Przychodzi socjolog do lekarza i… Społeczno-kulturowa perspektywa zdrowia i choroby

Numer: 
188

 

Zagadnienia medyczne bardzo długo nie były uważane za właściwy przedmiot badań dla socjologów oraz antropologów - jako fakty natury przyrodniczej były postrzegane w oderwaniu od społecznych, kulturowych i politycznych kontekstów, w których występują. Jednak kultura nie tylko stanowi podstawę naszych przekonań i praktyk jako społeczeństwa, ale kształtuje również nasze poglądy i zachowania (pro)zdrowotne.  Ma też niebagatelny wpływ na procesy diagnozy, leczenia oraz rekonwalescencji.

 

Nauki społeczne badając zagadnienia medyczne pozwalają lepiej zrozumieć jak definiujemy, rozumiemy i praktykujemy zdrowie, jak postrzegamy choroby oraz w jaki sposób radzimy sobie ze zmianami zachodzącymi w naszym ciele. Pozwalają również zobaczyć jakie przekonania i wierzenia, jako społeczeństwo, mamy na temat tego, czym jest medycyna i jak działa.

 

Podczas wykładu opowiem o najważniejszych badaniach i teoriach dotyczących społecznych aspektów zdrowia, choroby i leczenia. Przyjrzymy się przejawom medykalizacji życia codziennego oraz zastanowimy się nad możliwościami krytycznej analizy tak zwanego biomedycznego modelu wiedzy.

 

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 26 Września, 2020 - 12:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Spotkanie poświęcone będzie przybliżeniu najważniejszych badań i teorii z zakresu socjologii zdrowia oraz medycyny.
Współorganizator: 
PAN ZDP Warszawa
doktorantka
Katarzyna
Król
Miejsce spotkania: 
ul. Nowyy Świat 72
00-330 Warszawa
Sala im. H. Kołłątaja nr 167 I p.
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: