Refleksja nad refleksem: badanie struktury wewnętrznej kryształów metodami dyfrakcyjnymi

Numer: 
46

Rentgenografia strukturalna jest jedną z głównych technik eksperymentalnych stosowanych w chemii strukturalnej. Umożliwia ona poznanie struktury wewnętrznej substancji krystalicznych z olbrzymią dokładnością i precyzją, przyczyniając się do odkrywania setek tysięcy minerałów, półprzewodników, leków czy białek rocznie.

Podczas spotkania omówimy pokrótce cały proces determinacji struktury wewnętrznej kryształów, począwszy od ich wzrostu, przez wykonanie pomiaru, aż do odkrycia struktury wewnętrznej. Zapoznamy się z technikami i sprzętem używanym w całym procesie badawczym, w szczególności z dyfraktometrami monokrystalicznymi wykorzystywanymi na Uniwersytecie. Zastanowimy się także, gdzie poza ołówkami wykorzystać można grafit oraz dlaczego nie każdy “kryształ” jest “krystaliczny”.

Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnie zasiąść przy sprzęcie, zaplanować i rozpocząć własne pomiary, a także obejrzeć z bliska i poznać zasady działania urządzeń torujących drogę współczesnej nauce. W zależności od zainteresowania omówimy pokrótce teorię rządzącą krystalografią lub obejrzymy wyposażenie pozwalające badać substancje w temperaturze -180°C lub ciśnieniu 100’000 atmosfer.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
wtorek, 21 Września, 2021 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Podczas spotkania poznamy zasady działania dyfraktometrów krystalograficznych, dzięki którym rok w rok odkrywamy na Uniwersytecie setki nowych związków chemicznych.
Dodatkowe informacje: 
Warsztaty kierowane do młodzieży powyżej 15 lat. Wymagana rejestracja. Zapisy na zajęcia od 13.09.21 na adres e-mail: dtchon@chem.uw.edu.pl, w zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, liczbę osób , preferowany termin. Wymagania: obowiązkowo buty pełne, wejście do laboratorium uniemożliwia także alergia na opary rozpuszczalników. Uczestnicy w wieku poniżej 18 lat bez towarzystwa opiekunów muszą mieć pisemną zgodę, formularz: http://www.chem.uw.edu.pl/popularyzacja/festiwal-nauki-2/
Organizator: 
mgr
Daniel
Tchoń
dr hab.
Anna
Makal
student
Aleksandra
Zwolenik
Miejsce spotkania: 
ul. Żwirki i Wigury 101
02-089 Warszawa
CNBCh UW, pokój 2.04, 2. piętro (wejście i winda od strony Wydziału Biologii).