Jak się dzielić, żeby się nie poróżnić, czyli o metodach sprawiedliwego podziału

Na zajęciach zajmiemy się sprawiedliwym podziałem dóbr. To problem, przed którym stajemy wszyscy: dzieci kłócące się o ostatni kawałek tortu, zbójcy dzielący łup czy ministrowie konstruujący budżet państwa. Trudno o bardziej konfliktogenne zajęcie. Czy matematyka może w tym jakoś pomóc?
Opowiem o problemach z podziałem spadku po Babie Jadze, o tym jak krasnoludki dzielą budyń i kroją makowiec i jak trzy osoby o bardzo trudnym charakterze mogą się podzielić pizzą lub drożdżówką tak, żeby wszystkie były zadowolone (a w każdym razie nie miały żalu do pozostałych).
sobota, 25 Września, 2021 - 10:00
Jak sprawiedliwie podzielić kawałek tortu między dwójkę rodzeństwa? To łatwe: jedno dzieli, drugie wybiera. Co jednak zrobić, gdy dzieci jest więcej? I co w ogóle znaczy: podzielić sprawiedliwie?
dr hab.
Paweł
Goldstein
ul. Banacha 2 (wejście od Pasteura)