Nanoleki – jak działają nowoczesne nanocząstki do podawania leków

Numer: 
138

Jednym z obszarów nauki, w którym chemia i inżynieria chemiczna znajdują zastosowania jest nanotechnologia. Nanotechnologia opisuje zarówno sposoby otrzymywania, jak i charakteryzowania nanoobiektów – nanocząstek, nanowłókien, nanowarstw. Metody wytwarzania nanoobiektów stały się ważnym tematem technologicznym w XXI wieku, a jeszcze ważniejszym tematem są zastosowania nanoobiektów w praktyce.

Przedstawię Państwu wykład o zastosowaniach medycznych nanostruktur, głównie nanocząstek. Skupię się na mechanizmach działania nanocząstek stosowanych do podawania leków, ze szczególnym uwzględnieniem terapii celowanej. Opiszę najpopularniejsze, w literaturze naukowej i badaniach klinicznych, formy nanocząstek do podawania leków. Omówię również wyzwania, jakie wciąż stoją przed badaczami, aby takie preparaty mogły nieść skuteczną pomoc w terapii.

Na zakończenie przedstawię trzy historie praktycznego zastosowania (lub prób praktycznego zastosowania) nanocząstek w terapii: 1) dostępny rynkowo Doxil®, 2) wycofany z badań klinicznych preparat firmy Bind (opiszę, co stało za wycofaniem preparatu z badań) oraz 3) opracowywaną w Polsce platformę do dostarczania leków przeciwnowotworowych.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
piątek, 24 Września, 2021 - 16:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Nanotechnologia stała się obietnicą lepszego jutra, również w medycynie. Na wykładzie przedstawię, jakie mechanizmy działania i formy nanocząstek możemy wykorzystać w celach terapeutycznych.
dr inż.
Michał
Wojasiński
Miejsce spotkania: 
ul. Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Wykład odbędzie się w Auli AI w Gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Gmach znajduje się przy Polach Mokotowskich. Na miejscu drogę na zjęcia wskażą banery, plakaty i prowadzący zajęcia Festiwalu Nauki.