Kierunek: Północna Jura – najciekawsze atrakcje geologiczne powstającego geoparku

Numer: 
124

Północna część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest rejonem wzorcowym pod względem odsłonięć skał jurajskich w Polsce. Zróżnicowanie budowy terenu decyduje o atrakcyjności turystycznej i sprawia, że obszar ten jest doskonałym poligonem dla działań edukacyjnych. Duże nagromadzenie typowych stanowisk geologicznych na stosunkowo niewielkim terenie zadecydowało o stworzeniu na tym obszarze nowego geoparku, który swoim zasięgiem obejmuje obszar sześciu gmin: Mstów, Olsztyn, Janów, Niegowa, Żarki i Poraj.

Stanowiska geologiczne opowiadają zarówno mezozoiczną historię regionu -  czas, w którym powstawały skały budujące widowiskowe białe skałki, jak również późniejsze dzieje – ich erozję oraz pozostałości po lądolodzie plejstoceńskim na  tych ziemiach. Ściśle związana z nimi jest historia człowieka, poczynając od szczątków i śladów bytności neandertalczyków w jaskiniach, po relikty dawnego przemysłu wydobywczego w postaci kamieniołomów. Elementem krajobrazu kulturowego okolicy ukazującym powiązania między uwarunkowaniami geologicznymi i działalnością człowieka są także ruiny średniowiecznych zamków i warowni, zwanych dziś Orlimi Gniazdami, posadowione na solidnym fundamencie wapieni skalistych wieńczących najwyższe wzniesienia jurajskie.

Podczas spotkania wirtualnie zwiedzimy najciekawsze obiekty geologiczne Północnej Jury, omówimy ich znaczenie dla nauki i społeczeństwa, ich formy ochrony oraz problemy jakie im zagrażają.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
czwartek, 23 Września, 2021 - 17:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Czy znasz uroki północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej? Udaj się z nami na wirtualną wycieczkę do krainy białych skał, jaskiń, źródeł i warownych zamków w powstającym nowym geoparku!
mgr inż.
Monika
Krzeczyńska
Miejsce spotkania: 
ul. Rakowiecka 4
00-975 Warszawa
Muzeum Geologiczne, wejście od ul. Wiśniowej, sala nr 16