Czy warto rezygnować z jednogroszówek?

Numer: 
100

W styczniu 2013 roku NBP przedstawił projekt ustawy mającej na celu likwidację monet jedno- i dwugroszowych. Produkcja tych monet jest bowiem droższa od ich wartości nominalnej. Póki jednak monety te są w obiegu, to warto przyjrzeć się im z bliska.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej można będzie obejrzeć za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, przy powiększeniach do 10 000 razy, monety jednogroszowe (a także dziesięciogroszowe, jedno- i dwuzłotowe). Zwiedzający zobaczą na powierzchni monet wszystkie ich detale i ornamenty, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Sprawdzimy również, jak bardzo nasze pieniądze są brudne i jak wiele kolonii bakterii można na nich znaleźć.

Jednocześnie, przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego będzie można zbadać, z jakich stopów metali wykonane są nasze pieniądze. Zwiedzający sprawdzą, czy metale, które służą do produkcji monet są droższe niż wartość monety z nich wykonanej. Czy moneta jednogroszowa rzeczywiście ma większą wartość jako złom? Czy warto rezygnować z jednogroszówek?

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 22 Września, 2021 - 17:00
Czas trwania: 
30 minut
Opis skrócony: 
Zapraszamy do obejrzenia przy powiększeniach do 10 000 razy zawartości naszych portfeli. Będzie można zobaczyć monety, a także zbadać, z jakich stopów metali są wykonane.
dr inż.
Agnieszka
Brojanowska
Miejsce spotkania: 
ul. Wołoska 141
02-507 Warszawa