Nano-co? Nano-gdzie? Nano-po-co? Praktyczna dyskusja o nanometrycznych rozwiązaniach w naszym życiu

Numer: 
73

Nanotechnologia, czyli technologia obiektów o rozmiarach w skali nanometrycznej (10-9 metra, czyli jedna miliardowa metra), jako stale i dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki, budzi duże zainteresowanie społeczeństwa oraz naukowców z dziedziny chemii, biologii, medycyny czy inżynierii. Nowoczesne układy scalone, opakowania do żywności, tkaniny czy środki bakteriobójcze czerpią swoje właściwości fizykochemiczne z obecności precyzyjnie wytworzonych nanometrycznych struktur. Dzięki szerokiemu zastosowaniu struktur nanometrycznych na dobre zagościły one w naszym otoczeniu, czasami nawet niezauważone… Podnoszone pytania "czy nanotechnologia to zbawienie, czy raczej przekleństwo naszych czasów?" pozostawiają miejsce do merytorycznej debaty. Prezentowany wykład ma na celu zaznajomienie zainteresowanych z tematem nanotechnologii w szczególności w formie szczepionek, substancji przeciwbakteryjnych, nanofarmaceutyków oraz systemów diagnostycznych.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 22 Września, 2021 - 17:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Zastosowanie nanotechnologii w opracowywaniu m.in. szczepionek, substancji przeciwbakteryjnych, nanofarmaceutyków oraz systemów diagnostycznych.
dr
Jakub W.
Trzciński
Miejsce spotkania: 
ul. Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Wykład odbędzie się w Auli AI w Gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Gmach znajduje się przy Polach Mokotowskich. Na miejscu drogę na zajęcia wskażą banery, plakaty i prowadzący zajęcia Festiwalu Nauki.