ODWOŁANA - Złota nanoera – czy nano-złoto to nasza przyszłość?

Numer: 
34

Czy nanotechnologia jest droższa niż złoto? Nanotechnologia, czyli technologia obiektów o rozmiarach w skali nanometrycznej (10-9m), jako relatywnie nowe pojęcie, budzi duże zainteresowanie naukowców z dziedziny chemii, biologii, medycyny czy inżynierii. Pośród rozwijanych systemów nanometrycznych, nanocząstki złota (złoto koloidalne) są jednymi z najczęściej badanych materiałów dla  nanomedycyny oraz diagnostyki (jako sensory). Nanocząstki złota przyjmują przeróżne kształty: od kuli poprzez pręciki i sześciościany, po wklęsłe kostki oraz gwiazdki. To dzięki ich kształtom posiadają szereg unikalnych właściwości: zmiana koloru ze względu na kształt oraz wielkość, duży stosunek powierzchni do objętości, doskonała biokompatybilność oraz niska toksyczność. To dzięki tym właściwościom systemy te są intensywnie rozwijane ze względu na możliwości ich zastosowania w większości obszarów działalności człowieka i życia codziennego. Nanozłoto, pomimo bardzo obiecujących wyników badań, budzi również obawy dotyczące długoterminowego wpływu na organizm, co jest tematem wielu rozpraw.

Wykład będzie mieć na celu zaznajomienie z tematem nanotechnologii złota, głównie w zastosowaniach medycznych:  szczepionki, substancje przeciwbakteryjne, nośniki białek oraz informacji genetycznej. Ponadto zaprezentowany zostanie eksperyment pokazujący, jak różne warunki syntezy wpływają na wielkość otrzymanych nanocząstek.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 23 Września, 2020 - 16:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Wykład ma na celu zaznajomienie z tematem nanotechnologii złota głównie w zastosowaniach medycznych: szczepionki, substancje przeciwbakteryjne, nośniki białek oraz informacji genetycznej.
Współorganizator: 
CEZAMAT PW
dr
Jakub W.
Trzciński
Miejsce spotkania: 
Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Wykład odbędzie się w Auli A1 w gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Do Auli będą prowadziły strzałki, pomogą również organizatorzy.
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: