nową technologię w twórczy sposób. Jednym z tych autorów był profesor Michael Joyce, który w latach 80. stworzył pierwszą powieść hipertekstową o tytule popołudnie, historia. Dzieło wyróżniało się tym, że było całkowicie stworzone i odczytywane na komputerze; co więcej, pozwalało czytelnikowi wybierać ścieżkę czytania poprzez klikanie na dane słowo w pojawiających się fragmentach tekstu. W ten sposób powstał poruszający, interaktywny i postmodernistyczny utwór poświęcony losom głównego bohatera Petera, który podejrzewa, iż spowodował śmiertelny wypadek. Jednocześnie, czytelnik ma okazje wcielić się w rolę detektywa, podążając za różnymi odnośnikami w celu ustalenia, co się naprawdę stało, a co było wytworem wyobraźni Petera. Popołudnie, historia na stałe zawitała do kanonu literatury elektronicznej i wywarła wpływ na przyszłość literatury elektronicznej. Zatem niniejszy wykład przedstawi ogólny zarys utworu (fabuła, charakterystyka, proces tworzenia, wpływ); zostanie również poruszony temat tłumaczenia powieści na język polski. Również odbędzie się demonstracja samej powieści na żywo z udziałem publiczności. Na koniec przewiduje się dyskusję na temat zalet literatury elektronicznej oraz jakie jej odzwierciedlenia widzimy we współczesnej literaturze.

Typ spotkania: 
Termin: 
sobota, 19 Września, 2020 - 13:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Wykład będzie poświęcony powieści hipertekstowej Michael Joyce'a pod tytułem "popołudnie, historia". Zostanie przedstawiony ogólny zarys powieści wraz z jej działaniem na żywo.
Dodatkowe informacje: 
Spotkanie w języku polskim, z drobnym użyciem j. angielskiego (w rozmowie o tłumaczeniu); możliwe delikatne odniesienia do tematów natury dorosłej, np. seks (pośredni motyw w powieści).
Organizator: 
mgr
Elżbieta
Niewiadoma
Miejsce spotkania: 
Zapisy: festiwal.anglistyka@gmail.com
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: 
Wydarzenie online na żywo