Ile złota jest w twojej biżuterii?
Od zarania dziejów ludzie wysoko cenili metale szlachetne: złoto, srebro, platynę. Ich wartość jest tak ogromna, że razem z rzemieślnikami produkującymi wyroby z tych metali, pojawili się również fałszerze drogocennej biżuterii. Do tej pory archeolodzy często znajdują skarby ze złotą biżuterią, a wśród niej natykają się również na precjoza udające złote kosztowności.
Najbardziej popularnym sposobem na sfałszowanie złotej biżuterii jest wykonanie jej z tombaku, czyli stopu miedzi z cynkiem. Zysk jest ogromny, miedź jest około 6200 razy tańsza od złota (kilogram miedzi kosztuje ok. 7,2 USD, a kilogram złota aż 44,5 tysiąca USD)! Czy jesteś pewien, że twoja złota obrączka jest na pewno ze złota? Jeśli chcesz to sprawdzić albo tylko obejrzeć dokładnie ornamenty swojej biżuterii, przyjdź na Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego można będzie sprawdzić, czy złota biżuteria jest na pewno wykonana ze złota, a nie z tombaku, oraz jakie inne metale wchodzą w skład stopów złota, srebra, platyny czy tytanu używanych do produkcji wyrobów jubilerskich. Zwiedzający dowiedzą się, ile naprawdę jest złota w złocie, srebra w srebrze a platyny w platynie. Sprawdzimy także, dlaczego tzw. rodowane białe złoto po pewnym czasie traci swój kolor i zyskuje odcień słomkowo-złoty.
Jednocześnie, przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego będzie można obejrzeć przy powiększeniach do 10 000 razy swoją biżuterię. Zwiedzający zobaczą na powierzchni własnych oraz przygotowanych przez pracowników WIM PW kosztowności wszystkie drobne detale i wyszukane ornamenty na wyrobach jubilerskich.
Zapraszamy, przyjdź i poznaj dokładnie swoją biżuterię!