W pracowni Michaela Willmanna. Barokowe opactwo cystersów w Lubiążu

Numer: 
120

Michael Willmann, zwany Śląskim Rembrandtem, należy do najwybitniejszych niemieckich malarzy okresu baroku działających na obszarze Dolnego Śląska. Pochodził z Królewca, ale żył i tworzył w Lubiążu, gdzie znajdowało się jedno z największych i najwspanialszych opactw cysterskich w Europie. Gotycki pierwotnie klasztor, składający się z ogromnego kościoła, zabudowań konwentualnych i obiektów gospodarczych został z rozmachem przebudowany w epoce późnego baroku (pocz. XVIII w). Zyskując wygląd wielkiej rezydencji, w której bogato kształtowana architektura, malarstwo i rzeźba nierozerwalnie łączą się ze sobą w jednym dziele sztuki. Nad wystrojem pracował zespół wybitnych artystów, w tym Willmann, w którego klasztornej pracowni powstawały gigantyczne sceny figuralne ze świętymi. Zawisły one w długiej nawie opackiego kościoła, dopełniając wystroju wnętrza.

Zawirowania historyczne spowodowały, że Lubiąż od lat przechodzi powolną renowację, a monumentalne prace malarskie Michaela Willmanna można znaleźć w wielu warszawskich kościołach, w muzeach zaś wiele innych wspaniałych dzieł Śląskiego Rembrandta.

W do 4 X 2020 można oglądać prace Michaela Willmanna we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), a na jesieni Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu planuje otwarcie wystawy poświęconej temu artyście w siedzibie MAW na Dziekanii w Warszawie.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 23 Września, 2020 - 16:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Michael Willmann (Śląski Rembrandt) należy do najwybitniejszych malarzy baroku. Dla opactwa Cystersów w Lubiążu, gdzie żył, namalował wiele obrazów, część z nich obecnie znajduje się w Warszawie.
dr
Ewa
Korpysz
Miejsce spotkania: 
ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa
Spotkanie na parterze przy recepcji. Możliwość udziału osób z niepełnosprawnością (winda, podjazd dla wózków).
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: