Instytut Slawistyki PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Karczmy i diabły: przewodnik po świecie czeskiej literatury jarmarcznej

Wykład o czeskiej literaturze jarmarcznej,  w formie multimedialnej (z nawiązaniem  do oryginalnego sposobu wykonywania pieśni kramarskich, z użyciem plansz z ilustracjami do tekstu).

Nauki humanistyczne
  • śr., 2021-09-22 17:00
Lekcja festiwalowa Opowiadaczka, czyli kto?

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, kto to taki opowiadacz/ka. Usłyszą, gdzie opowiadacz może występować i dla kogo. Prowadząca przedstawi, jaka jest jego rola w społeczności i jakie musi mieć kompetencje. Uczestnicy spotkania usłyszą także przykładową opowieść i dowiedzą się, jak opowiadać, aby nas słuchano. Prowadząca jest naukowczynią i zawodową opowiadaczką ze Stowarzyszenia "Grupa Studnia O." Specjalizuje się w repertuarze orientalnym. 

  • czw., 2021-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Hierarchie w języku

Podczas wykładu poprowadzonego przez dr. Pawła Kowalskiego z ISPAN omówiona zostanie wieloaspektowa kategoria hierarchii w języku, rozumiana jako forma poznawania i porządkowania rzeczywistości tak językowej, jak i pozajęzykowej. W samym języku przejawia się ona na wielu płaszczyznach. Charakterystyczne znaczenia hierarchii wskazują na uporządkowanie elementów według pewnych określonych kryteriów. To uporządkowanie może być metaforyzowane na osi pionowej góra - dół. Odzwierciedlają to takie przykłady użycia, jak: "piąć się po szczeblach w hierarchii firmy"; "piąć się w hierarchii polskich bramkarzy" lub na osi poziomej: "nagle znalazł się przed wszystkimi w hierarchii pracowników firmy." W wykładzie pokazane zostanie przede wszystkim, jak kategoria hierarchii realizowana jest w zdarzeniu językowym, na przykładzie współczesnego dyskursu publicystycznego. 

  • pt., 2021-09-24 18:00
Spotkanie festiwalowe Ludzkie i roślinne historie z Podola na wiślanej skarpie

Podczas warsztatów-spaceru inspirowanych kilkuletnimi badaniami relacji łączących ludzi i rośliny na Podolu wschodnim, poznamy rośliny zajmujące ważne miejsce w spiżarniach i domowych apteczkach mieszkańców środkowej Ukrainy. Na wiślanej skarpie odnajdziemy niektóre ze zbieranych na Podolu roślin, a spotkanie z nimi będzie pretekstem do poznania ich ludzko-roślinnych historii. Wiele spośród roślin spontanicznie pojawiających się na warszawskich trawnikach, a także sadzonych przy ulicach i w parkach, ma interesujące powiązania globalne, które wpływają na ich lokalne funkcjonowanie i interakcje z ludźmi. Postaramy się przyjrzeć tym relacjom z różnych perspektyw, starając się zobaczyć otaczającą nas zieleń w nowym świetle. Spacer umożliwi przyjrzenie się z bliska ciernistym robiniom pospolitym i niesłychanie wytrzymałemu rdestowi ptasiemu, błyszczącym owocom dzikiego bzu czarnego i niepozornej babce większej oraz wielu innym roślinom ważnym dla etnobotanicznych eksploracji środkowej Ukrainy. 

 

Nauki biologiczne
  • sob., 2021-09-25 10:00
Spotkanie festiwalowe Polsko-białoruskie spotkanie: jak rozmawiać? jak pomagać?

Projekcja filmu VR Whispers (Szepty) Jacka Nagłowskiego i  Patryka Jordanowicza, filmu dokumentalnego z pogranicza Polsko-Białorusko-Ukraińskiego.

Warsztaty z przepisywania i śpiewania polskich i białoruskich piosenek z Kolektywem Łaski. Wspólnie będziemy rozmawiać nad tekstami piosenek związanych z walką o wolność i zastanowimy się, jak dostosować je do współczesnych realiów. Spróbujemy stworzyć nowe wersje znanych tekstów i wspólnie zaśpiewamy “nowopatriotyczne” karaoke.

(https://secondaryarchive.org/artists/kolektyw-laski/

Polsko-rosyjsko-białoruska towarzyska gra językowa  mająca na celu ułatwienie komunikacji pomiędzy osobami polsko-, białorusko- i rosyjskojęzycznymi. Projekt ma też zachęcać do nauki języka polskiego (zarówno osoby mówiące po polsku - do podjęcia się nauczania, jak i osoby chcące nauczyć się języka). Uczestnicy i uczestniczki będą też mogli dowiedzieć się, gdzie zgłosić się po pomoc językową lub jak pomagać w nauce.

Dla kogo: film i warsztaty dla dorosłych i młodzieży, gra dla wszystkich.

 

 

 

 

Nauki humanistyczne
  • sob., 2021-09-25 15:30